Bencillik O Kadar da Kötü Bir Şey Değil

Bencillik kavramı, bizim toplumumuzda her zaman için olumsuz ve kötü olan davranış biçimleri arasında görülmektedir. Size de bu düşünce yapısı fazla abartılı gelmiyor mu?

Olaylara kendi açımızdan bakabilmek ve herhangi bir durum içerisinde kendimizi göz önünde tutarak, hesaplarımıza kendimizi dahil ederek bir sonuca varmak çok mu kötü? Elbette ki değil! İtiraf edelim ki bizim kültürümüz bizlere her zaman için kendimizden feragat etmemizi ve fedakârlık konusunda hep zirveye ulaşmamızı söylüyor. Unuttuğumuz bir şey var ki, “Can olmadan, canan olmazmış.” Yani bizim sağlam bir kalbimiz olmazsa, sevdiklerimizin içerisinde barınacağı o sağlam kalp de yok demektir.

Gelin, kendimizi düşünmenin neden o kadar da kötü bir fikir olmadığına birlikte bakalım. Bencilliğimiz için kendimizi suçlamaktan vazgeçelim ve kendimize de artık o hak ettiğimiz mutluluğu yakıştıralım.

1. Aldığınız Övgüler Hak Ettiğiniz İçin Varlar

Çevremizdeki insanlardan aldığımız övgüler, toplum olarak bizleri hep utandırmıştır. Oysa ki o övgüleri kabul etmek bencillik bile sayılmaz. Eğer duyduğunuz bir övgüyü kabullendiğinizde kendinizin bencilce bir yaklaşım içerisinde olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Size gelen her övgü, siz hak ettiğiniz için size ulaşmaktadır.

2. Gerçekten ‘Evet’ mi?

Gün içerisinde birçok şeye evet diyoruz. Kimi zaman gerçekten istediğimiz için, kimi zaman karşımızdakini incitmemek için, kimi zaman ise evet dediğimizde bencil olacağımızı düşüneceklerine inandığımız için…

Şu an itibari ile evet demeye niyetlendiğiniz şeylere evet demeden önce bir kez daha düşünün. Hayır dediğiniz de bencil mi olacaksınız? Aldığınız kararda kendinizi plana dahil etmek bencillik değildir. Bırakın kararınız bu kez de siz gerçekten istediğiniz için ‘Hayır’ olsun.

3. Kendinize Zaman Ayırmak Bencillik mi?

Gün içerisinde yemek yemek için bulamadığınız zamanlar muhakkak olmuştur. Ya da yediğiniz yemeğin ayak üstü bir şekilde gerçekleştiği o dar zamanları yaşamışsınızdır. Aynı durum en temel ihtiyaçlarımızdan olan uyku durumu için de geçerlidir. Kaç kez uykusuz bir güne merhaba dedik?

Uykumuzdan ve yemek saatlerimizden kıstığımız o günlere geri gidelim. Gün içerisinde kaç kişiye zaman ayırdık değil mi? Zamanımız dar olduğu halde sadece teselli etmek için bir arkadaşımızı saatlerce dinlemek zorunluğunda olduğumuz gibi. Bu sefer bencillik olan nitelendirilen, kendi ihtiyaçlarımız için kendimizin ihtiyaç duyduğu o zamanları kendimize geri alıyoruz. Bencillik mi? Bu bir bencillik ise hiç de kötü veya yanlış bir davranış değilmiş, değil mi?

4. Sizi Üzen Şeylerin Üzerini Örtmeyin

Çevremizdeki insanları kırmamak için çoğu zaman kendimizi oldukça fazla üzmek durumunda kalıyoruz. İşin en kötü yanı da bunu artık, çocukluğumuzda öğretilmiş olduğumuz temel davranış biçimi sebebi ile, doğal bir şekilde yapıyor ve kendimizi yıprattığımızın farkında bile olmuyoruz. Karşımızdaki insanların sadece bizi bencil bilmemesi için üzüldüğümüzü fark ettirmiyor ve içimize atıyoruz. Bizi inciten şeyleri, içimizden çıkarıp dışarıya yansıtmak mı bencillik? O zaman bencillik denene şey ne kadar kötü olabilir ki?