Altıncı His Gerçek mi?

Altıncı hissin gerçekten ne olduğunu biliyor musunuz? Hepimiz bir şeyler hissediyoruz. Bazen karşımıza çıkan insanın bizim için doğru insan olmadığını hissediyoruz. Bazen girdiğimiz bir işte uzun süre kalıcı olmadığımızı hissediyoruz. Bazen sadece normal bir gün geçirmek isterken, kendimizi iyi hissetmiyoruz ve bu noktada kötü bir gün geçiriyoruz. Bu durum neden kaynaklanıyor? Altıncı hislerimizin bize yansıttıklarından dolayı yaşanıyor olabilir mi?

Hayata kuşkuyla yaklaşan insanlar altıncı hisse inanmazlar. Bu insanlar biraz daha gerçekçi olmak isterler. Altıncı his denen olgunun sadece filmlerde yaşanabileceğini savunurlar. Ancak içgüdü denen olgu, henüz açıklanamayan şekilde bazı olayları çeşitli şekillerde hissetmenin bir yolu olarak ifade edilebilir. Bilim insanları yaptıkları çeşitli çalışmalar sonrasında ‘Akılgözü’ denen bir tür hissin olduğunu ve buna dair çeşitli kanıtlar bulduklarını iddia ediyorlar.

Altıncı His Ne İşe Yarar?

Altıncı his olduğu söylenen bu yeteneğin, tehlikeli durumlarda insanların kendilerini korumaları ve çeşitli önlemler almaları için gelişen bir duygu durumu olduğunu iddia ediyorlar. Bu hissin, insanlığın oluşumu ile birlikte gelişen ve gelişmeye devam eden bir his olduğu düşünülüyor. Altıncı his olduğuna inanılan duygu durumu, insanların hayatta kalma sürecinde fayda sağlıyor. Bilim insanları tarafından gönüllü insanlarla birlikte yapılan bir araştırma sonrasında, bir resim gösterildi. Bu resimde küçük bir ayrıntı değiştirildi. Resim üzerinde değişiklik yapıldığı söylenmedi ancak gönüllü insanlar hisleriyle resimde değişiklik yapıldığını ancak değişikliğin ne olduğunu anlayamadıklarını dile getirdiler. Bu durum altıncı his diye bir şey olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Bazen odamıza gireriz ve odamızda bir değişiklik yapıldığını hissederiz. Ne kadar incelemiş olsak da bu değişikliği fark edemeyebiliriz. Bu durumu hissetmek, Akılgözü’nün devreye girerek bize bazı sinyaller vermesi sonucunda oluşabilir. Ancak altıncı hissini hiç kullanmamış olan insanların daha gerçekçi davrandıkları ve hisleri tamamen görmezden geldikleri ifade edilmektedir. Altıncı his aslında diğer duyguları da etkilediği için son derece önemli.

Görme engelli olan birinin diğer duygularının, engelsiz insanlara göre çok daha gelişmiş olduğunu biliyor muydunuz? Mesela, altıncı hissiniz gelişmişse, görmediğiniz durumlarda arkanızda biri olduğunu hissedip kendinizi koruyabilirsiniz. Bunu işitme duyunuz ile yapabilirsiniz. Bilim insanları, soyut durumda olan sezgilerin laboratuvar ortamında ölçülebildiğini ve durumun gerçek olduğunu ifade ediyorlar. Bazı bilim adamları ise bir olay gerçekleşmeden önce aslında hissedebileceğimizi söylüyorlar. Peki siz altıncı hisler konusunda neler düşünüyorsunuz? Gerçekten var olduğuna inanıyor musunuz? Siz hissedebiliyor musunuz? Bu konuda çeşitli kitaplar ve filmler bulunuyor. Filmlere ve kitaplara konu olan altıncı his, belki hayatımıza yön veren bir olgudur. Bu konuda uzun yıllardır tartışmalar devam ediyor. İnananlar olduğu kadar inanmayanların sayısının da fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu konudaki tartışmaların, uzun yıllar daha devam edeceğini düşünüyoruz.