Aşırı Duygusallık Sizi Tüketmeden Önleminizi Alın!

İnsanız ve pek çok duyguyu yaşayabiliyoruz. Aslında bunun için şanslı olduğumuzu düşünmeliyiz. Ya duygularımız olmasaydı! Sevincimizi, öfkemizi, heyecanımızı ve daha pek çok hissedilebilir duygumuzu hissetmeden yaşantımıza devam etmek oldukça sıradan bir yaşamı getirmez miydi? Her şeyin olduğu gibi duyguların da fazlasının zarar olduğunu söylememize gerek var mı?

Bazen fazla hissedip yaşadığımız duygular bize ve çevremizdeki insanlara zarar verebilir. Öfke, depresyon ve endişe gibi pek çok duygumuzla, yoğun olduğu için başa çıkmaya çalışmak bizi oldukça zorlayabilir. Bu noktada duygularınızı etkili şekilde kullanmak ve aşırı duygularınızı doğru yönetebilmeniz için size birkaç önerimiz var!

Kendinizi Sakinleştirmeyi Öğrenin

Duygularınızı çok yoğun yaşadığınızı hissettiğinizde kendinizi sakinleştirebiliyor musunuz? Muhtemelen hayır. Bu size çok zor gelebilir ancak beş duyunuzu da doğru kullandığınız an, basit egzersizlerle birlikte bunu başarabilirsiniz. Nefes almanın gücüne inanın. Doğru nefes alıp verdiğiniz zaman sakinleştiğinizi göreceksiniz.

Sizi sakinleştiren ve huzur veren aktiviteler neler? Sevdiğiniz insanların fotoğraflarına bakmak, puzzle yapmak, fotoğraf çekmek… Her insanın hayattan daha fazla keyif aldığı bir uğraş mutlaka vardır. Bu durumda kendinizinkini bulun ve ona odaklanın. Duygularınızın yumuşadığını göreceksiniz. Ilık bir duş, sıcak ve kakao gibi yatıştırıcı aromalar ve güzel losyonlar.. Sizi kendinize yöneltecek ve sizi mutlu edecek bir şey yapmaya başladığınızda keyiflendiğinizi göreceksiniz.

Acil Durum Mottolarınız Var Mı?

Kendimizi bunalmış ve sıkışmış hissettiğimiz zaman birilerinin bizlere güzel ve motive edici şeyler söylemesini isteriz. Peki neden bunları başkalarından bekliyorsunuz? Unutmayın, siz kendinize yetersiniz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman, iyi hissetmenizi sağlayacak bazı mottolar ve küçük motivasyon sözleri belirleyin. Bu sözler sizi kendinize getirecektir. Peki neler olabilir?

‘Bunu başarabilecek güce sahibim’

‘Hayatta karşıma çıkan zor durumlarla başa çıkabilirim’

‘Ben kendime yeterim’

‘Şuan yaşadığım kötü şeyler yakında geçecek’

Düşüncelerinize Meydan Okuyun!

Gün içerisinde mutlaka kendimizi olumsuz ve negatif şeyler düşünürken yakalarız. Bazen sadece düşünce ve hislerden ibaret olan bu negatif durumlara kendimizi inanırken buluruz. Böyle durumlarda kendi düşüncelerinizi yakalayıp, onlara meydan okuyun. Bir süre sonra fikirlerinizin pozitif anlamda değiştiğini göreceksiniz.

Bir konuda yeterinde iyi olmadığınız için negatif bir ruh haline bürünmüş olarak kendinizi bulabilirsiniz. Böyle bir durumda hemen farklı durumları düşünmeye başlayın. Ardından daha iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir konuyu hatırlayın. Böylece yapabildiklerinizi kendinize hatırlatacaksınız. Şimdi negatif düşünceyi pozitif olarak değiştirin. Her insanın hata yapabileceğini ya da bazı konularda eksik kalabileceğini kendinize hatırlatın.

Vücut Isınızı Düzenleyin

Bu önerimiz kulağa biraz tuhaf gelebilir. Ancak sinirli olduğunuz zamanları düşünün. Vücut ısımızın aniden yükseldiği ve bunu hissettiğimiz anları hepimiz biliyoruz öyle değil mi? Duygularımızın aniden yükselmesi, vücut ısımızın da aniden yükselmesini sağlıyor. Bu durumda biraz hava almaya çıkmak, serin hava için klimanın önüne geçmek ya da suratımıza biraz soğuk su çarpmak oldukça etkili. Buz küplerine ulaşmak çok daha kolaysa, birkaç buz küpünü elinizde sıkmayı ya da bileklerinizi ovmayı deneyin. Kısa sürede sakinleştiğinizi fark edeceksiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.