Bekarlığı Sultanlık Yapan 8 Gerçek

bekarligi-sultanlik-yapan-8-gercek

Bekar hayat sürenler ile evlilik hayatı içerisinde olanlar birçok yönden birbirlerinden ayrılırlar. Yaşam şekilleri, alışkanlıklar, zaman ayırdıkları şeyler ve daha yüzlerce farklı kriter farklılıklar listesine eklenebilir.

Bir kişi ile ortak karar alma ve ortak şekilde kararlar ile hayatı sürdürme zorunluluğunda olan evlilerin yaşadıkları kolaylıklar ve zorluklar vardır. Sadece kendi doğruları ve kendi çizgisi üzerinde plan kurup ilerleyen bekarların da kendilerine göre yaşadığı zorluklar ve kolaylıklar vardır.

Bekarlığı sultanlık yapan 8 gerçek başlıklı yazımızda, bekarların avantajlarını ve kurtuldukları zorlukları ele alacağız.

İşte size, bekarsanız ‘İyi ki bekarmışım diyebileceğiniz 8 gerçek!

1. Bekarlık Süreci Eğitim Seviyesini Arttırıyor

Bekarlık-egitim-seviyesini-arttiriyorBekar insanların eğitim için harcayabilecekleri süre, evli kişilerinkine göre oldukça fazla. Sadece doğal olarak istediklerini yaparken bile birçok yeni şey öğrenmek ve edinilen farklı deneyimler sayesinde yeni bilgiler edinmek bile bekarları, evlilerden bir sıfır öne geçiriyor.

Eğitime önem veren biriyseniz ve hala bekarsanız, bekarlık sürecini uzatmayı düşünebilirsiniz.

2. Sosyallik İçin Bekarlık

sosyallik-icin-bekarlikProfesör Kislev, evlenmemiş ya da evlenip boşanmış kişilerin hayatlarını incelemiş. En sosyal insanların hiç evlenmemiş, daha az sosyal olan insanların evlenmiş ve boşanmış, en az sosyal olan insanların ise evli olanların olduğu sonucuna varmış.

3. Bekarlar, Yaşlılıkta Daha Az Yalnız Kalıyor

Evlilik hayatında çevreden soyutlanarak ikili ilişkilerine ağırlık veren çiftler yaşlılıklarında baş başa kalıyorlar. Ancak hiç evlenmemiş olanlar sürekli çevreleri ile iletişim halinde olmaları ve değişik tarz insanları tanıyarak kendi fikir ve düşüncelerine en uygun olan insanları hayatına dahil edebiliyorlar. Sonuç itibari ile yıllar boyu çok sıkı arkadaşlıkları sürdürebiliyorlar. Bekarların yaşlılık dönemleri, evlilerinkine göre çok daha az yalnızlık ile sonuçlanıyor.

4. Bekarların Özgür Kararları Var

bekarlarin-ozgür-kararlari-varBekarlar bir karar alırken daha serbest düşünebiliyor ve sadece kendilerine özgü olan kararları alabiliyorlar. Özgürlük bilinci ile verilen kararları hayatlarına dahil eden bekarlar ise hayatlarına daha sıkı sarılabiliyorlar.

5. Bekarlar Başarıya Daha Çok Önem Veriyor

Bekarların başarıya kitlenmeleri ve istedikleri konuda başarı elde etmeleri çok daha kolay oluyor. Dikkatleri evliliğin yoğunluğu, baskısı veya kendine özgü stresi ile dağılmayan bekarların başarıya verdikleri önem fazla oluyor. Aynı zamanda başarı uğruna verebilecekleri zaman dilimi ve özveri de daha fazla olduğundan dolayı genellikle evli insanlara göre daha fazla başarılı oluyorlar.

6. Bekarlar Yaptıkları İşleri Daha Çok Seviyorlar

Bekarlar birçok kararda olduğu gibi iş seçiminde de sadece kendi doğrularını düşünerek en doğru analizi yapabiliyorlar. Sonucunda ise işlerinden daha çok keyif alabiliyorlar ve tatmin aldıkları işleri sürdürürken daha büyük başarılara imza atabiliyorlar. Başarıları ile kamçılanan işler onların mutluluk seviyelerinin yükselmesine kapı açıyor.

7. Kendi Kendine Yetebilme Mutluluğu Bekarlarda

Kendi-kendine-yetebilme-mutluluğu-bekarlardaBaşlarına gelen her sıkıntıda yanlarında birini bulamayan bekarlar, sorunlarına çözüm bulmada ustalaşıyorlar. Yaşamış oldukları bu durum her ne kadar zor gibi görünse de ödüllerini, onlara özel mutluluk ile alıyorlar. Kendi kendine yetebilme mutluluğu!

8. Bekarlar Kendi Öz Benlikleri ile Daha Barışık

Bekarlar, evli insanlara oranla kendi benliklerini keşfetmek için daha fazla zamana sahipler. Kendi benliklerini tanımak ve kendi benliklerinin ihtiyaç duyduğu eksiklikleri gidermek için daha fazla çabalama şansına sahip olabiliyorlar. Sonucunda ise özünü tanıyan ve özüne dönmek için çaba sarf ederek öz benlikleri ile daha barışık bir hale gelebiliyorlar.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.