Benjamin Franklin Etkisi ile İnsanlara Kendinizi Sevdirin!

Karşınızdaki insanın sizi bir anda sevmesini ister miydiniz? Bilimsel olarak da kanıtlanan Benjamin Franklin etkisiyle bunu yapabilirsiniz. Hoşlanmadığınız ya da nötr duygular beslediğiniz bir kişiye, kendinizi bu taktiği kullanarak sevdirebilirsiniz.

Duyguların olumlu yönde gelişmesini sağlayan bu etki, tamamen “iyilik” temellidir. Birine iyilik yaptığınız takdirde, o kişide size karşı beslenen duygular olumlu yönde değişecektir. Bilimsel olarak “Bilişsel Tutarsızlık” dense de halk arasında “Benjamin Franklin Etkisi” olarak bilinmektedir.

Franklin’in “Bir zamanlar size iyilik yapan biri sizin ona borçlu hissetmenize kıyasla yeni bir iyilik yapmaya daha hazır olacaktır.” sözünden ötürü bu etkiye onun ismi verilmiştir. Yapılan birçok araştırma sonucunda, insanların bu etki altında kaldığı tespit edilmiştir.

Örneğin; yapılan bir araştırmada katılımcılardan bulma çözme konusunda birilerine yardım etmeleri istenmiştir. Yardım eden kişiler ile yardımcı olunan kişiler arasında daha samimi sohbetler oluştuğu gözlemlenmiş ve sıcak hisler beslendiği tespit edilmiştir.

Franklin etkisinin çıkış noktası, Benjamin Franklin’in ünlü bir otobiyografisinden gelmektedir. Politikacılar arasındaki bir rakibinden nadir bulunan ve sadece o kişide bulunan bir kitabı ödünç istemiştir. Bu hikayede rakibi ona kitabı vermeyi kabul etmiştir. Franklin bunun üzerine kendisine teşekkür notu yollamıştır. Bir zamanlar rakibi olarak gördüğü bu kişi, bu olaydan sonra Franklin’in yakın arkadaşlarından biri olmuştur.

Yani bu etkiye göre, biri sizden hoşlansın, sizi sevsin istiyorsanız, ona küçük yardımlar ve iyilikler yapmalısınız. Çünkü iyilik ya da yardım yapılan kişi, kendisini iyilik yapan kişiye her zaman daha yakın ve samimi hissedecektir. 2014 yılında Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya’da yapılan bir araştırmada, çiftler arasında deneyler yapıldı. Çiftlerden biri diğerine sürekli olarak iyilik yapmakta, diğeri ise normal davranmaktaydı. Araştırmanın sonucunda iyilik yapan kişinin diğerine göre yüzde 5 daha fazla yakınlık hissettiği tespit edildi.

Benjamin Franklin etkisinin kanıtlanabilmesi için günümüzde yapılmış bin 500’ü aşkın deney bulunuyor. Tüm bu deneylerin sonucunda da görülen sonuç birbirinin aynısı… İş yaşamınızda ya da günlük yaşantınızda da oldukça basit bir şekilde bu etkiyi yaratabilmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken ufak yardımlar istemek!

Örneğin çalışma arkadaşlarınızdan birinin sizden hoşlanmasını ya da sevmesini istiyorsanız ondan kalem ödünç alabilir, bir proje hakkında çözüm bulamadığınız sorun olduğunu ve desteğe ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir, iş paylaşımını teklif edebilirsiniz.

Eski bir arkadaşınızla tekrardan yakınlaşmak istiyorsanız, eskiden yaptığı şeyleri ona hatırlatabilirsiniz. Örneğin en lezzetli yemek tarifini isteyebilir, bir zamanlar birlikte gittiğiniz günlere ait fotoğraflarınızı isteyebilir, beraber izlediğiniz filmin adını unutmuş gibi yaparak ona filmin adını sorabilirsiniz.

İstediğiniz tüm bu ufak yardımlar, kısa bir süre sonra hiç konuşmadığınız birinin size tekrardan ya da yeni olarak sıcak duygular hissetmesini, size kendisini daha yakın hissetmesini sağlayacaktır. Yeni kişilerle dostluk kurmak ve çevrenizi genişletmek istiyorsanız, mutlaka denemelisiniz!

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.