Balkanlar Tatil Yapmak İçin Uygun mu Diyenlere Sudan Ucuz Balkan Ülkeleri

Önümüzdeki yaz tatili için Balkan ülkeleri ilk rotanızsa sudan ucuz bir tatil planı sizleri bekliyor olacaktır. Çünkü Balkan ülkelerine yapacağınız seyahatlerde Dolar, Euro ya da Sterlin kullanmayacaksınız.

Üstelik Balkan ülkeleri Türkiye’ye oldukça yakındır. Bu sayede bir tek havayolu ile değil deniz ve karayoluyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu da yol masrafınızı yarı fiyatına düşürmek demek oluyor.

Peki hangi ülkelere gidebilirsiniz?

Arnavutluk

Yaz turizmi açısından birçok turistin bulunduğu Balkan ülkelerinden birisi Arnavutluk’tur. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde bu ülkeye yapacağınız seyahatler size eşsiz bir deneyim sunacaktır. Türkiye’den Arnavutluk’a gitmeniz için vize alma probleminiz de yoktur. 90 günü geçmeyen seyahatleriniz ya da tatilleriniz için vize almak zorunda değilsiniz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, tarihi yönüyle dikkat çeken bir Balkan ülkesidir. Yine Türkiye’den Bosna Hersek’e seyahat yapmak isteyenler için vize problemi bulunmamaktadır. 90 günü aşmayan tüm seyahatleriniz için vize almanıza gerek yok. Kimliğinizle gümrük kapısından çok rahat bir şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Balkan tarihini yaşayabileceğiniz Bosna Hersek’te Mostar Köprüsü ve burada bulunan tarihi yapılar hayranlıkla izleyebileceğiniz yapılar olarak karşınıza çıkacaktır.

Karadağ

Karadağ birkaç yıl öncesine kadar Sırbistan sınırları içerisinde yer alıyordu. Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Sırbistan sınırlarından ayrılarak özerk bir ülke haline geldi. Karadağ’da birçok güzelliği keşfetmeniz mevcut. Tarihi yapısını koruyan bu ülkede sudan ucuz bir tatil yapabilirsiniz. Konaklama açısından neredeyse Türkiye’den daha ucuz yerler bulabilirsiniz. Tam anlamıyla bütçe dostu bir ülkedir. Her yıl turizm açısından gelişen bu ülkedeki insanlarla köken açısından benzerliğimiz de bulunuyor. Bu nedenle yabancı dil konuşmanıza da gerek kalmayacaktır.

Kosova

Bağımsızlığını yeni ilan eden ülkelerden birisi de Kosova’dır. Vize almadan gidebileceğiniz bu ülkede yaz tatili yapmak yerine kış tatili yapmayı tercih etmelisiniz. Çünkü ülke kış turizmi için daha uygundur. Bütçe dostu olan Kosova’da tarihi yapı tam anlamıyla korunmuştur. Osmanlı zamanından kalma birçok tarihi güzelliği keşfedebilirsiniz.

Makedonya

Makedonya özellikle Türklerin sıklıkla gitmiş olduğu Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Üsküp ve Ohri, Balkan ülkelerinde konaklama yapabileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz şehirlerden bazıları. Bu şehirler özellikle Nisan ve Eylül aylarında eşsiz bir güzelliğe sahip oluyor. İklimi açısından Türkiye’nin Ege kesimlerine benzeyen Makedonya’da harika bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca Üsküp ve Ohri’de birçok tarihi yapı da bulunmaktadır.

Sırbistan

Avrupa’da vize almadan nasıl gezebilirim sorusuna yanıt alabileceğiniz ülkelerden birisi de Sırbistan. 90 günü geçmeyen tüm seyahatleriniz için vize muafiyetiniz bulunmaktadır. Karadağ’ın sınırlarından ayrılmasından sonra Sırbistan her ne kadar küçük bir ülke gibi gözükse de birçok tarihi yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Tarihi yapının yanı sıra ülke içerisindeki doğal güzellikler eşsiz bir büyüye sahiptir. Sırbistan’a gidecekseniz kış mevsimini tercih etmeniz de yarar var. Çünkü ülke kış turizmiyle ön plana çıkmaktadır.