Başarının Sırrı

Başarının sırrı ve başarının gizli anahtarları neler diye hiç merak ettiniz mi? Neden çalışmalarımın sonuçları ve emeklerim karşılıksız kalıyor da hak ettiğim başarı bir türlü beni bulmuyor diyorsanız eğer, bu yazımızı okuduktan sonra başarıya ulaşmanız çok daha kolay olabilir.

Başarının sırrı bir kere öğrenildi mi bir daha unutulmamak üzere beyne kazınır ve tüm çalışmalarınızda size yön gösterir. Şimdi sıra başarının sırrı yazımızın içeriğine göz atma da! Buyurun başlayalım…

Başarının Anahtarı

Başarının sırları hep ufak püf noktalarında gizlidir. Bu püf noktaları başarının kapısını açan sihirli anahtarlar olarak da düşünebiliriz. Bu anahtarlardan en önemlisi ve olmazsa olmazı istikrar kavramıdır. Kelime olarak kararlı ve düzenli bir şekilde sürüp gitme anlamını taşıyan istikrar kelimesi hayatımıza doğru bir şekilde yerleştirilirse başarının sırrı da bizimle birlikte geliyor demektir.

Biz başarının peşinden koşmayacağız. Sadece başarı için doğru adımları atacağız ve sonrasında başarının bizi yakalamasını bekleyeceğiz.

Konu her ne olursa olsun başarı ile ilgili yaptığımız en büyük hata, başarmak konusunda hırsa sahip olmaktır. Hırs ile istikrar aynı şeyler değildir. İstikrar bizi amacımıza yavaş ama sağlam adımlar ile ulaştırırken, hırs o başarıya ya hiç ulaşamamamıza ya da ulaştığımız halde çok çabuk başarıyı kaybetmemize sebep olur. O zaman başarının sırrı nedir diye sorarsanız istikrar kelimesini iyi analiz etmektir diyebiliriz.

İstikrarlı Olmak Ne Demek?

İstikrarlı adımlar atmak demek öncelikle amacınızı iyi belirlemeniz demektir. Sonuçta varmayı hedeflediğiniz nokta ne ise amacınız odur. Belirlediğiniz amacınıza ulaşabilmek için birçok yollar vardır ve hepsini başta iyi analiz etmelisiniz. Kesinlikle en kestirmesini değil en sağlamanı belirlemelisiniz. Başarının anahtarı işte bu biraz uzun ama sağlam olan yolda sizleri bekliyor.

Örnek vermemiz gerekirse, ticaret ile uğraştığınızı ele alalım. Elinizde 100 adet gözlük var ancak defolu olarak satın almışsınız ve yeni fark etmişsiniz. İade edebilme durumunuz da yok. Bu ürünleri elinizden sağlam ürün fiyatına çıkarabilir, satışını gerçekleştirebilirsiniz. Para olarak kaybınız olmadı ve amacınıza ulaştınız. Peki, bu şekilde gerçek başarıyı elde etmiş mi oldunuz sizce? Kesinlikle hayır. Evet, bir başarı var ama gerçek başarı değil. Arkasından çok daha büyük bir başarısızlığı peşinden getirecek büyük bir hata yağmış olsaydınız. Gerçek başarı nasıl sağlanabilirdi? Elinizdeki 100 adet defolu gözlük sağlam ürünlerin fiyatından değil de defolu kategorisinde dahil edilerek satılabilirdi. O ürünlerden belki zarar edecektiniz ama bir sonraki ürünleri daha uygun fiyata satın alıp bu açığınızı kapatabilirdiniz. Böylece elinizdeki müşterilerden de olmaz, memnun müşterileriniz ile ticaretinizi büyütme fırsatını elde edebilirdiniz.

Verdiğimiz örnek gibi birçok örneklendirme yapabiliriz. Ama sanırım konunun anlaşılabilmesi için yeterli bir örnek oldu.

Herhangi bir konuda başarı sağlayabilmek için desteğe ihtiyacınız varsa bizler sizlere destek için burada olacağız.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.