Başarıya Giden Yolda Hangi Engeller Sizleri Bekliyor?

Başarıya giden yolda bizleri engelleyecek olan iki temel etmen vardır; birincisi günlük olarak yaşadığımız olaylar ve ikincisi psikolojik olarak yaşadıklarımızdır. İkinci bölüm, başarı için daha önemlidir çünkü bu bölümün içerisinde düşüncelerimiz ve duygularımız vardır. Eğer başarı ile motivasyon doğru orantılıysa ve motivasyon için duygu ve düşüncelerimizi kontrol etmemiz gerekiyorsa, o halde başarıya giden yolda bizleri engelleyen psikolojik olayları bilmemiz önemlidir.

1.      Adaptasyon

Başarıya doğru giden yolda sürekli olarak bir değişim halinde olmamız gerekir. Çünkü sürekli olarak yeni planlar, stratejik çözümler yaratmamız ve adım adım ilerlememiz şarttır. Dolayısıyla hayatımızda küçük ama bizleri derinden etkileyecek değişimler meydana gelir. Bu değişimlere bağlı kalmak, başarılı olmamızı engeller.

Değişimler ile birlikte çevremizden iyi ve kötü eleştiriler almamız da an meselesi olacaktır ki bu durumda da ortaya “toplum baskısı” çıkar. Toplum baskısı, başarının önündeki en büyük engellerden biridir. Karşılaştığımız eleştiriler motivasyonumuzu düşürebilir, hedefimize farklı bir bakış açısı ile yaklaşmamıza ya da direkt olarak kararımızdan vazgeçmemize neden olabilir.

Dolayısı ile her yaşanan olaya hızlı bir şekilde adapte olmak gerekir. İyi ve kötü yorumlara, toplum baskısına, başarı konusunun hayatımıza getireceği artı ve eksilere önceden hazırlıklı olmak ve bu süreçte herhangi bir duruma bağlı kalmamak önemlidir. Hızlı bir şekilde adapte olmak, başarıyı arttırır. Bu süreç içerisinde problemlere yönelik çözüm bulma hızı da artar. Önemli olan kendinizi kendinize kanıtlamanızdır. Karşılaştığınız eleştiriler engeliniz değil, hırsınızı arttıracak şekilde nitelendirilmelidir.

2.      FOMO Korkusu

FOMO, yani yeni gelişmeleri kaçırma korkusu hemen hemen hepimizin yaşadığı bir korkudur. Hayatımızda bir değişim meydana geldiği zaman bu değişimi kontrol edememek ya da yeni olanı yakalayamamak hepimizi tedirgin eder. Bu tedirginlik artar ise başarısızlık da beraberinde gelir. En basit şekilde örneklemek gerekirse sosyal medya, FOMO korkusu yaratan bir durumdur. Sosyal medya ne kadar çok kullanılır ise insanlar yeni ve trend olan konuları takip edemeyeceği hissine kapılır. Dolayısı ile kullanmış olduğumuz akıllı cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar altıncı organımız olur. Bu durum, başarımızı negatif yönde etkiler. Bir şeye karşı korku ile bağlanmak, motivasyonun düşmesine neden olur.

FOMO korkusunun üstesinden gelmek istiyorsanız yapacağınız tek şey, yeniliklere açık ve hazırlıklı olmanızdır. Yeni olan ya da trend olan şeyin gelip geçici olduğunu fark etmenizdir.

3.      Belirsizlik

Yeni bir alanda ilerlemek ya da kendimizi geliştirmek ve bu alanda başarılı olmak istediğimizde karşımızda koskoca bir belirsizlik durumu oluşur. Sürekli olarak “Acaba başarılı olabilecek miyim?”, “Ya başarısız olursam?”, “Başarılı olamazsam insanlar ne der?”, “Bu işte başarılı olursam hayatım nasıl değişir?” gibi düşüncelere kapılıp gitmek, belirsizlik karşısında duyduğumuz endişeyi, kaygıyı ve korkuyu arttırır.

Belirsizlik ve bilinmeyen her şey elbette her insanı korkutur ve hatta üzer. Fakat bu duruma karşı önlemler almak başarı konusundaki motivasyonumuzu arttırmamızı sağlar. Belirsizliğe karşı alınabilecek en iyi önlem, motivasyonu arttırmaktır. Unutulmamalıdır ki başarısızlık söz konusu olsa bile “En azından denedim.” demek dünyanın en rahatlatıcı hissidir. Kendinize olan güveninizi arttırır.

Jeff Bezos, Amazon’daki çalışanlarına daima başarısız olan bir durum ya da yanlış alınan bir karar varsa, bu durumun bile düzeltilebileceğini söyler ve çalışanlarının da buna inanmasını bekler. Kötü giden her şeyi değiştirebileceğinize inanma gücünü edinirseniz, yani kendinize güvenirsiniz, ortada hiçbir engeliniz de kalmaz. Beklediğiniz sonuçları almasanız da bu sonuçlar çok büyük fırsatları ve avantajları da doğurabilir. Her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde de bir iyilik olduğu unutulmamalıdır.