5S Kuralıyla Daha Kaliteli Bir Çalışma Ortamı

Japonlar tarafından yıllardır uygulanan ve neredeyse bir gelenek haline gelen 5S kuralı ile birlikte işinizi ve hayatınızı daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Prensipli bir hayat ile birlikte hayatınızın düzenine ve temizliğine vurgu yapan bu süreç son zamanlarda dünya genelinde uygulanmaya ve popüler hale gelmeye başladı. Pek çok şirket tarafından da örnek alınan uygulama çalışma verimliliğini artırmak için kullanılıyor.

Günümüzde Japonlardan ilham alınarak tercih edilen bu tekniği kullanan şirketlerin başında Toyota gelmektedir. 1960’lı yıllarda işyerinin hem düzenli hem de daha temiz bir hale gelmesi için denemeye başlamış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 5S metodu ile birlikte, tembelliğe karşı önlem olduğu düşünülen Kaizen tekniği tercih edilmiştir. Peki 5S yöntemi nedir?

Seiri-Sınıflandır

Hayatımızda kullanmadığımız ancak hala yer tutmasına izin verdiğimiz pek eşya vardır. Ancak hangi eşyaların fazlalık olduğunu anlamanız için eşyaları en son ne zaman kullandığınıza bakmalısınız. Bir eşyayı en son bir yıla yakın zamandır kullanmadığınızı anlamanız halinde bundan sonraki dönemde de kullanmayacağınızı düşünerek hareket edebilirsiniz. Böylece eşyaları hayatınızdan daha kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Seiton-Düzenle

Eşyaları yerleştirmek ve bir düzen sağlamak çalışma hayatlarını her zaman daha ferah bir hale getirecektir. Bu süreçte eşyalarınızı önem sırasına göre yerleştirin. Böylece hangi eşyaya nasıl ulaşabileceğinizi bilebilirsiniz. Eşyaları arayıp bulma aşaması da bazen büyük zaman kaybetmenize neden olabilir. Böylece enerjiyi minimum seviyede tutarak pratik ve verimli bir süreç sağlayabilirsiniz.

Seiso-Temizle

Çalışma alanlarının temiz olması çalışma verimini de artıran bir süreçtir. Çalışma alanını olabildiği kadar temiz tutmalısınız. Temizlik ve düzen çalışma veriminizi destekleyen bir süreçtir. Böylece verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Dağınıklık aynı zamanda çalışma alanında çeşitli kazaların yaşanmasına neden olabilir. Bu durum istenmeyen kazaların yaşanmasını da engelleyebilir.

Seiketsu-Süreklilik

Yaptığımız olumlu yöndeki değişiklikleri sürekli hale getirmek çalışma motivasyonumuzun yükselmesini sağlar. Hedefimiz sürekli olarak ileri gitmek olmalıdır. Standardın gerisinde kalmak gelişim sürecimizi olumsuz anlamda etkiler. Örneğin iş yerinde bulunan herkesin verilen görevleri, görev bitiş tarihinden önce teslim etmesi istenmelidir. Bu noktada herkesin verilen tarihten önce teslimat sağlaması istenmelidir. Mümkün olduğunca verilen tarihlerin dışına çıkılması engellenmelidir.

Shitsuke-Disiplin

Disiplin çalışma hayatında devamlılığı sağlamak açısından son derece önemlidir. İş yerinde belirlenen hedeflerin ne kadarının gerçekleşmiş olduğu sık sık kontrol edilmelidir. Zaman içerisinde özdenetim alışkanlığı tüm çalışanlar için bir huy haline gelecektir. Süreci kolay hale getirmek için iş yerinde belirlenen kurallara uyum sağlamak herkes için son derece önemlidir. Bu noktada bir çalışan ya da işveren olarak kendinize sık sık bu noktadaki kurallara uymanın ne kadar önemli olduğu sorusunu sormanız gerekmektedir. Böylece vereceğiniz cevaplar, bir sonraki sürece hazırlanmanızı sağlayacaktır.