Açık Havada Spor Yapmanın Sağlığımıza Olumlu Etkileri Nelerdir?

Hepimiz daha sağlıklı yaşamak için bazı şeylerden vazgeçiyoruz ya da dikkat ediyoruz. Belirli bir saatten sonra yemek yememek, tuz ve ya şeker kullanmamak hatta bol su içmek gibi. Sanırım sağlıklı bir vücut için spor olmazsa olmazlardan. Bu noktada spor sağlıklı bir yaşam için bir basamak gibidir. Ancak spor salonlarının tıklım tıklım dolu olması ve ödeme yapma zorunluluğu bizi evde spor yapmaya yönlendiriyor olabilir. Bu noktadaysa evde spor yerine açık havada yürümek ya da koşmanın daha iyi olacağını belirtmek isterim. Çünkü açık havada spor yapmak birçok avantajı size sunabilir.

Doğa Yürüyüşünün Faydaları

Öncelikle herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Önünüze çıkan ve yürümek istediğiniz tüm yollar size ait. Yeni yerler keşfetmek ve de doğanın temiz havası tamamen ücretsiz. Çoğu kişi spor esnasında motivasyon arttırıcı müzikler dinler. Bu spor salonlarının gürültüsünü bir nebze de olsa azaltır. Çoğunlukla yaz ayları yaklaşırken insanlar spor yapmaya başlayabiliyor. Salonlarda dönemsel olarak kalabalık bir hal alabiliyor. Salonlar yerine açık havayı tercih edenler ise, daha sakin, daha sessiz ve daha huzurlu bir yerde spor yapmış oluyor. İster tek başınıza isterseniz sevdiğiniz insanlarla yürüyüş yapmak yoğun hayatımıza küçük mola vermek gibi.

Açık hava yürüyüşlerini alışkanlık haline getirdiğinizde her gün temiz hava almış olursunuz. Klima ve havalandırma bulunan yerde nefes almakla, ağaçlar arasında yürüyüş yaparken nefes almak gerçekten birbirinden farklı. Ormanlık bir alanda aldığınız her soluk, ciğerlerinizi de temizleyecektir.

Zaman ile de yarışmanız gerekmiyor. İstediğiniz saatte yürüyüş yapabilirsiniz. Sizi zora sokacak bir saat sınırlaması yok. Günün herhangi bir bölümünde tüm yürüyüş yolları sizi bekliyor.

Koşun bandı ile açık hava yürüyüşleri arasında fark var. yürüyüşlerde daha fazla enerji tüketimi gerçekleşiyor. Bu da daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Özellikle soğuk havalarda, vücut kendini korumak için daha fazla çaba harcar. Ayrıca rüzgarlı bir havada da vücut yine korumacı davranıyor ve bunlarda size fazla kalori yakımı olarak geri dönüyor.

Yürüyelim, Koşalım Ama Açık Havada!

Sürekli aynı düzlemde ve tempoda koşmak yerine düz bir yol sizin için daha sağlıklı olacaktır. Çünkü koşu bantları vücudu tek bir tempoya alıştırır. Açık havada ise engel, çukur ve kaldırımlarla karşılaşırız. Bu da daha çok kasımızı çalıştırmamız gerektiği anlamına gelir.

Kapalı ortamlarda yapılan sporlar insan psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Sinirli ve gergin olma yüzdesi artar. Aynı zamanda kapalı ortamlar depresyon riskini de arttırıyor. Çünkü enerji kaybına neden oluyor. Açık hava ise negatif düşüncelerin aksine sizi daha enerjik ve mutlu hissettiriyor.

Açık hava sayesinde vücudumuz ihtiyaç duyduğu D vitaminini de almamızı sağlıyor. Kemiklere ve cilde de iyi gelen güneş, açık hava sayesinde tenimize ulaşıyor. Kapalı ortamlarla kıyaslandığında daha ferah ve aydınlık olan açık hava, yapılan spordan daha fazla yararlanmamızı sağlıyor.

Ayrıca, bol oksijen almamız uykusuzluğa da iyi gelen şeylerden. Yürüyüş ya da koşu boyunca açık havadan olumlu yönde etkileniyor olmak, uykumuzu da düzenli hale getiren faktörlerden. Çünkü vücut temiz havayı kullanabileceği en iyi şekilde kullanıyor.

 

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.