Başarılı Bir Influencer Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler!

Teknolojinin günlük yaşamımız içerisinde daha etkin bir şekilde yer alması, iş hayatında farklı meslek türlerinin de oluşmasına sebep oluyor. Çalışma tarzlarının ve sektörlerinin değiştiği iş dünyasında trend meslek gruplarından biri olan Influencer, en basit tabiri ile sosyal medya üzerinde ürün pazarlaması ve satışı yapan kişilere deniyor.

Etkileyici satış teknikleri sunan, deneyimlerini aktaran ve sosyal medya üzerinde başarılı bir şekilde satış ve pazarlama yapacak olan kişiler, bu mesleği yerine getirerek esnek çalışma saatleri ve yüksek maaş ile kendilerini ödüllendirebiliyor. Sosyal medya aracılığıyla çalışıldığı için internetin bulunduğu her yerden satış yapabilmeniz de mümkün. Peki başarılı bir Influencer olmak için ne yapmak gerekiyor?

Başarılı bir Influencer olmanın ilk kuralı, bir markaya sahip olmaktır. Kendinize ait bir hikaye, bir vizyon olmalıdır. Kendinize ait bir markanız yoksa, marka bilinirliği yüksek bir şirketle çalışmanız da başarılı bir sosyal medya satış temsilcisi olmanızı sağlayabilir. Kendi markanız olursa, çalışma özgürlüğünüzü ve standartlarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Önemli olan bu noktada özgün ve benzersiz bir iş yapmak ve bu işe uygun bir marka yaratmaktır.

İkinci adım bir çalışma programı oluşturmaktır. Gün içerisinde kaç saat sosyal medya üzerinde vakit harcayabileceğinizi tespit etmelisiniz. Bu işi yapıyor olmanız, sürekli olarak sosyal medya üzerinde etkin bir şekilde yer almanızı gerektirmez. Çalışma saatlerinizi, günlerinizi belirlemek size kalmıştır. İçerik üretirken ve takipçilerinize sunarken, çalışma programınıza uygun davranmayı ihmal etmemelisiniz.

Üçüncü adım ayarladığınız çalışma programına sadık kalarak içerikler üretmeniz olacaktır. İçeriklerinizin markanızla ve satış ya da pazarlamaya sunduğunuz ürün veya hizmetle bağlantılı olduğuna dikkat etmelisiniz. Markanıza bağlılık yaratacak ve sadık kalacak müşteriler elde edebilmeniz için tutarlı paylaşımlar ve içerikler hazırlamalısınız.

Hazırladığınız içeriklere ait satış oranlarını arttırmak, geniş bir kitleye hitap etmek ve markanızı bilinir hale getirmek istiyorsanız, insanlarla yapacağınız iş birliğine hazır olmalısınız. Çeşitli ortaklıklar yapmak markanızın reklam ve satış potansiyelini yükselten bir hareket olacaktır. Aynı zamanda sosyal medya içerisinde güçlü bir rekabet ortamına sahip olan markalarla yapacağınız ortaklıklar, yeni insanlar tanımanızı sağlar. Bu sayede network ağınız genişler. Çeşitli sektörlere ait takipçi kitlesi oluşturarak ve farklı alanlardaki satış tekniklerini kullanarak, markanızı genişletebilirsiniz.

Son adım, sosyal medyanın gücünden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlayacak kanallar bulmanızdır. Örneğin satış ve pazarlama açısından trend olan sosyal medya platformu Instagram olarak yer alıyor. Buradaki içeriklerinize hashtag (etiket) eklemeniz, gönderilerinize olan erişim sonucunda beğeni oranını yüzde 70 ve yorum oranını yüzde 392 arttırmaktadır. Yani, kullanmış olduğunuz sosyal medyanın avantajlarından faydalanmanız satış oranlarınızı ve pazarlama stratejilerinizi en az yüzde 67 oranında geliştirmektedir. Bu sayede geniş kitlelere kısa bir sürede hiçbir maliyet altına girmeden ulaşabilirsiniz.