Başarılı İnsanların Beden Dilini Kullanma Yöntemleri

Beden dili hayatınız boyunca kullandığınız iletişim konusunda çok büyük rol oynar. Düzgün konuşma ve diksiyon kadar beden dili de önemlidir. İletişimi etkileyen faktörleri bilim adamları araştırıp belirli bir yüzdeye ayırmışlardır.

İletişimi etkileyen unsurlar:

 • Beden dili %60
 • Vurgu ve ses tonu %30
 • Sözcükler %10

Beden Dili Nedir?

Hareket yetisi olan tüm canlıların jestleriyle, mimikleriyle ve vücut hareketleri ile gerçekleştirilen sözel olmayan iletişim türüdür. Beden dilinizi kullanarak gönderdiğiniz sinyaller ya da işaretler, karşı tarafın bilinçaltında algılandıktan sonra anlam kazanır. Beden dili ile duygu ve düşüncelerinizi karşı tarafa daha doğru ve net bir şekilde aktarabilme yöntemidir.

Beden dili sizin hakkınızda hemen hemen her şeyi açığa çıkarır. İçinde bulunduğunuz ruh halini belirtir. Beden dilinizi doğru bir şekilde kullanarak karşı tarafı ne kadar iyi anladığınızı ifade edebilirsiniz. Aynı şekilde doğru bir beden dili ile karşı tarafı etkileyebilirsiniz. Bu anlamda özellikle ilk karşılaşmalarda beden dili büyük önem taşır. Çünkü ilk izlenim her zaman önemlidir ve bunu en iyi beden dili ile gösterirsiniz.

Beden dilini oluşturan ögeler:

 • Yüz ve mimik hareketleri
 • Göz ve kaş hareketleri
 • Vücudun duruş veya hareket şekli
 • Ellerin duruşu ve hareketleri
 • Ayakların duruşu ve hareketleri
 • Karşı tarafa olan fiziki mesafe
 • Jestler
 • Göz teması

Etkili Bir Beden Dili Kullanımı İçin Uzak Durmanız Gerekenler

Kambur durmayın. Kambur durmak saygısızlığa işarettir. Karşınızdaki kişiden sıkıldığınızı ve bulunduğunuz ortamda daha fazla durmak istemediğinizi hissettirir. Beyin, güç ve kişiler arasındaki mesafeyi otomatik olarak ayarlar. Omuzlar dik ve geride bir şekilde durduğunda, güç sahibi bir karakter olduğunu gösterir. Kambur durma ise kendinizi güçsüz ve çaresiz hissetmenize sebep olur.

– El hareketlerinizi abartılı bir şekilde kullanmayın. El hareketlerinizi abartılı bir şekilde kullanmak doğru söylemediğiniz anlamına gelebilir. Hafif ve kontrollü el hareketleri özgüvenin ve liderliğin işaretidir. Avuç içlerinizi ve kollarınızı açarak iletişim kurmak saklayacak bir şey olmadığının göstergesidir.

– Sık sık saate bakmayın. Sürekli saate bakmak, saygısızlık olarak algılanır. Karşınızdaki kişi ile konuşurken saatinizi kontrol etmek abartılı ego ve sabırsızlık anlamına gelir.

– Vücudunuzu farklı bir yöne çevirmeyin. Diyalog halinde olduğunuz kişiye karşı sırtınızı dönmek saygısızlık belirtisidir. Olaya karşı ilgisiz olduğunuzu, aklınızın başka bir yerde olduğunu veya rahatsız olduğunuzu düşünmelerine sebep olur.

– Kol ve bacaklarınızı çapraz bir şekilde kapatmayın. Bu hareket, konuşulan konuya karşı kapalı olduğunuz anlamını taşır. Gülümseseniz bile muhatap olduğunuz kişiyi susturmak istediğiniz anlamına gelebilir.

– Beden dilinizle sözleriniz arasında tutarlı olun. Aksi durum karşıdaki kişinin bir şeylerin ters gittiğini düşünmesine neden olur. Onları kandırmaya çalıştığınız veya yalan söylediğiniz düşünülebilir.

– Sürekli kıpırdayıp, saçlarınızla oynamayın. Bu durum aşırı enerjik ve gergin olduğunuz anlamına gelir. Sürekli saçınızla oynamak da fiziki görünüşünüzü kariyerinizden daha çok önemsediğiniz izlenimini yaratır.

– Göz teması kurun. Göz teması kurmaktan kaçındığınızda, bir şeyler sakladığınız düşünülür ve şüphe taşır. Ayrıca göz teması kurmamak ilgisizlik ve özgüvensizlik anlamı da taşır. Göz temasını sürdürebilmek; özgüven, liderlik, zekâ ve güç belirtisidir.

Göz teması kurarken, bakışlarınızı rahatsız edici noktaya getirmeyin ve gözlerinizi devirmeyin. Delici gözlerle bakmak, agresiflik ve dominantlık belirtisidir. Göz temasını nasıl bitirdiğinizin bile bir anlamı vardır. Yere bakarak bitirmek teslimiyet, sağa veya sola bakarak bitirmek de özgüven göstergesidir. Yine konuşmayı bitirirken göz devirmek, saygısızlık ve tahammülsüzlük içerir.

– Kaşlarınızı çatmayın. Kaş çatmak mutsuzluk ve bulunduğunuz ortamdan memnun olmadığınız anlamını taşır. İnsanlar sizi rahatsız ettiklerini düşünüp sizden uzaklaşmak isteyebilirler.

– Karşınızdaki kişi ile tokalaşırken kararında ancak güçlü tokalaşın. Zayıf tokalaşmak özgüven eksikliği anlamına gelir. Çok sıkı tokalaşmak ise agresiflik ve baskınlık anlamına gelebilir. Bu durumlar karşınızdaki insanı rahatsız eder.

– Diyalog halindeyken sürekli başınızı sallamayın. Her söylenenleri baş sallayarak teyit ettiğinizde, karşıdaki kişiyi dinlemenizden ziyade o kişiye katılmak zorunda olduğunuz anlamına gelir.