Başarılı CEO’ların Babalarından Öğrendiği Hayat ve Liderlik Dersleri

Her başarılı CEO’nun arkasında ona ilham kaynağı olan biri vardır. Bu ilham kaynağı, çok yakınlarında da olabilir, uzaklarında da. Her CEO’nun bir gün çocuk olduğunu unutmamak ve yaşamlarında ilerlemiş oldukları yolda sağlam adım atmak için babalarından etkilenmiş, pek çok hayat ve liderlik dersi öğrenmişlerdir.

Birst CEO’su Jay Larson

“Babam birkaç kelimeden oluşan bir adamdı, o benim idolümdü. Annemi gençken kaybettim, yemek yapmak, ev temizlemek ve bana bakmak gibi işlerin hepsi babama kaldı. Hiçbir şeyden şikayetçi olmadım. Babamın söylediklerinden çok daha fazlasını öğrendim. Babam sözcükleri sesli telaffuz etmenin kelimelerin yazılı anlamlarından daha baskın olduğunu gösterdi. Başkalarında gerçek olmasını istediğin şeylerin yolunun da bu olması gerektiğini gösterdi.”

SpiderOak CEO’su ve Kurucu Ortağı Ethan Oberman

“Hatırladığım kadarıyla ailem yapı işleriyle uğraşıyordu. Hayatlarımız işe göre ayarlanıyordu, bütün gece buz hokeyi oynadıktan sonra babamın ofisinde kanepede uyumaya çalışırdık. Babam ve büyükbabam kendi ayaklarımın üstünde durabilmek ve işte çalışma tecrübem olsun diye önüme basit bir limonata standı kurdular. İşin temellerine odaklanmak ve özellikle de tempolu ve hızla büyüyen dünyaya yetişebilmek adına, SpiderOak da kusurlarımızla büyürken tecrübelerim benim için inanılmaz etkili oldu.”

Huddle CEO’su Alastair Mitchell

“Babam bana güçlü olmayı, sıkı çalışmayı ve işler iyi gitmediğinde savaşı asla bırakmam gerektiğini öğretti. Ancak, beni bir girişimci olmaya iten ve işleri bir adım öteye taşımaya korkmayan büyükbabamdı. Büyükbabamla anılarımdan biri, İngiltere’deki Humber Köprüsünde dolaşmaktı. Büyükbabam böyle bir yapının inşa edilmesinden dolayı inşaat şirketiyle gurur duyuyordu. Huddle’ın holding şirketi, inşa ettiği Ninian Merkez Platformu’ndan (bir petrol teçhizatı) adını aldı. Dünyanın en büyük beton platformu…”

Instart Logic’in kurucu ortağı ve CEO’su Manav Mital

“Babam eski girişimciydi ve tavsiyelerini benimle paylaşırdı. Bu beni CEO olarak şuna yönlendirdi: “İnsanları yönetmek, mükemmel omları için davranışlarını kontrol etmek değildir, asıl olay onları eğitmektir. “. Hedeflerinizi genişletin. İnsanların kendi yollarıyla başarılı olmalarını ve daha sonra başarılı insanların ve davranışların arkasına yatırım yapmalarını sağlamak, neredeyse Darwinian şirketi ölçekleme tekniğidir, ancak takımlarım her zaman kendime ulaşabildiğimin çok ötesindeki şeyleri başarmıştır.”

GpGrid’in CEO’su ve Kurucu Ortağı John Keagy

“Babam acımasız biriydi. O bir doktordu. Mümkün olduğu kadar hastaya yardım etmek istiyordu ve ücret ödeyip ödemediklerini takmıyordu. Birkaç utanç verici iş tecrübesini kendime ders aldım. Diplomatik olmak için fazla uğraş göstermeliyim.”

SugarCRM CEO’su ve Kathleen Shanahan, BOCA Communications Kurucusu Lary Augustin

“Ailem yaz tatillerini New Hampshire’daki çiftliğimizde geçirirdi. Traktör yazın tarlanın ortasından bozulduğunda, uzun yürüyüşlerden dönerken tamir etmesini öğrendim. Babam bana yenilikçi ve becerikli biri olmayı öğretti. Bir sorunu çözerken özellikle işinize yaracak araçlar kullanın. Traktörü bir koli bandı ve balya teli ile nasıl tamir edeceğimi öğrendim. İş dünyasında ve hayatınızda, elinizdeki kaynakları yaratıcı bir şekilde kullanmanız, fikirlerinizi ve yenilikleri beslemeniz ve engeliniz ne olursa olsun ortadan kaldırmanız gerekir.”