Başınıza Kötü Bir Olay Geldiğinde Ne Yapmalısınız?

Hayatın büyük bir çoğunluğu yaşanan kötü olaylar ve bu olaylardan alınan dersler ile geçer. Sürekli olarak başımıza kötü bir olay geliyor ise henüz öğrenmediğimiz çok şey vardır. Yaşam ve insanlar, edinebileceğimiz en iyi öğretmenlerdir. Bu öğretmenlerin kıymetini bilmemiz gerekir. Bizleri kandıran, yalan söyleyen ya da bizleri kötü duruma düşüren insanlar ile tanışıyorsak mutlaka akıllanmadığımız bir durum, şükretmediğimiz bir konu, hissetmediğimiz bir duygu ya da hatırlamamız gereken bir düşünce vardır. İnanın bu kural hiç değişmez.

Kendinize sorun, “Başıma kötü bir olay geldiğinde ne yapıyorum?”. Daha kötülerini yaşamış olduğunuz için şükrediyor olabilir, zihninizi dağıtmak için farklı aktiviteler deniyor olabilirsiniz. Fakat kendinize şunu soruyor musunuz, “Başıma kötü bir olay geldiğinde ne hissediyorum? Bu olayın üstesinden nasıl geliyorum?”

Önemli olan ne yaptığınız değildir. Önemli olan kötü bir olay karşısında nasıl mücadele ettiğinizdir. Sağınızdaki, solunuzdaki, karşınızdaki ya da yanınızdaki her insanın başına kötü bir olay geliyor. Onlar nasıl mücadele ediyor? Siz nasıl ediyorsunuz? İşte tüm konu burada kilitleniyor.

Güçlü Olduğunuzu Hatırlatın

Genel olarak kötü bir şey yaşadığımızda ilk tercihimiz ağlamak, yelkenleri suya indirmek ya da tamamen insanlar ile olan iletişimimizi kesmekten ibaret oluyor. Sinirleniyor, öfkeleniyor ya da ağlama krizleri geçiriyoruz. Peki neden bunu yapıyoruz? Neden mücadele etmeyi ilk adımımıza taşımıyoruz?

Elbette hayatımızın her noktasında problem yaşayacağız. Problemsiz bir hayat, asla hayat değildir. Hayatın kıymetini bilmek için sorunlar ile mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadele için öncelikle kendimize ne kadar güçlü olduğumuzu hatırlatmalıyız. Neyin çabasını gösterirsek ve ne için mücadele verirsek onun meyvesini yiyebiliriz. Meyvenizin tatlı olması için kavurucu güneş altında pişmesi gerekir. O güneş meyveyi belki cayır cayır yakar ama baldan da tatlı bir hale getirir.

Yaşanılan tüm zorluklara karşı mücadele edebilmenin en iyi ve tek yolu kendinize güçlü olduğunuzu ve daima da güçlü olacağınızı hatırlatmaktır. Tüm zorbalıklara, kötülüklere, hatırlamak istemediğiniz şeylere rağmen altın kural budur. Siz güçlü olduğunuz müddetçe, size zarar vermekten insanlar korkacaktır.

Mutlaka Kendinize Bir Ders Çıkarın

Bugün başınıza gelen her kötü olay için bir ders çıkarın. İnsanlar, yaşamınız, yaşam kaliteniz, çevreniz ve kendiniz hakkında genel bir ders çıkarttığınızda, aynı kötülük başınıza gelmeyecektir. Bu durum aynı zamanda “Nasıl daha akıllı olabilirim?” sorusunun cevabıdır. Akıllı olmak istiyorsanız, aklınıza çıkardığınız tüm dersleri mıh gibi kazımalı ve yaşamınızı da bu çerçevede geliştirmelisiniz.

Yaşam boyu öğrenecek, yaşam boyu ders edineceksiniz ve karşınıza hep daha kötüleri gelecektir. Bu durumu ne kadar erken kabullenirseniz, o kadar çok kendinizi ilerletebilirsiniz. Zaman içerisinde farklı bakış açıları elde ettikçe ve aklınızı daha iyi kullandıkça göreceksiniz ki, bir gün üzüldüğünüz her şey bugün sizi güldürecek ve tüm acıların en büyük telafisi, en iyi ilacı kendiniz olacaksınız.