Bilim İnsanları Uyardı! Vahşi Kahve Nesli Tükeniyor

Bilim insanları tarafından yapılan bir açıklamaya göre kahvenin nesli tükenmeye başladı. Kahve üretiminde kullanılan ve vahşi olarak yetişen kahve mahsullerinin sayılarının endişe verici olduğu açıklandı.

Science Advances bilim dergisinde yayınlanan araştırma ile ortaya çıkan bu durum, tüm bitkilerin beşte bir oranda tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Fakat bitkiler içerisinde en hızlı tükenme oranı kahvede bulunuyor. Kahvenin yüzde 60’lık oranda tükenme hızına ulaştığı belirtiliyor.

Vahşi Kahve Olmasaydı Kahve Tüketemezdik

İngiltere’nin Keew şehrinde bulunan Kraliyet Botanik Bahçeleri’nin görevlisi Dr. Aaron Davis konuya yönelik olarak şu açıklamaları yapıyor:

“Eğer vahşi kahve olmasaydı bugün dünyada bu kadar çok kahve içiyor olamazdık. Tarihte kahve üretimine baktığınızda kahve mahsulü için vahşi kahveyi kullandığımızı görürsünüz.”

Vahşi kahvenin muhafaza edilebilmesi için tahmin edilen oranın oldukça düşük olduğunu belirten Davis, uzun vadeye bakıldığında bu durumun kahve üretimini olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.

Yapılan araştırmaya göre dünya üzerindeki 75 çeşit kahve türü tükenme tehlikesi yaşıyor. Kalan kahve türleri içerisinden 35 adet kahvenin risk taşımadığı, 14 kahve türü hakkında ise bilgi edinilemediği ortaya konuyor.

Yüzde 28’i Koruma Alanlarında Yetişiyor

Dünya üzerindeki tüm kahve türlerinin yüzde 28’inin koruma alanlarında yetiştiğini de ortaya çıkaran bu araştırma, üretilen kahvenin yarısının tohum bankalarında korunabildiğini de kanıtlıyor.

Bir başka teknoloji ve bilim dergisi olan Global Change Biology dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya göre de “Arabica” kahve türünün iklim değişikliği sebebiyle tükenme riskinin üst düzeyde olduğu belirtiliyor. Yapılan araştırmaya göre 2088 yılına gelindiğinde bu kahve türünün doğal nüfusunda yüzde 50 oranında azalma yaşanacağı söyleniyor.

Arabica kahvesinin kahve üretiminde önemli bir rol oynadığını da vurgulayan araştırma, Arabica kahvesinin kahve tarlaları için tohum olarak kullanıldığını belirtiyor. Arabica kahvesi, kendi başına da ekilebildiği için kahve tarlalarında tohum olarak kullanılabiliyor. Aynı zamanda bu kahve çeşidi yalnızca Etiyopya Yağmur Ormanları’nda üretilebiliyor.

122 Çeşit Kahve Türü Bulunuyor

Kahve tüketicilerinin birçok konuda farkında olmadan tüketim yaptığını belirten Dr. Aaron Davis, tüketicilere iki farklı çeşit kahve çekirdeğinin satışa sunulduğunu belirtiyor. Bu çeşitlerin Arabica ve Robusta olduğunu dile getiren doktor, doğada vahşi kahve türü olarak 122 çeşit daha kahve türü olduğunu ifade ediyor.

Bu kahve türlerinin tüketim olarak kullanılmamasının sebebi olarak tatlarının güzel olmadığını belirten Davis, bu türlerin yalnızca kahve üretiminde bitkilerin yaşayabilmesi için kullanıldığını dile getiriyor.

Vahşi çay ve mango bitkilerinin yarısında, fındığın yüzde 6’sında ve yeşil fıstığında yüzde 9 oranında tehdit altında olduğunu belirten Davis, bitkilerin neslinin tükenmekte olduğu uyarısında bulunuyor. Kahve üretiminde gelinen noktadaki risklerin görülmesi ve bu durumun engellenmesi için kaynak yaratılması gerektiğini söyleyen Dr. Davis, kahve türlerinin doğada korumasız bulunduğunu ve koruma altına alınması gerektiğini ifade ediyor. Kahve türlerinin yaklaşık olarak yüzde 45’nin koruma altında olmadığı bu araştırmayla ortaya konuyor.