Beğenilen Biri Olmanın Sırlarını Paylaşıyoruz!

Herkes çevresindeki insanlar tarafından beğenilmek ister. Bunun için hepimizin çeşitli şekillerde çaba gösterdiğini biliyorum. Bazen dış görünüşümüz için harekete geçiyoruz bazen daha pozitif biri olmak için çalışıyoruz. Ancak bunları yaparken etrafımızdaki insanların ne düşündüğünü önemsediğinizi biliyoruz.

Harvard’lı bir psikiyatrist olan Helen Riess bu süreçte insanlar tarafından beğenilmenin bazı sırlarını paylaştı. Formülünün kısaltılmış şeklini EMPATHY olarak isimlendiriyor. Daha fazla beğenilmek ve aranılan biri olmak için insanların en büyük eksikliğinin empati yapmak olduğunu ifade eden uzman bu konudaki eksiklerin tamamlanması gerektiğini ifade ediyor.

Göz Teması Kurmayı İhmal Etmeyin

Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar göz temasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Göz teması kurarak karşımızdaki insanlarla daha samimi ilişkiler kurabiliriz. Ancak bunun bazı sınırları bulunuyor. Göz temasını doğru şekilde kurmak ilişkiler açısından son derece önemli. Yani karşımızdaki insanlara dik dik bakmak, ilişkilerin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu dengeyi siz sağlamalısınız. Zaman zaman karşınızdaki insanı rahatsız etmemek için gözlerinizi başka yerlere çevirebilirsiniz.

Mimiklerinizi Kontrol Edin

Yapımız gereği, beynimizde bulunan ayna nöronları sebebiyle yüz ifadelerini taklit edebiliyoruz. Karşımızdaki insan gülüyorsa ve bunu içtenlikle yapıyorsa sizde kendinizi gülümserken bulabilirsiniz. İnsan ilişkileri çoğu zaman karşılıklı olarak ilerlemektedir. Beynimiz sahte şekilde yapılan gülümsemeyi tespit ederek sorunsuz bir şekilde deşifre edebilir. İnsanlarla bağlantı kurarken mimiklerinizi kontrol altında tutmalısınız. Sahte ya da yapmacık mimikler karşı tarafın sizin hakkınızda olumsuz düşünceler hissetmesine neden olabilir.

Duruşunuza Dikkat Edin

Duruşunuza çoğu zaman dikkat etmediğinizi biliyoruz. Ancak beden dili uzmanları, duruşunuzun hakkınızdaki her şeyi ele verdiğini ifade ediyorlar. Dik oturarak vücudunuzun karşınızdaki kişiye doğru dönük olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde karşınızdaki insanın size gücenmesini ve saygı duymasını sağlayabilirsiniz. İnsan ilişkilerinizde çok işe yaradığını göreceksiniz.

Etkileri Göz Ardı Etmeyin

Etkiler duyguların bir yansımasıdır. İletişim halindeyken sadece kendi duygularımıza yoğunlaşmak son derece yanlıştır. Bu noktada karşımızdaki insanların duygu durumlarına da dikkat etmemiz gerekiyor. İletişim kurduğumuz insanların üzgün, mutlu, endişeli ya da heyecanlı olup olmadığını anlamak ve ona göre hareket etmek, etkili iletişim kurmanız açısından son derece önemlidir. Böylece sizden etkilendiklerini göreceksiniz.

Ses Tonunuz Çok Önemli

Ses tonunuz, karşınızdaki insanların sizi nasıl anlayacakları konusunda son derece etkilidir. Konuştuğunuz her kelimenin ses tonunuzla birleşmesinin ardından başka bir duygu katmanına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Başkalarına bıraktığınız etki sadece kelimelerle sınırlı kalmıyor. Bu konuda ses tonunuzu geliştirebilecek ve daha etkili hale getirebilecek bazı egzersizler yapabilirsiniz.

Var olan ses tonunuzun gerçek ses tonunuz olup olmadığını bilmiyorsanız bunu anlamanın kolay bir yolu var. Elinizi sırtınıza koyarak konuştuğunuzda titreşimi hissedebiliyorsanız bunun gerçek ses tonunuz olduğunu anlayabilirsiniz. Diyafram nefesini hissederek hayatınızda uygulamaya başladığınız zaman hem nefesinizi kontrol altına alabilir hem de ses tonunuzu geliştirebilirsiniz.

Karşınızdaki İnsanı Dinlemeyi Bilmelisiniz

İletişim çift yönlü gelişen bir olgudur. Sadece sizin konuştuğunuz ve karşı tarafa fırsat vermediğiniz iletişim karşı tarafı rahatsız edeceği için sizden rahatsız olmalarına neden olabilirsiniz. Karşınızdaki insanlara fırsat vererek onları dinlemeyi öğrenmelisiniz. Böylece karşılıklı olarak daha doğru bir iletişim gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu küçük ayrıntılara dikkat ettiğiniz zaman iletişim kurduğunuz insanlar tarafından sevilen ve ilham alınan bir kişi haline gelebilirsiniz.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.