Başarılı Bir Girişimci Gibi Düşünmek İçin 5 Tavsiye!

Girişimci olmak zordur. Bundan da zor olanı “başarılı bir girişimci” olmaktır. Çünkü girişimciler, çalışan kişiler gibi rutin bir çalışma hayatına sahip değildir. Her ne kadar günlük işlerini yapmaları gerekse de günün büyük bir kısmını güncel piyasayı takip etmek, yeni fikirler üretmek, inovasyon çalışmalarını takip etmek ve girişimci dünyası hakkında bilgi edinmekle geçirmek, onların görevidir.

Başarılı bir girişimci olmak için başarılı bir girişimci gibi düşünmek gerekir. Eğer inovasyon ve girişim dünyasına atılmak, girişimci olmak istiyorsanız, başarılı bir girişimci gibi nasıl düşünüldüğünü öğrenmelisiniz. İşte size başarılı bir girişimci gibi düşünmek için 5 tavsiye!

Girişimci demek güven demektir. Bir girişimcinin, sağlıklı kararlar alabilmesi ve hedeflerinde başarılı olabilmesi için kendine güvenmesi oldukça önemlidir. Eğer kişi kendine güvenemezse, risk almaktan da korkacağı anlamına gelir. Girişimcilerin en büyük özelliği risk alabilmektir. Bu durumda risk alamayan kişiye de girişimci denemez. Fakat aşırı güven de problem olabilmektedir. Kendinize güvendiğinizi belli etmeli, riskleri ve engelleri görebilmeli, önlemler alabilmelisiniz.

Girişimcilerin kendi alanları ve sektörleri içerisinde güncel olabilmeleri oldukça önemlidir. Sektör hakkındaki tüm gelişmelerden haberdar olunması şarttır. Eğer yeterli bilgi edinilemiyorsa, yeterli bilginin alınabilmesi için yeni kaynaklar bulunmalıdır. Bilgi demek güç demektir. Güç, beraberinde başarıyı da getiren temel anahtar olacaktır. Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, bilginizin doğruluğuna ve netliğine güvenmelisiniz. Kendinizi güncel tutmalı, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak aktiviteler içerisinde bulunmalısınız.

Bir girişimci daima pozitif olmalıdır. Pozitif düşünceye sahip olmak daima olumsuzluklara karşı kişinin motive olabilmesini sağlayacaktır. Mücadele etme bilincini getirecektir. Liderlerin, yöneticilerin ve girişimcilerin pozitif olması takım arkadaşları açısından da oldukça önemlidir. Bir lider, yönetici ya da girişimci kendisini olumsuzluğa kaptırırsa, takım arkadaşlarını da etkileyecektir. Olumlu bir bakış açısına sahip olmak takım arkadaşlarınızın da motive olmasını sağlayacaktır.

Daha önce filmlerden çok duyduğumuz, “Büyük güç, büyük sorumluluklarla birlikte gelir.” sözü, girişimci bireyler için söylenmiş bir söz olabilir. Girişimci bireylerin en büyük gücü, karar verebilmektir. Karar vermek ve bu kararları hızlı bir şekilde uygulayabilmek gerekir. Kararların pratik ve uygulanabilir olması, hedefinize sizi yaklaştırması gerekir. Kimi zaman yanlış kararlar bile alınsa, telafisi ağır tahribatlar bırakmamalıdır. Her insanın hata yapma payı vardır. Önemli olan bu hatayı minimum seviyeye indirebilmektir.

Başarısızlık anlarında içinizdeki gücü hissetmelisiniz. Daima mücadele edecek bir amacınız olmalıdır. Bir tepeyi aşmak, size daha çok tepenin olduğunu gösterecektir. Başarısızlıklarınızdan ders almasını bilmelisiniz. Başarı ve başarısızlığı madalyon gibi düşünmelisiniz. Madalyonun bir yüzü başarı, bir yüzü başarısızlıktır. Başarısız olduğunuz zaman daha başarılı olacağınızı unutmamalısınız. Daima hedefiniz doğrultusunda yürümelisiniz. Eğer başarısız olmuyorsanız, başarılı da olmuyorsunuz demektir. Çünkü en iyi deneyim kazanma yolu başarısızlığa uğramaktır.