Acı Hissedebiliyorsanız Şanslısınız

Ön yargılarının baskınlığı doğrultusunda ’Acı Hissedebiliyorsanız Şanslısınız’ başlığını okuyan birçok kişi ilk yorumları beyninde oluşturdu bile.

– Saçmalık!

– Acı sanki güzel bir şey mi?

– Acı çekmenin neresi şans?

– Saçma sapan konuları ele alıyorlar. Ne yani acılarımızla mı beslenelim?

Yukarıda cümleleri veya buna benzer düşünceleri birçok kişi beyninde oluşturdu bile. Çünkü kalıplaşmış yargılarımız var. Acının kötü bir şey olduğu daha çocukluğumuzdan beri acıdan kaçmamız gerektiği öğretildi bize. Evet! Acı çekmemek için bir yolumuz varsa o yoldan gidilmeli. Kesinlikle, bu düşüncede hemfikiriz. Ancak acının çok kötü bir şey olduğu konusunda sizinle hem fikir değiliz. Neden mi? İşte nedenleri…

Acı Varsa Terslikleri Düzeltme Umudumuz da Var Demektir

Herhangi bir konunun yanlış olduğunu, onun bizim için zararlı olduğunu fark etmezsek eğer o konuyu düzeltme şansımız olabilir mi? Olamaz! Ancak bizi uyaran bir alarm sistemi olursa acil olarak bir şeyler yapmamız gerektiğini fark edebiliriz. İşte bizim alarm sistemimiz de tam olarak acılarımız oluyor. Acı hissinin yaşadıktan hemen sonra yanlış olan ve yolunda gitmeyen şeyler için otomatikman çaba göstermeye başlarız. Tabi ki her şeyi olduğu gibi kabullenme, vazgeçme, hayat mücadelesinde yorgunluk sebebi ile boş vermişlik duygularını size fazlasıyla, derinlemesine yaşatacak olan herhangi bir psikolojik sorununuz yoksa…

Şanslısınız! Hem de çok şanslı! Acı çekiyorsanız siz de çok şanslısınız. Buna inanın. Çünkü ters giden bir şeyler var ve sizin alarm sisteminiz de gayet düzgün çalışarak görevini yerine getiriyor. Şimdi sıra bu uyarı dikkate almakta ve gerekenleri yapmak için harekete geçmekte.

Acı Hissi Can Yakabilir Ama Önleyici Çalışmaları Getirir

Elinizin ateş ile ilk tanışmasını hatırlayın. Sobaya ya da ocağa değdirdiğinizde ne hissettiniz? Acı! Canınız yandı ve isteseniz de istemeseniz de o refleksi göstererek elinizi ateşten çektiniz.

Yanmanın verdiği o hissi hissetmemiş olsaydınız? Sonuçlarını bir düşünelim isterseniz ve ardından neden acı çekerek şanslı olabildiğimizi bir kez daha düşünelim.

Yukarıda vermiş olduğum örnekten sonra acılar konusunda beynimizin ne kadar da yanlış kodlandığını anlayabiliriz. ‘Acı çekmek kötüdür.’ Evet can yakan bir duygudur ama asla kötü değildir.

Acılarınızı Kabul Edin ve Ona Kulak Verin

Acı hissini yaşadığımız o an çok da mutlu olmadığımız doğrudur. Kabul ediyoruz ki acı çektiğimiz anlar kendimizi çok da iyi hissetmiyoruz. Ama bu hissettiğimiz duygu ile önümüzdeki birçok şeyi düzeltme fırsatımız var. Daha çok acı çekmeden gerekli önlemleri almamız konusunda bize alarm veren bir güvenlik sistemimizin var ve ne zaman ihtiyacımız olsa devreye giriyor. Bize yön gösteriyor.

Güvenlik sisteminiz devreye girip size bir acınızın olduğunu gösteriyorsa, siz de bu acıyı hissediyorsanız öncelikle işe bu acının mevcut olduğunu kabul ederek işe başlamalısınız. Acınızı kabul eder, onun yaşattığı hislere kulak verirseniz almanız gereken önlemler de hızla devreye girerek sizi aklınıza gelemeyecek birçok sıkıntıdan kurtaracaktır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.