Aktif ve Etkili Konuşmacıların Kişiliği Nasıldır?

İş yaşamında aktif ve etkili konuşmacı olmak, şirket toplantıları ve sunumları açısından oldukça önemlidir. Başarılı bir çalışan, aktif ve etkili konuşmacı olması sayesinde kaliteli bir network ağına ulaşabilir.

Özgünlük ve Dinlemek

Etkili bir konuşmacı, karşısındakini olumlu yönde etkileyebilmek adına ne yapmasını gerektiğini bilen kişidir. Bu bağlamda konuşmacının özgün olması oldukça önemlidir. Bir başka insanın hareketlerini, jest ve mimiklerini ya da konuşmalarını taklit etmek, sizi eşsiz kılacak özelliklerin yok olmasına neden olacaktır. Üstelik tıpkı bir kopya kağıdı gibi olan kişiler de iş yaşamında sevilen kişiler arasında yer almaz.

Özgün olmak, benzersiz bir bakış açısına, yaklaşıma sahip olmak ve bunun gurur duymak demektir. Sizin özgünlük yanınız hangisi? İnsanlar, kendi kişilikleri dışında hayranlık duyabilecekleri kişileri dinlemekten keyif alır. Onlarda olmayan fakat ilgi çeken bir özelliğe sahipseniz, dış çevreden içgüdüsel olarak takdir alırsınız ve takdir almak etkili bir konuşma için oldukça önemlidir.

Günümüz toplumu içerisindeki en büyük problem, insanların artık birbirini dinlememesidir. Başkalarını dinlemek istemiyorsanız, başkalarının da sizi dinlemesini bekleyemezsiniz. Üstelik dinlemeden, anlayamaz ve anlayamadan da ne hakkında konuşacağınızı bilemezsiniz. Basmakalıp fikirleri duymak, artık pek de tercih edilmeyen bir durumdur. Basmakalıp olmaktan uzaklaşmak için dinlemeyi öğrenmelisiniz. İnsanlar, dinlemeye ihtiyaç duymaktadır!

Otorite Kurun ve Anlatın

İş yaşamında sahip olduğunuz kişisel özellikler ve beceriler, belli bir alanda uzmanlaşmanızı sağlıyorsa, o alanda uzmanlaşın. Uzmanlaştığınız alan, otorite kurmanızı sağlar ve insanlar otoritenin olduğu bir alanda saygı duyar. Bir başka deyişle, insanlar saygı duydukları konuları dinlemek isterler. Bu bağlamda, uzmanlaştığınız alanlar hakkında bir otorite kurmayı bilmeli ve ardından bu otoriteyi nasıl yansıtmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Yani, bir hikayeniz olmalı.

Hikayeler, herkesin hoşuna gider. Zamanlaması iyi olan, referans sunan ve iyi bir şekilde ifade edilen hikayeler, karşınızdakileri kontrol altına almanızı sağlar. Dikkat çekicidir, siz anlattıkça insanlar dinlemekten keyif alır. İş yaşamındaki etkili bir sunumun püf noktası da aslında budur. Eğer bir hikayeniz varsa, herkes bu hikayeyi dinlemekten keyif alacaktır.

Övgüler ve Dürüstlük

İş toplantıları ya da sunumları sonrasında çevrenizdeki insanlar sizi takdir ediyor ve övgü yağdırıyorsa, tüm bunları kabul edin. Lakin kabul ederken yüksek özgüven sebebiyle kibirli davranmamaya da özen gösterin. Nazik ve kibar bir dille övgü dolu sözcüklere karşılık olarak teşekkür etmek, profesyonel bir yaklaşım olacaktır. Üstelik bu başarıyı elde ederken sizlere yardımcı olan takım arkadaşlarınızı da ihmal etmemelisiniz.

İnsanlara kendinizi kanıtlamak zorundaymış gibi hissetmemelisiniz. Konuşmacıların yaptığı en büyük hata, sanki kendilerini kanıtlamak zorundaymış ya da kendilerini haklı çıkarmak zorundaymış gibi bir konuşma yapmalarıdır. Başkalarının görüşlerine önem vermek yerine, kendinize güvenmeli ve inanmalısınız. Kendinize ait bir fikriniz, konuşma yapacağınız bir konu varsa, bu noktaya odaklanmalısınız. Herkes sizi takdir etmek zorunda da değildir, unutmamalısınız.