7 Günde Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak 7 Tavsiye

Hayatı güzelleştirmek ve iyileştirmek daima sizin elinizdedir. Eğer hayatınızdan memnun değil ve sürekli olarak kendinizi mutsuz hissediyorsanız, radikal kararlar almanızın zamanı gelmiş olabilir. Daha iyi bir hayat için 7 günde uygulayabileceğiniz bu 7 tavsiye sayesinde, kendinizi daha enerjik, mutlu ve güçlü hissedebilirsiniz.

Hayatınız monoton bir şekilde ilerliyor olabilir. Fazla monoton bir hayat, insan psikolojisini derinden etkilemektedir. Bu durumda planlarınızda değişiklik yapmalısınız. Her zaman bilmek ya da öğrenmek istediğiniz bir alan varsa, bu alana başlangıç yapabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenebilir, yeni bir spora başlayabilir, yeni bir hobi edinebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri her gün en az 15 dakika tekrarlayarak, yeni bir beceri sahibi olabilirsiniz.

Mutlu bir hayatın altın kuralı, kendini sevmek, ödüllendirmek ve takdir etmekten geçer. Kimsenin sizi mutlu etmesini, takdir etmesini ya da sevmesini beklememelisiniz. Önce kendinizi sevmeli ve ödüllendirmelisiniz. İnsan kendini sevdiği müddetçe, yaptığı işlerde kendisini takdir edebildiği müddetçe, başarılı ve mutlu olmaktadır.

Örneğin size verilen bir görevi 15 dakikada bitirebilirseniz, kendinize bir kahve ödülü verin. Spor yaparken 10 tane mekik fazla çekebiliyorsanız, kendinize bir dilim çikolata ödülü verin. Kendi kendinizi bu sayede teşvik edecek, mutlu edebileceksiniz.

Spor yapmanın insan sağlığına olan olumlu etkileri bir yana, sağlıklı bir yaşam açısından hayatımızın bir parçası olmalıdır. Günde en az 30 dakikalık bir spor aktivitesinde bulunmak hem ruh halini düzeltmekte hem de sağlığınızı düzeltmektedir. Doktorlar, insanların haftada en az 150 dakika spor yapmasını önermektedir.

Yaşam alanımızda, bizleri mutsuz edecek bir sürü nesne ve insan bulunmaktadır. Bu insanlardan kurtulmalısınız. Marie Kondo tekniği de denilen bu uygulama sayesinde, yaşam alanızda size fazla olan eşyalardan, insanlardan kurtularak, daha mutlu bir yaşama geçebilirsiniz. Belki de sorun siz değil, çevrenizdir. Bunu unutmamalısınız.

Mutlaka hayatınızda başarmak istediğiniz ya da gelecek yıla kadar yapmak istediğiniz hayallerin yer aldığı bir liste olmalıdır. Bu listeye “Ölmeden önce yapılacaklar listesi, 30 yaşına kadar yapılacaklar listesi, 2020 yılına kadar yapılacaklar listesi” vb. gibi birçok isim verebilirsiniz. Bu listeler, sizi bir amaca yönlendirir ve odak seviyenizin artmasını sağlar. Bir amacınızın olması da sizi daha mutlu bir insan yapar. Çünkü insan beyni, sürekli olarak çalışmaya odaklanmıştır. Çalıştıkça mutluluk duyar, işe yaradığınızı hissettikçe huzurlu olursunuz.

Herkesin kendisine göre bazı korkuları vardır. Korkular her ne kadar bizleri güvenli tutsa da çoğu zaman hayatımızda birer engel de olabilir. Korkularınızın farkında olmak her zaman için iyidir. Kimi zaman korkular anksiyete, stres gibi psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, korkularınızla yüzleşmeyi denemelisiniz. Korkularınızla mücadele etmek yerine yüzleşmeyi denemek, sizleri mutlu edecektir. Örneğin yükseklikten korkuyorsanız, paraşütle atlamayı deneyebilirsiniz!

Mazi her zaman hatırlandıkça insanı gülümseten bir detaydır. Bu nedenle eskide kalan, şu an görüşme fırsatınızın olmadığı bir dostunuzla yeniden iletişime geçmeye çalışabilirsiniz. Eski dostlar, her zaman iyidir! Anılarınızı canlandırmayı, mutlu olduğunuz zamanları hatırlamanızı sağlar. Bu sayede, kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.