Başarı İçin İlla Fedakarlık Etmeli misiniz?

Başarı üzerine pek çok düşünce, tanım ve felsefe bulabilirsiniz. Tüm bu düşünce, tanım ve felsefelerin ortak özelliği başarının hiçbir zaman kolay olmadığı üzerinedir. Başarı da tıpkı yemek tercihleri gibi göreceli bir kavramdır. Sizin başarı hakkındaki tanımınız ne olursa olsun, bu zorluk seviyesini değiştirmeyecektir.

İsteğiniz daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmek olabilir, daha basit bir şekilde yaşamak istiyor olabilir ya da iş yerinde 1 yıldan daha kısa sürede terfi almak, fazlalık olan 5 kilonuzdan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Tüm bunlar, bir şeyi başarmak adına önünüzdeki hedefleri kapsar. Kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız size fazla kalorili yiyeceklerden, terfi almak istiyorsanız özel yaşamınızdan, kaliteli ve konforlu bir yaşam için de sosyal çevrenizden vazgeçmeniz istenir. Karar almanın bir vazgeçiş olduğu da bu alanda belirtilir. Peki gerçekten başarmak için vazgeçmeniz, illa fedakar olmanız mı gerekir?

Yanlış Açıdan Bakmak

Tony Robbins der ki, “Bir şeyin fedakarlık olduğunu düşünüyorsanız, onu yapmamalısınız.”. Bu söz size oldukça tuhaf ya da yanlış gelebilir. Fakat bu durum fikre hangi açıdan baktığınıza göre değişir. Başarıya doğru giden adımlarınızda kendinize mutlaka sınırlandırmalar koyarsınız. Haftada bir kilo vermek istiyorsanız “Artık ekmek yiyemem.” dersiniz, ayda bir adet kitap bitirmek istiyorsanız “Artık her gün 50 sayfa kitap okumalıyım.” dersiniz ve bu liste böylece uzayıp gider. Yani sürekli olarak kendinizden, isteklerinizden “fedakarlık” etmiş olursunuz.

Başarılı olmak adına sürekli olarak fedakarlıkta bulunmanız, bir süre sonra pek çok başarısızlık sebebiyle önünüzde dağ gibi büyüyen hayal kırıklıklarını oluşturacaktır. Hiç böyle düşündünüz mü? Mutlu olmak, başarıya ulaşmak için çıktığınız yolda acınası bir hale düşebileceğinizi hiç hesaba katmamıştınız değil mi?

Bakılan yanlış açı, sürekli olarak fedakarlık etme düşüncesidir. Fedakarlık etmek yerine “öncelik” kavramını bilmek ve öncelik oluşturarak hareket etmek gerekir.

Ödün Veriyorsanız Yapmayın

Hayatınızda kendinize çok basit bir kural koyun ve bu kural, “Ödün vereceksem, yapmayacağım” şeklinde olsun. Hayatınızda başarıyı yakalamak istiyorsanız, seçim şansınız olduğunu unutmamalısınız. Kilo vermeniz için sizi zorlayan birinin olmadığını ya da kafanıza bir silah dayanmadığını fark etmelisiniz. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız vermelisiniz. İş yerinde terfi almak istiyor olmanız, özel yaşamınızdaki eğlencenizi kısıtlamamalıdır. Uzun zamandır istediğiniz tatil planından vazgeçmenize neden olmamalıdır. Mutluluk ve başarı, kendinizi bir şeylerden kısıtladığınız zaman ulaşabileceğiniz kavramlar değildir. Eğer böyle bir şey yapıyorsanız, hayatınızı oldukça yanlış yaşıyorsunuz demektir.

Fedakarlıklarınız arttığı zaman pişmanlıklarınız, kırgınlıklarınız, hayal kırıklıklarınız, sabrınız ya da başarıya dair olan inancınız azalacaktır. Bu tıpkı, diyet yapmayı bir şeyleri yemekten vazgeçmeyi görmek gibidir. Oysa diyet demek, sağlıklı beslenme demektir. Sağlıklı beslenme içerisinde pasta yeme hakkınız da vardır, çikolata yeme hakkınız da. Buradaki temel, vizyonunuzu değiştirmek olmalıdır.

Bir şeyler hakkında “Fedakarlık ediyorum” demek yerine “Bunu seçiyorum çünkü…” demek gerekir. Eğer bu şekilde bir değişim yaratırsanız, hayatınızın da kısa zaman içerisinde değiştiğini fark edersiniz. Yani, bir öncelik koyarak ilerlemiş olursunuz. Terfi için o vazgeçtiğiniz tatil planını gerçekleştirmediğiniz için bir gün pişman olabilirsiniz. Hayatınızı neleri kaçırdığınızı düşünerek geçirmek mi istersiniz yoksa hayatınızdan neleri çıkartarak ilerleme kaydettiğinizi fark ederek mi? Cevabınız ikinci cümlede yer almalıdır. Kendinizi sürekli olarak fedakarlık etmekten yana buluyorsanız, bunu size yaptıran şeyi bulmalısınız. Kendinize sorun, “Neden fedakarlık ediyorum?” diye… Başkaları ile kendinizi kıyaslıyor olmasanız, fedakarlık etmek zorunda kalır mıydınız? Ayşe 5 kiloyu ekmek yemeden verdi diye sizin de ekmekten vazgeçmeniz mi gerekir? Belki ekmek yemek, size faydalıdır fakat patates yemek kilo almanıza neden oluyordur? Bilemezsiniz!

O halde, değiştirin ve öncelik verin. Öncelikler, pişman etmez. Seçtiğiniz yolda, rahat bir vicdan ile ilerlemenizi sağlar.