Baby Boomers’tan Etkili Pazarlama Teknikleri!

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde pazarlama alanında nitelik değişimler yaşanacağı herkes tarafındn bilinen bir hale geldi. Bu nedenle pek çok işletme ve marka pazarlama alanında elde edebilecekleri en iyi rekabete ulaşmak istiyor ve gelişen, değişen dünya dinamizmine uyum sağlamak amacıyla yeni yöntemler ve stratejiler geliştirmek istiyor.

Bu noktada işletmelerin ve markaların hem X hem Y hem de Z kuşağına hitap eden pazarlama stratejileri oluşturması ön planda tutuluyor. Günümüz pazarlamacıları bu kuşakları “yaşlılar, gençler ve yeni doğanlar” olarak ayırıyor. Tüm kuşaklara aynı anda hitap etmek ve belirlenen satış hedeflerine ulaşmak için birkaç pazarlama yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlere değinen Baby Boomers, sosyal medyaya en geç geçişi yapan markalardan biri olarak yer alıyor. Peki Baby Boomers’ın etkili pazarlama yöntemleri neler?

Trendlere Düşmeyin ve Benchmarking Yapın

X kuşağını hedef almak istiyorsanız, en büyük pazarlama trendlerinden kaçınmanız gerekiyor. Bir işletmenin ya da markanın günümüz trendlere kapılarak hareket etmesi X kuşağını hiçe sayması anlamına geliyor. Çünkü bu kuşaklar arasında “yaşlılar” olarak adlandırılan kesim X kuşağı olarak yer alıyor. Baby Boomers’ın pazarlamacılara yönelik tavsiyesi, trendlerden uzak durmak!

Birçok üst düzey reklam stratejisi, karar verme sürecinde X kuşağının kararsızlık yaşamasına neden oluyor. Bu durumda da gerçekleşmesi beklenen satışların altına düşülebiliyor. X kuşağı, göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir kesimi oluşturuyor ve işletme ya da markanın doğru mesajlar ile müşterilerine hitap edebilmesi için trendleri kimi zaman göz ardı etmesi gerekiyor.

Bu noktada yapılması gereken hedef müşteri kitlesindeki “son zamanlı tüketiciler” araştırmasının yapılması. Son zaman içerisinde en çok hangi yaş grubu ya da kuşak satış oranlarınızı arttırıyor ise bu kuşağı baz alarak, diğer kuşaklara da değinen kısa ama etkili (140 karakteri geçmeyen) kampanyalar ve videolar ile müşterilere ulaşmanız gerekiyor.

Kampanyalar ve videolar ile müşterilerine ulaşmak isteyen pazarlamacıların en büyük korkularından birisi kopyalama yaparken yanılmak! Oysa doğru bir şekilde yapılan benchmarking, işletmenin ya da markanın büyümesine destek sağlıyor. Baby Boomers’ın bir diğer tavsiyesi bu nedenle insanların kopyalama yapma konusunda şüpheye düşmemesi ya da korkmaması olarak yer alıyor. Basit tasarımlar ele almak, çeşitli materyaller ekleyerek kopyaladığınız pazarlama tekniğini kendinize göre özelleştirmek, yapılabilecek en iyi satış ve pazarlama tekniğidir. Örneğin, online satış mağazalarının “Black Friday” kapsamında çeşitli ama birbirinin kopyası olan indirimler ve kampanyalar oluşturması tam olarak da bu durumu açıklıyor.

Kişiselliğinizi Kaybetmeyin

Baby Boomers’ın bu konudaki en büyük sırrı ve tavsiyesi ise kişiselliğinizi hiçbir zaman kaybetmemek! Pek çok pazarlamacı ya da girişimci insanlara hitap etmek isterken kendi kişisel yapısından ya da özgünlüğünden ödün veriyor. Oysa yapılan bu yanlış, işletmenin belli bir zaman sonrasında iflas etmesine yol açabiliyor. Doğru bir satış ve pazarlama ekibiyle çalışırken daima işletmenizin kişisel ve özgün yapısını ortaya koymanız gerekiyor. Baby Boomers, müşterilerin size gelmesini beklemeyi tercih etmenizi söylüyor…