Başarıya Ulaşmanızı Engelleyen Zihinsel Engeller ile Tanışın!

Ne kadar denerseniz deneyin, elde etmek istediğiniz noktaya ulaşamıyorsanız bunun sebebi kaderiniz değildir, şanssızlığınız, bahtınız ya da bir başka şey de değildir. Eğer o noktaya ulaşamıyorsanız zihinsel engeller karşısında sıkışıp kalıyorsunuz demektir ve bu günümüzde ne yazık ki pek fazla bilinmeyen konular arasında yer almaktadır.

Bir hamam böceğini düşünün. Dümdüz bir yolda giderken, aniden yönünü değiştirip farklı bir noktaya doğru ilerlemeye başlar ve bunu sürekli olarak yapar. Hamam böceğini beyniniz olarak düşünün şimdi de… Bir noktada ilerlerken aniden yön değiştiren düşünceleriniz nedeniyle, karmaşık yollara girer ve bir türlü o başarıyı elde edemezsiniz. Çünkü zihniniz buna engel olur. Peki bu zihinsel engeller nelerdir? Siz kaç tanesini yaşıyorsunuz?

Yeterince Büyük Düşünmemek

Elde edeceğiniz başarı için büyük düşünmeli fakat küçük adımlar ile hareket etmelisiniz. Attığınız her adımda büyük düşünmeyi engellememelisiniz. Zihnimiz sürekli olarak küçük adımları takip etmek ister. Çünkü kolay ve hızlı bir şekilde halledilebilen konular, zihin için daha caziptir. Beyin, görev tamamlamaya odaklanmıştır ve bu odağı büyük bir hedefe çevirirse, afallayacaktır. Aynı şekilde bir konu üzerinde fazla düşünmek de başarıya ulaşmayı engelleyecektir.

Kaygı, Endişe ve Şüphe

Zihinsel engeller konusunda belki de ilk sırada yer alması gereken maddelerden biridir. Eğer zihniniz başarılı olmak istediğiniz konuda sürekli olarak kaygı, endişe ve şüphe duymaya başlarsa, bu durumda korkularınız da tetiklenir. Beyninizi korku kaplar ise harekete geçmeniz ve bir şeyler başarmanız da zorlaşır. Unutmamalısınız ki yalnızca cesur olanlar hayatta mücadele edebilir.

Bilgisizlik Zihinsel Engeller İçin Bir Tetikleyicidir

Her alanda bilgi sahibi olamazsınız fakat mutlaka uzman olduğunuz bir alan vardır. Başarıya giden yolda her şeyin mübah olmasını sağlayan şey, bilgidir. Bilgisiz ya da ani bir şekilde alınan kararlar ile hareket etmek yalnızca tuhaf durumlar ile mücadele etmenize neden olur. Pek çok girişimci, ani bir karar ile yola çıktığını söyler fakat bu aynı zamanda en büyük yalanlardan biridir. Bilginizin olmadığı bir alanda karar alamazsınız. Duygularınızın coşkusuna kapılmadan mantığınız ile hareket etmelisiniz. Mantığı besleyen tek şey de bilgidir.

Basitçe Düşünememek

Başarı ya da başarılı olmak, basit düşünceler ile meydana gelir. Karmaşık hesaplamalar yapmak ya da basit bir şekilde düşünememek, yalnızca işinizi zorlaştırır. Hedeflerinizi şaşırmanıza neden olur. Hızlı karar almak elbet de önemlidir ama her şeyi sade ve basit bir şekilde yapmak gerekir. Nasıl ki cevaplardan çok sorular önemli ise, karmaşık konularda da basitçe hareket etmek ve karar almak önemlidir. Bu tıpkı iki kere iki dört eder demek gibidir. Kendinize her zaman için, “En basit yoldan başarıyı nasıl elde ederim?” diye sormalı ve kendinizi bu alanda motive etmelisiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.