98 Milyon Yıllık O Fosiller Şans Eseri Bulundu!

Konya’nın Hadım ilçesi sınırları içerisinde yer alan Geyik Dağları’nı gezmeye giden Hasan Hüseyin Kahrıman, şans eseri 98 milyon yıllık bazı fosiller buldu. Fosilleri döküntü halindeki kireçlerin arasında bulan Kahrıman, adeta bir dedektif gibi iz sürerken, yaptığı araştırmalar neticesinde 2 bin 700 binlik rakımda bir fosil madenini keşfetti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Sacit Özer ise Kahrıman tarafından bulunan bu fosiller ile alakalı incelemelerde bulunurken, fosillerin oldukça ilginç bir canlıya ait olduğunu tespit etti. Görünüşe göre bu fosiller, yaklaşık olarak 98 milyon yıl yaşındaki “Rudist” adı verilen bir deniz canlısına ait.

Konu ile alakalı olarak bazı önemli basın kuruluşları tarafından yapılan haberlere göre, Konya’nın Hadım ilçesinde, çocukluğundan bu yana dağlarda gezintiye çıkan evli ve bir çocuğa sahip olan Hasan Hüseyin Kahrıman isimli bir vatandaş, 2018 yılının Haziran ayında ilçe sınırları içerisinde yer alan Eğri Göl mevkiinde bir doğa gezintisine çıkmıştı.

Dedektif Gibi İz Sürdü…

Gerçekleştirmiş olduğu bu dağ gezintisi esnasında oldukça ilginç bulgulara rastlayan Kahrıman, adeta bir dedektifmiş gibi iz sürerek, kireç döküntüleri arasında bir fosil madeni buldu. Kahrıman, bu fosillerden almış olduğu numune ve örnekler ile çekmiş olduğu fotoğrafları Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özer’e teslim etti.

Bu Fosiller Yaklaşık olarak 98 Milyon Yıllık

Prof. Dr. Sacit Özer ise kendisine gönderilen bu numuneler üzerinde yapmış olduğu laboratuvar ve mikroskobik araştırma neticesinde, kalıntıların 98 milyon yıllık “Rudist” isminde bir deniz canlısına ait olduğunu tespit etti. Bu araştırmalarla alakalı yapmış olduğu açıklamalarında, fosillerin iki kavkılı, yani iki kabuklu deniz canlısının fosili olduğunu ifade eden Özer, Geyik Dağı’nın 200 metre doğusunda, yaklaşık olarak 2 bin 700’lük bir rakımda yeni bir fosilli lokalitenin bulunduğunu belirtti. Fosillerin kabuklarındaki ilginç görüntüleri sayesinde Rudist isimli deniz canlısına ait olduğunun belirlendiğini dile getiren Özer, bu canlıların neredeyse 98 milyon yıl önce yaşamış olduklarını söyledi. Öte yandan bu canlıya ait olan kalıntıların ilk defa Konya’nın Hadım İlçesi’nde yer alan Geyik Dağı etrafında ve Orta Toroslar’da saptandığını da açıklamalarına ekledi.

Bu Kalıntılar Bilim Dünyasında Oldukça Önemli Bir Yer Teşkil Ediyor

Tüm bunların yanı sıra elde edilen bulguların bilim dünyasında oldukça kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sacit Özer, bilimsel olarak bu kalıntıların tanıtılmasına adına girişimlerde bulunulduğunu, bir makalenin hazırlandığını ve dünya standartlarındaki bir dergiye gönderildiğini aktardı.

Bölgede sık sık gezintiye çıkan Hasan Hüseyin Kahrıman ise fosil yatağını nasıl bulduğunu anlattı. Geçtiğimiz Haziran ayında yapmış olduğu bir gezintide, Eğri Böl bölgesindeki kireçli döküntülerin arasında pek çok fosil kabuğu gördüğünü söyleyen Kahrıman, bu fosillerin fotoğrafını çekerek Prof. Dr. Sacit Özer’e gönderdiğini belirtti. Sacit Özer’in bu konudaki uzmanlığından bahseden Kahrıman, Özer’in kendisine bu fosillerin kendi uzmanlık alanı olan Rudistlere ait fosiller olduğunu söylediğini aktardı.