Başarınızı Ölçmek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hangi şirket ya da sektörde çalıştığınız fark etmeksizin başarınızı ölçmek adına kullanabileceğiniz 3 temel unsur vardır. Bu unsurlar;

  1. Enerji
  2. İş, çalışma performansı, verimliliği
  3. İlişkiler

olarak yer alır. Ufak bir araştırma yaptığınızda bu ölçümleri veri haline getirebilirseniz başarınızı ölçebilirsiniz. Peki bu unsurların başarıyla ne ilgisi vardır?

Enerji ve İlişkiler Arasındaki Bağlantı

Her insanın bir enerjisi vardır ve bu enerji, henüz daha ilk tanışmada iken hissedilir. Kimi insanlar size çok samimi gelirken kimi insanlar soğukkanlı gelebilir. Bu tamamen enerji seviyesine bağlı bir durumdur. Enerji seviyesinin yüksek olması, iyi ve pozitif bir yapıya sahip olunmasını da sağlar. Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, enerjiniz de aynı oranda artar. Enerji ve pozitif olma durumu bu nedenle doğru orantılıdır. Pozitif düşünceye sahip olabilmek de iş yaşamında önemli bir faktördür. Yoğun bir tatmin olma ve haz duygusu hissedebilmeniz için insanların enerjisini hissetmeniz gerekir. Aynı zamanda motivasyon sağlamak ve kendinizi, çalışma arkadaşlarınızı motive edebilmek için de enerjiye ihtiyaç duyarsınız.

İyi ilişkiler kurmanız, başarılı bir network çevresi elde etmenizi de sağlar. Network çevrenizi günden güne geliştirmeniz de iş yaşamınızdaki kalitenizi arttırır. Sektörünüz ve diğer sektörlerle güncel gelişmeleri takip ederken rakip firmalardaki durumu da analiz edebilirsiniz. “How Will You Measure Your Life?” kitabının yazarı olan Clayton M. Christensen bu durumu şöyle ifade etmektedir;

“Uzun vadeli mutluluğumuzdaki en önemli faktör, ailemizle ve yakın arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizdir.”

İlişkilerde başarılı olmak, etkili iletişim becerilerinin de zamanla gelişmesini sağlar. Dolayısıyla birey, zaman içerisinde etkili iletişim becerilerine yönelik bir kişisel gelişim elde eder. Gerek sosyal gerek iş yaşamı üzerinden elde edilecek ilişkilerde, kalitenizi ölçebilirsiniz ve kalite, iş yaşamında en dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Nasıl ki her ürünün ve hizmetin bir kalitesi varsa, her çalışanın da bir kalitesi vardır. Kendi kalitenizi belirlemek ve bu kaliteyi oluşturmak tamamen size bağlıdır. Kaliteniz ne kadar yüksek olursa, iş yaşamında başarınız da o kadar yüksek olur. İş yaşamında tercih edilen ve aranan biri olunması için bireyin vizyonunun olması gerekir. Bir vizyona sahip olmak, kalite konusunda atılacak ilk adımdır.

Enerji Sürekli Olarak Yenilenebilir Bir Kaynaktır

İnsan enerjisi yenilenebilir bir kaynaktır. Önemli olan bu kaynağı nasıl tekrar ve tekrar bir şekilde depolayacağınızdır. Bu noktada da enerjiyi arttıracak püf noktalar keşfetmeniz gerekir. Kendinize sormanız gereken soru şu olmalıdır: “Enerjimi arttırmak için hangi detaylara dikkat etmem gerekir?”

İşte bu sorunun cevabı, enerjinizi arttırmanızı sağlayacak püf noktayı bulmanızı sağlar. Gün içerisinde takım arkadaşınıza yapacağınız bir selamlama hareketi, mutlu olmanızı sağlayabilir. Mutlu olmak, kendini huzurlu hissetmek enerji yönetiminde oldukça önemlidir. Enerjiyi doğru yönetebilmek için aynı zamanda bireyin sağlıklı beslenmesi, düzenli egzersiz yapması ve düzenli bir uykuya sahip olması gerekir.

Aynı kitabın yazarı Christensen bu konuda da şu ifadeye yer vermektedir:

“Mutluluğu gerçekten bulmak için, anlamlı olduğuna inandığınız, yeni şeyler öğrenebileceğiniz, başarılı olabileceğiniz ve daha fazla sorumluluk alabileceğiniz fırsatları aramaya devam etmeniz gerekiyor.”

Yani bu noktada da bireylerin iş yaşamında başarılı olabilmesi adına fırsatlar oluşturması gerekiyor. Fakat fırsatlar hiçbir zaman bir insanın önüne ağaçtan düşen elma gibi düşmez. Ağaçtan düşen elma Newton için bir fırsattı fakat önemli olan bu fırsatı yakalamaktı. Ya Newton ağaçtan düşen elmayı sadece ısırıp yeseydi? O zaman ne olurdu?

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.