Baba Adaylarında Görülen Couvade Sendromu Nedir?

Çok çeşitli ve farklı yapılarda kendini gösteren psikolojik rahatsızlıklar ve sendromlar var. Birçoğu için ilginç oldukça ilgi çekici olarak görülen Couvade sendromu da onlardan biri.

Couvade sendromu baba adaylarını ilgilendiren bir çeşit ruhsal hastalık olup baba olacak olanların kendilerinde adeta hamileymiş gibi belirtiler yaşamasına sebep olmaktadır. Empati yeteneği çok gelişmiş olan erkeklerin, eşlerinin yaşamakta olduğu sıkıntıları adeta kendisi yaşıyormuş gibi düşünerek çözüm arayışına girmesi gayet normaledir. Ancak anne adayının aşermesi gibi aşermeye başlaması veya bebeğin tekmelemelerini kendi karnının içerisinde hissetmesi bu hastalığın habercisi oluyor.

Couvade Sendromunun da Seviyeleri Var

Baba adaylarının hamile olan eşleri ile kendini özdeştirmesinin tıptaki ismi olan Couvade sendromunun farklı seviyeleri bulunuyor. Hafif seviyede de olsa ortalama olarak 10 baba adayından 4 ile 6’sı arasında bu ruhsal hastalığa yakalanma oranının olduğu biliniyor. Kimileri hafif seyrettiği için içinde tutuyor kimileri ise ağır duruma ulaşmış olan bu hastalığı yaşadığını itiraf etmekten utanıyor.

Hamileyseniz ve eşiniz sizinle birlikte mide bulantısı yaşıyor veya aşeriyorsa, eşinizin ileri seviyede couvade sendromunun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sizin çektiğiniz sancılara ortak olup endişe duyuyorsa, bu özelliği empati yeteneğinin oldukça gelişmiş olmasından ileri gelmektedir.

Hamileliğinizin Son Ayında Bile Eşiniz Aşerebilir

Gerçek hamilelik belirtilerini birebir fiziki anlamda yaşayan baba adaylarındaki yaşanan durumlar elbette ki gerçek bir hamileliğin yansıması değil. Bu sebeple ondaki belirtiler, sizdeki hamilelik belirtilerin süreçleri ile aynı dönemlerde olmayabilir. Sizin doğum yapmanıza birkaç hafta kaldığı zamanlarda eşinizin stresten aşermeye başladığını görebilirsiniz. Böyle bir durumda onunla konuşmanız ve bebeğiniz ile ilgili gelecek planları yapmanız onun couvade sendromu semptomlarını hafifletecektir.

Eşinizde Couvade Sendromu Varsa

Hamilelik sürecinde doğal olarak bir stres içerisinde bulunuyor olmanız gayet normal. Ancak eşinizin de eğer böyle bir ruhsal hastalığı varsa ona yardımcı olmanız gerekmektedir. Çünkü sizin yaşadığınız birçok sıkıntıyı o da yaşamakta ve belki de kimi zaman sizin hiçbir rahatsızlığınız yokken o hamilelik sıkıntılarını kendinde hissedebilmektedir. Böyle bir durumda ona yardımcı olmak için yapabileceğiniz en güzel şey öncelikle onun bu durumunu anlayışla karşılamanız olacaktır. Aslında şanslısınız çünkü eşiniz hem size çok değer veriyor hem de empati yeteneği gelişmiş olduğu için sizin acılarınızı ve zorluklarınızı bizzat deneyimleyerek paylaşıyor.

Couvade sendromu yaşayan baba adaylarının, doğum sonrası çocuklarına olan düşkünlüğünün, ilgi ve şefkatinin de üst düzeyde olduğu bilinmektedir. Hem baba – çocuk ilişkisinde empati yeteneğini kullanacak hem de gayet ilgili bir baba olacaktır. Olaya bu bakış açısından baktığınızda aslında gayet de şanslı bir anne adayısınız. Tek zorluğunuz sizinle birlikte hamileliği bizzat fiziki anlamda deneyimleyen eşinizi de kendiniz ile birlikte telkin etmek olacaktır.