Başarı Sağlıklı Bir Zihin ile Gelir

Yeni bir fikir, yeni bir proje, yeni bir hedef sahibi olabilirsiniz. Tüm bu yenilikleri oluşturabilmeniz ve sonucunda istediğiniz başarıya ulaşabilmeniz için sağlıklı bir zihin ile hareket etmeniz gerekir. Zihninize ne kadar iyi davranır ve ona ne kadar iyi bakarsanız, hayatınızda ulaşmak istediğiniz noktalara o kadar çok hızlı varırsınız.

Günlük yaşamınız içerisinde sürekli olarak kullandığımız şeyler, bizlerde alışkanlık yaratmaktadır. Yaratılan bu alışkanlıklar, belli bir süre sonra monotonlaştığı için zihnimiz yeteri kadar aktif ve verimli çalışamaz hale gelmektedir. Çünkü ortada sürekli olarak tekrar edilen bir hayat vardır. Oluşturulan alışkanlığı terk etmek de zordur. Beyin, alışkanlığın ya da rutin hayatın değişmesi karşısında ani tepkiler verebilmektedir. Bu tepkiler de karar alırken hata yapmamıza neden olabilmektedir.

Beynimize İyi Bakmamız Gerekiyor

Gerek iş gerek sosyal yaşam gerekse de kişisel yaşam içerisinde parlak fikirlerin sahibi olmak için belli bir vizyona sahip olmak gerekir. Her insanın hayatında bir vizyonu ve misyonu vardır. Vizyon, olaylara olan bakış açımızı gösterirken misyonlar bu olaylara ulaşmaktaki amaçlarımızı bizlere ve çevremizdekilere yansıtır. Eğer vizyon ve misyon sahibi değilseniz, beyninizin sağlıksız olduğunu söylemek de mümkündür. Peki neden?

Bakış açısı elde etmek, farklı bakış açılarına sahip olmak (vizyona önem vermek) zaman zaman zihnin rahatlamasını sağlar. Zihin rahatlamadığı takdirde bulanıklaşır ve bu durumda “şuur bulanması” ortaya çıkar. Karar vermekte güçlük, hedefler konusunda endişe ve kaygı, özgüven eksikliği ve tükenmişlik sendromu gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Tüm bunlardan kaçınmak, daha pozitif ve sağlıklı yaşamak için zihni rahatlatmak gerekir.

Sağlıklı Zihin Sağlıklı Vücut

Sağlıklı zihin için yapılması gereken basit aktiviteler ve egzersizler olduğunu söylemek mümkündür. Bunların başında kendi meditasyon türünüzü bulmak vardır. Sizi ve zihninizi rahatlatan meditasyonu yapmak, kendinize özgü bir zaman dilimine de sahip olmanızı sağlar. Dolayısıyla bu da kendinizle ilgilenmenizi, kendinizi keşfetmenizi sağlayacak bir zamandır.

Vücudunuzun daima kıymetini bilmeniz de önemlidir. Genç yaşlarda ne kadar aktif bir hayata sahip olduğunuzu düşünerek ileride üzülmemek adına sağlıklı beslenmeyi ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak, zihnin de boşalmasını sağlar. Herhangi bir spor aktivitesini gerçekleştirirken kendinize düşünecek zaman da bulmanız muhtemeldir. Çünkü beyin bir şeye odaklandığında, daha net düşünceler içerisindedir ve daha net kararlar alabilir.

Uykunuzu düzene sokmak da önemlidir. Hedefiniz en az 6 saatlik bir uyku olmalıdır. Zihnin dinlenebilmesi, bedenin de dinlenmesi ile gerçekleşir. İç organlarınızın da en az sizin kadar yorulduğunu unutmamanız gerekir. Siz uyku halinde bile aktif bir şekilde çalışan organlara sahip olduğunuzu daima kendinize hatırlatın ve onların da dinlenebilmesi için her gün en az 6 saat uyuyun.

Hayatınızdan olabildiği kadar stresi uzak tutun. Stres, insan vücudunu ve beynini olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biridir. Stresten arınmak, sağlıklı bir yaşam anlamına gelmektedir. Sağlıklı yaşam da hem başarının hem de iyi bir zihnin anahtarıdır. Bu nedenle önce bedeninizi, sonra kendinizi düşünerek beyninize çok iyi bakın.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.