Belirlediğiniz Hedefe Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hedefinize ulaşmak için izleyeceğiniz yol hakkında karar verin. Aklınızdan hedefe ulaşma yolları oluşturun. En az 10 adet farklı yol düşünün. En kısa sürede hedefinize nasıl ulaşacağınızı, hedefe ulaşırken neler yapmanız gerektiğini düşünmeye çalışın. Bu sizin hedefe ulaşırken farklı yollar denemenizi sağlar. Başarısızlık karşısında yenilmez hale gelmenizde yardımcı olur.

Bulduğunuz yolları, fikirleri değerlendirin. Olası bir aksiliğe karşı her zaman ikinci bir planınız olsun. Sizi heyecanlandıran, gelişmenizi sağlayacak olan en iyi yolun hangisi olduğunu değerlendirin. Aynı zamanda en kötü yolun ne olduğunu da bulun. Zorda kalmadığınız takdirde, o yolu izlemeyin.

Öncelikle fikirlerinizi sıralayın. Ulaşmak istediğiniz hedeflere dair bir liste oluşturun. En çok ulaşmak istediğiniz hedefler, ilk sırada olsun ya da kolaydan zora, zordan kolaya doğru bir sıralama da yapabilirsiniz. Yapacağınız sıralamaya göre ilerleyin.

Planlama Yapın

Hedefiniz için yollara karar verin. En doğru yolu seçin ve ardından hedefiniz için planlama yapın. Örneğin hedefinizde kilo vermek varsa, planınıza günde 30 dakika egzersiz yapmayı, spor salonuna yazılmayı, dengeli beslenmeyi ekleyin. Plan yapmak, hedefinize ulaşmak için sistematik bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Planınızı uygulamaya ne zaman başlayacaksınız? Hedefiniz ne kadar bir zaman alacak? Doğru zamanı belirleyin. Bitiş tarihi olmayan bir hedef, asla başlangıç yapmanızı sağlamaz. Ayrıca bitiş tarihi belirlemek hedefinize ulaşmak için daha çok çabalamanızı sağlayacaktır. Bu durum zaman yönetimi yapmanızda da sizi geliştirecektir.

Önünüze hangi engellerin çıkabileceğini düşünün ve bu engellere karşı önlem alın. Olumsuz durumlara karşı daima hazırlıklı olun. Ayağınız taşa takıldı diye, hedefinizden vazgeçmeyin. Unutmayın ki engel olmadan başarı olmaz.

Hedefinize ulaşmak için elinizden geleni yapacağınıza dair her sabah uyandığınızda söz verin ve verdiğiniz sözü tutun. Bir süre sonra söz verme ihtiyacı duymadan hedeflerinizi gerçekleştirmek için çabaladığınızı fark edeceksiniz.

Harekete Geçin

Eğer hedefinizi ertelemek için herhangi bir sağlık probleminiz yoksa hemen harekete geçin. Başlangıç zamanınız, hedefinizi planladıktan sonra olsun. Ertelememeyi öğrenin. Ertelemek hedefinize ulaşmanızı engeller. Bu nedenle harekete geçmenin tam da zamanı karar verdiğiniz andır.

Her gün 10 dakikalık vaktinizi hedefleriniz gözden geçirerek harcayın. Koymuş olduğunuz hedefleri, hedefler için yaptığınız planları kendinize hatırlatın. Bu planlar hakkında yoğunlaşmanızı, farklı fikirler bulmanızı da sağlar. Kimi zaman eksik bir planlama yaptığınızı, hedef listenizi gözden geçirirken fark edebilirsiniz. Bu nedenle gün içerisinde kendinize hatırlatmalar yapmanızda fayda vardır.

Geleceği düşünmek her zaman faydalıdır. Bunun için hayal gücünüzü kullanın. Hedefinizi gerçekleştirdiğinizde nasıl biri olacağınızı hayal edin. Başarmanın sevincini hissetmeye çalışın. Bir tek olumlu yanları değil karşılaşabileceğiniz engelleri de hayal edin. Hayal gücünüzle çözümlemeye çalışın.