Başarılı Olmak İçin Kontrol Etmeniz Gereken İlk Şey Nedir?

Kariyer yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk ve tek şey, duygularınızdır. Duygusal mekanizmanızı kontrol altında tutmanız, başarıyı etkileyen en önemli faktördür. Günümüzde pek çok yönetici ve personel duygularını kontrol altında tutamadığı için başarısızlık yaşamaktadır. Yaşanan başarısızlıklar, motivasyon, performans ve verimlilik düzeyinde de problemler yaşanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla şirket başarısına da direkt olarak etki etmektedir.

Hiçbir yönetici, duygularını kontrol altında tutamayan, ani öfke ya da duygusal patlamalar yaşayan bir personel ile çalışmak istemez. Aynı şekilde hiçbir personel de duygularını kontrol altında tutamayan bir yönetici ile yoluna devam etmek istemez… Duygularınızın sizin değil, sizin duygularınızı yönetmeniz gerekir. İş yaşamında network elde edebilmek, iletişim alanında başarılı olabilmek ve karar mekanizmasını uygulayabilmek için kimi zaman duygularınızı geri planda bırakmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Duygular Doğaldır

Elbette insan olduğunuzu, robot olmadığınızı unutmamanız gerekir. Duygular doğaldır ve her insan öfkelenir, duygulanır, mutlu olur ya da başka duyguların yoğunluğu altında kendisini hisseder. Günlük yaşam içerisinde sık sık duygu değişimi meydana gelir. Bu durum özellikle erkek personellerde daha sık görülür. Genellikle kadın personellerin daha yoğun duygu değişimleri yaşadığı düşünülse de erkek personellerin duygu kontrolü yapmakta zorlandığı yapılan araştırmalara göre tespit edilmiştir.

Aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk, depresyon ya da anksiyete gibi ruhsal problemler yaşayan kişilerde duygu kontrolü yapmak daha zordur. Fakat bu kontrol yapılmadığı takdirde başarı da olumsuz yönde etkilenmektedir. Duygularınızı gözlem altında tutmayı başarırsanız, doğru bir duygu zihniyeti de oluşturabilirsiniz.

Duygu zihniyeti, karar alma ile yakından ilişkisi olan bir zihniyettir. Duygularınızı hangi oranda ve nasıl belli etmeniz gerektiğini gösterir. Bu zihniyet, karar alırken ve uygularken duygusal zekanızın ön planda olmasını lakin duygularınızı açık ve net bir şekilde belli etmemenizi kapsar. İş yaşamının ilk basamağı olan iş görüşmelerindeki adaylar nasıl ki heyecanını ve stresini kontrol altında tutmalı ise bu durum iş yaşamının devamında da geçerlidir. İşe alım yapan İK uzmanları, adayların heyecan ve stresini kontrol altında tutup tutmadığına bu nedenle dikkat etmektedir.

Ne yaptığınızı, hangi kararlar aldığınızı, kendinizi hangi nedenlere dayandırarak bu kararları uyguladığınızı duygu zihniyetiniz belirler. Bu nedenle başarılı olmak isteyen çalışanların duygu zihniyeti oluşturması oldukça önemlidir.

Profesyonel Olun

Duygu zihniyeti oluşturmak için ister yönetici ister personel olun, profesyonel olmanız önem taşır. İş yaşamında profesyonellik demek, duygularını kontrol altında tutarak üzerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getiren, iş yaşamındaki kararlarını bir tek duygusal anlamda yaşadıkları sebebiyle almayan ve duygularını karşısındaki insana yansıtırken dikkat eden kişiler anlamına gelmektedir. Yani, iş hayatındaki profesyonelliğin temeli, duygu kontrolünden geçmektedir.

Çok sinirlenebilir, kızabilir, üzülebilir ya da açgözlülük gibi yıpratıcı etkilere sahip olan duyguları kontrol altında tutmak da zorlanabilir. Fakat yıpratıcı etkilere sahip olan duygularınızı kontrol altında tutmaya başladığınızda da daha profesyonel bir yaşam sürdüğünüzü görebilirsiniz. Bu duyguların bir tek sizi değil, çevrenizdeki bireyleri de etkilediğini düşünürseniz daha etkili bir duygu kontrolü yapabilirsiniz.