5 Dakikada Hayatınızı Değiştirecek 5 Fikir

Eğer biri size hayatın kolay olduğunu söylüyor ise mutlaka yalan söylüyordur. Çünkü hayat yaşanması en zor şeydir. Onlar da hayatın kolay olmadığını bilmekte fakat yaşamlarını değerli kılmak adına her şeyi denemektedir. Yaşamınızın çok zor olduğunu düşünüyorsanız, düşünme biçiminiz yanlıştır. Önemli olan düşünme biçiminizi değiştirmek, bakış açılarınızı farklılaştırmaktır. Fakat bunu yapmak da kolay değildir. Helen Keller şöyle der;

“İnsanlar düşünmekten hoşlanmazlar. Çünkü eğer biri düşünürse, bazı sonuçlara ulaşır ve bu sonuçlar her zaman pozitif değildir.”

Bu nedenle düşünmek veya farklı bir bakış açısına sahip olmak insanları korkutur. Lakin yaşamımızda birkaç değişiklik yapabilir, hayatımızı değiştirebiliriz. İşte 5 dakikada hayatımızı değiştirmeye yetecek 5 fikir!

1.      Büyük Düşün Küçük Oyna

Hayatınızı bir anda değiştirmek ister miydiniz? Bu soruya yüzde 90 ihtimalle “Evet” cevabı gelecektir. Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız büyük düşünmeli, küçük oynamalısınız. Unutmayın ki bir kayayı yerinden oynatan şey küçük su damlasıdır. Yükseklere nişan alabilirsiniz fakat atacağınız okun düşeceği mesafe bellidir. Bu nedenle adımlarınızı daima küçük atmalısınız. Küçük adımlar zaman içerisinde büyük değişimler getirecektir. Püf nokta büyük hedefler koyup her gün bu hedefe ulaşmak için bir adım ilerlemektir. İlerlediğiniz yolda temkinli, dikkatli olursanız istediğiniz başarıyı elde etmemeniz için hiçbir problem olmayacaktır.

2.      Hayatta Her Şey Para Demektir

İstediğiniz kadar mutluluk, huzur bana yeterli deyin, bunları elde edebilmeniz için de hayatınızın belli bir kalitesi olması gerekir. Hayat kalitesi de ne yazık ki parayla elde edilmektedir. Yani kendinizi, “Aşk karın doyurur” ya da “Mutluluk paradan daha değerlidir” gibi cümleler ile kandırmamalısınız. Ne kadar kandırmaya çalışırsanız çalışın, sizi mutlu ya da huzurlu edecek bir olay için iki şeyi mutlaka harcamanız gerekir; birincisi zaman, ikincisi de paradır. Bu iki kaynak bir gün mutlaka tükenecektir. Önemli olan bu kaynakları tüketmemek değil, kaynakları akıllıca kullanmak ve akıllıca harcamaktır. Paranızı mutlaka mantıklı bir şekilde harcayın. Zamanınızı ise daha dikkatli bir şekilde harcayın. Paranızın geri ödemesini almanız mümkündür fakat zamanınızı asla geri alamazsınız.

3.      Verimli Olmak Asla Yeterli Değildir

İster çalışma hayatınız ister özel yaşamınız içerisinde olun fark etmez, verimli bir insan olmanız sizlere hiçbir şey kazandırmaz. A noktasından B noktasına gidebilmeniz için yürümeniz gerekir. Yani, verimlilik yeterli değildir. Mutlaka bir şey için çaba göstermeniz, çalışmanız şarttır. Hayatınızdaki insanları seçerken ne kadar verimli olduğuna değil, ne kadar çalışkan olduğuna bakmanız gerekir. Çünkü insan çalıştığı müddetçe verimli kalabilir ve verimli bir insan ancak hayatını istediği yönde inşa edebilir. Malzemelerin alınması, harcın kavrulması, temellerin planlanması yeterli değildir. Önemli olan bu malzemeleri alırken döktüğünüz alın teri, harcın kavrulmasında harcadığınız emek, temelleri planlarken sarf ettiğiniz zamandır.

4.      Özgüvenli Olmak İçin Beceri Sahibi Ol

Kendine karşı özgüven eksikliği hissediyorsan hayatın içerisinde elde edebileceğin şeyler fazlasıyla kısıtlıdır. Bu kısıtlamayı kaldırmak da sadece senin elindedir. Kendini aşmak istiyorsan, kendini geliştirmelisin. Ancak ve ancak kendini geliştirirsen özgüven sahibi biri olabilirsin. Kendine olan inancını arttırmak, motivasyonunu yüksek tutmak, değer gören biri olmak istiyorsan en az bir konuda uzmanlaşman şart! İnsanlar, herhangi bir alana yüksek bilgi sahibi olan birine saygı ve değer göstermektedir. Amacın itibar sahibi olmak ise kendini mutlaka geliştir. Yaşam boyu öğrenme metodunu benimse ve yıllar boyunca mutlaka yeni bilgiler öğren.

5.      Gördüğün Her Şeye İnanma, İnandığın Her Şeye Güvenme

Belki de yaşamında sahip olman gereken en önemli düşünme biçimlerinden biri de budur; “Gördüğün her şeye inanma, inandığını her şeye güvenme!”

Çevrendeki insanların söylediklerine her zaman inanıyor gibi yap fakat inanma. İnanıyorsan da yeterince güvenme. Çünkü hiç kimse tam olarak hayatıyla ilgili net bilgi vermez. Çevrendeki insanlara dikkatli bir şekilde gözlem yaparsan, sen de durumun böyle olduğunu görebilirsin. Her insan başardığı iş ile gurur duymak ve övülmek ister. Bunun için de daima yaşadıklarını abartır. Bu nedenle sana mükemmel gibi gözüken hayat hikayeleri, aslında hiç mükemmel olmayabilir. Her şeyin uzaktan dinlendiğinde güzel geldiğini unutma.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.