Başkaları İçin Yaptığınız Değişikliklerin Hiçbirinin Değişim ile İlgisi Yoktur!

Kimsenin sizi değiştirmesine izin vermeyin. Siz kendi kararlarınız doğrultusunda değişmek isteyebilirsiniz. Her insanın kendinde sevmediği özellikleri vardır. Bazılarımız her sıkıştığında yalan söyler, sevdiklerini incitir ve bunu değiştirmek ister. Bazılarımız öfke patlamaları yaşarlar ve çevresine zarar verir ve bunu değiştirmek ister. Bazılarımız bir yerlere devamlı geç kalıyordur ve mahcup hisseder ve bunu değiştirmek ister. Bu örnekler istediğiniz kadar çoğaltılabilir.

Hepsinde ortak nokta olan ise bir yerlerde sorun olmasıdır. Yalan söyleyen, öfkeli olan çevresine istemediği etkiler bıraktığının farkına vardığı anda bundan hoşlanmaz. Sorunun ise kendinde olduğunu fark eder. Bu gibi değişiklikler olumlu yönde ve iyidir. Önemli olan sizin nasıl istediğiniz ve hissettiğinizdir.

Başkaları İçin Değişme!

Bir de hayatınızdaki insanların size müdahalede bulunması nedeniyle değişim durumu vardır. İster aile, ister arkadaş, ister sevgili olsun. Sizden istediklerini dikkatlice dinlemeniz ve neden istediğini görmeniz gerekiyor. Ailelerimiz genellikle kötülüğümüz ya da kendi çıkarları için bizden bir talepte bulunmazlar. Aileden aileye farklılık gösterse de bu genellikle böyledir.

Arkadaşlarımız ise bizim iyiliğimiz için de kendi iyilikleri içinde birtakım taleplerde bulunurlar. Alt nedenleri saymakla bitmez ama örnek vermek gerekirse, kötü bir alışkanlık için baskı kurabilme güçlerine sahiptirler. Daha doğrusu biz onlara bu gücü istemeden de olsa vermiş olabiliriz.

İlişkiler ise ilk hafta ve aylarda mükemmel devam eder. Tam olarak kişiler birbirleri ile düşüncelerini açmazlar. Aslında kabul etmeyecekleri davranışları henüz yeni iken belli etmeyebilirler. Ancak belirli bir süre geçtikten sonra tabiri caizse gerçek yüzler ortaya çıkar. El şakalarından hoşlanmayan biri, bir anda patlayabilir ya da dövmelerden hoşlanmayan biri aylar sonra bundan rahatsız olduğunu dile getirebilir.

Kıyafetiniz, piercinginiz, davranışlarınız, dövmeleriniz, yaralarınız, sivilceleriniz, kilonuz, konuşma şekliniz, gülüşünüz ve fikirleriniz gibi sizi siz yapan özellikleri kimsenin değiştirmesine izin vermemelisiniz.

Başkalarını da Değiştirmeye Çalışma!

Dış görünüşünüzde yer alan tüm detaylarınız zaten hayatınıza aldığınız kişiden önce de size aitti. Kıyafetler günümüzde en çok karışılan şeyler arasında yer alıyor sanırım. Siz hayatınıza o kişiyi aldıktan sonra almadığınız bir sürü kıyafet yüzünden böyle bir sorun yaşamamalısınız. Bu durum erkekler için de kadınlar için de geçerlidir. Biri açık olduğunu düşünürken biri kötü olduğunu düşünebilir.

Bu değişiklik talebinin alt nedenlerine baktığınız zaman ben, “sizi sizden alan” bir şey olarak görüyorum. Kıyafetinize karışan biri için sizi korumaya çalıştığı ve sizi çok sevdiği düşüncesine kapılabilirsiniz. Ama gerçek sevgi ya da aşk sizi siz olduğu için seven insanlarla yaşanabilir.

Aynı şekilde siz de onda beğenmediğiniz özellikleri maruz kalıyor olabilirsiniz. Gerçekten seviyorsanız eğer, sizce onu öyle mi kabul ederdiniz yoksa değiştirmeye mi çalışırdınız? Burada yer alan kabul etmek asla sizi değiştirmeye çalışıyor olması değil.

Eğer her şeye “tamam” diyerek değişim için çabalasanız da bir yerden sonra, sadece kendinizden verdiğinizi görecek ve hem ilişkinizden hem de benliğinizden olacaksınız. Bunu yaşamamak için bu gibi aşk, aile ya da dostluk ilişkilerinize son verin.