Bilim İnsanları Açıkladı! Tartışan Çiftler Birbirini Daha Çok Seviyor

Son yıllarda yapılan kadın-erkek ilişkisi araştırmaları ilginç sonuçları ortaya çıkarıyor. Yapılan bir araştırmaya göre sürekli olarak tartışan çiftler birbirlerini daha çok seviyor.

Yapılan araştırmaya göre evli çiftlerin %44’ü haftada birden fazla tartışma yaşıyor. Tartışma sonucunda uzun süre sağlıklı ya da üretken bir ilişki kuramadığını da belirten çiftler, tartışmadan sonraki ruh hallerinde değişimler meydana geldiğini ifade ediyor.

Ruhsal olarak daha barışçıl bir hale büründüklerini dile getiren çiftler, bu durumda eşlerinden ayrılma oranının düştüğünü kanıtlamış oluyor. Yaşanılan tüm tartışmalar sonucunda çiftler birbirlerini yanlış anladıklarını düşünüyor ve tartışmaların birbirlerini çok sevmekten kaynaklandığı ispat ediliyor.

Tartışan İnsanlar Daha Olgun

Yapılan araştırmaya göre bilim insanları tartışmaya girebilen kişilerin daha olgun olduğunu da kanıtlamış oldu. Bu durumda ilişkilerde tartışma yaşanması halinde olgunluk göstermiş oluyorsunuz. Olgun bir ilişkide tartışmaların meydana geldiğini belirten bilim insanları, uzun süreli bir ilişkide ufak tartışmaların mutlaka olması gerektiğini savunuyor.

Bu sayede kadın ve erkeklerin ilişkide daha çabuk bir şekilde üst seviyeye çıkacağını belirten bilim insanları, ufak tartışmalara girmekten korkulmaması gerektiğini belirtiyor.

Olgun bir şekilde tartışmayı başarabilen insanlarda kişisel saldırıda bulunmama ya da sesini yükseltmeme, bağırmama gibi davranışların da sergilendiğini kanıtlayan araştırma, bu insanların kişisel gelişimlerinde daha sağlıklı bir yol izlediğini de ispat etmiş oluyor.

Tartışmak İletişimi Kolaylaştırıp Aradaki Bağı Arttırıyor

Çiftlerin yüzde %56’sında tartışma sonrasında iletişimin daha kolay bir hal aldığı gözlemleniyor. Bu durumda ufak tartışmalar sonrasında bireyler birbirleriyle daha rahat iletişim kurabiliyor. Bunun sebebi de tarafların birbirini incittiğini düşünmesinden kaynaklanıyor.

Bir diğer husus da tartışma sonrasında aradaki bağın kuvvetlendiğinin ispatlanması olarak yer alıyor. Kimi zaman partnerinizin davranışları sebebiyle onunla tartışabiliyor olmanız onu umursadığınızı kanıtlıyor. Bu durumda onu gerçekten sevdiğinizi, önemsediğinizi belirtmiş oluyorsunuz.

Tartışma sonrasında konuşabilmek ve aradaki bağı arttırabilmek çiftler arasındaki bağlılığı ve sadakati de arttırıyor. Bu durum bir tek evli çiftler için de geçerli değil. Hayatınızda kavga ettiğiniz ya da tartıştığınız herkes bu araştırmanın sonuçlarına dahil ediliyor.

Sağlıklı İlişkilerde Tartışma Yaşanabilir

Araştırma sonuçlarını yorumlayan psikologlar, mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir ilişkinin içerisinde mutlaka tartışma yaşanmasının yer aldığını belirtiyor. Psikologlara göre sağlıklı bir ilişkide olması gereken tartışmalar yaşanmıyorsa, ilişki içerisinde yolunda gitmeyen bazı durumların söz konusu olduğu kanısına varılıyor.

Fakat psikologlar kavga etmek yerine tartışabilmeyi öneriyor. İnsanların bu iki farklı kavram arasındaki çizgiyi bilmediklerini ifade ediyorlar. Ufak tefek tartışmalar yaşanmasının karşılıklı düşünce ve sevgi aktarımı olduğunu da belirten psikologlar, kavga edildiği zaman insanların çok kırıcı olabildiğini belirtiyor. Partnerinize açık yüreklilikle düşüncelerinizi söylemenin güven duygusunu oluşturduğunu da belirten uzmanlar, tartışmaların çiftler arasındaki güven duygusunu geliştirerek sorunları azalttığını ifade ediyor.