Aşırı Çalışmaya Karşı Panzehriniz Var mı?

Hayatta kalmak için çalışmaya ve kazanmaya ihtiyacımız var. İş hayatının stresinden ve yoğunluğundan bahsetmek bile istemiyorum. Pek çoğumuz yoğun, stresli ve bunalmış bir şekilde çalışıyoruz. Bu süre bir süre sonra bu durum tükenmişlik yaşamanıza neden olabilir. Sağlığınızın olumsuz etkilenmesi, kötü alışkanlıklar edinmenizi ve depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Başarı ve mutluluk için aşırı çalışmanın gerekli olduğunu düşünerek kendimize olduğundan daha fazla yükleniyoruz. Ancak çok çalışmak ve kendinizi yıpratmak bir reçete olmayacaktır. Çok fazla çalışmanızı sağlayacak pek çok neden olabilir.

İş yükünüzü kontrol altına almanız gereken bir işiniz olabilir. Ayın sonunda faturalarınızı sorunsuz şekilde ödemek ve ihtiyaçlarınıza yetişmek için birden fazla işi bir arada yapmanız gerekebilir. Daha başarılı görünmek ve eksiklerinizi tamamlamak için kendinizi daha fazla çalışmak zorunda hissedebilirsiniz. Çok fazla çalıştığınız ve kendinizi çok yorduğunuz bir işiniz varsa size panzehir gibi gelebilecek birtakım öneriler verebiliriz.

Yapısal Bir Değişikliğe Ne Dersiniz?

Belki çok fazla yoğun olduğunuz bir işiniz olabilir ya da birden fazla işte çalışmak zorunsa kalıyor olabilirsiniz. Bu konuda kendinizi rahatlatmak için yeni bir adım atmalısınız. İşinize hiç daha fazla odaklanmayı denediniz mi? Belki bu kadar yorulmanızın ve çok fazla çalışmanızın sebebi yeteri kadar odaklanmıyor oluşunuz olabilir. Daha fazla odaklandığınızda gözünüzde büyüttüğünüz ve sizi yoran işleri çok daha kolay bir şekilde tamamladığınızı göreceksiniz.

İş yükünüzü azaltmak gibi bir imkanınız varsa ve bunu kontrol etmek sizin elinizdeyse tüm işleri siz yapmak zorunda değilsiniz. İş yükünüzü kontrol ederek kendinize daha fazla zaman ayırmayı deneyebilirsiniz. Daha önemli görevleri önceliğinize alarak üzerinde daha verimli şekilde çalışabilirsiniz. Çalışma saatlerinizi de azaltarak ya da işleri değiştirerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Hem Çok Çalışın Hem de Çalışmayın

Bu durum çok çelişkili görülebilir. Hem çalışmak hem de çalışmamak kulağa çok tuhaf geliyor öyle değil mi? Yaptığınız ekstra işleri bırakıp sadece yaptığınız işlere odaklanacaksınız. Bu sayede daha fazla çalışmadan daha etkili şekilde çalışmış olacaksınız. Bunun için konsantrasyonunuzu daha etkili hale getirin. Sizi oyalayacak tüm işlerden uzaklaşarak sadece yapmak istediğinize odaklanın.

Kendinize Zaman Ayırarak Veriminizi Artırın

Çalışırken kendinize zaman ayırıyor musunuz? Yoksa tüm işleri bir arada yapmak için kendinize eziyet mi ediyorsunuz? Hepimiz daha fazlasını yapmak için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Kendimize yeteri kadar değer vermiyoruz. Ama uzun vadede kendinize değer vermediğinizde hayalini kurduğunuz çalışma performansını sergileyemeyeceğinizi de unutmayın. Gün içerisinde bir yürüyüşe çıkmak, kendiniz için bir şeyler yapmak, kısa bir uyku uyumak çalışma veriminizi artıracaktır. Çalışırken sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmek zamanınızı alacağı için kendinize sözler verin. Çalışırken telefonunuzu bir kenara bırakın ve işlerinizi verimli şekilde tamamlamak adına harekete edin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.