Bill Gates’in Daha Başarılı Olmak İçin Gençken Vazgeçtiği 2 Şey

Henüz daha 20’li yaşlarındayken üretkenliğini ve verimliliğini arttırmak, daha başarılı olmak için hayatında iki önemli kararı alır. Bu kararlar, Bill Gates’in bugünkü halini almasında önemli roller oynamıştır.

Gates, aslında günümüz toplumu içerisinde de yapılan bir kısıtlamayı, henüz daha 20’li yaşlarındayken yapmıştır ve uzun süreli olarak müzik dinlemekten ve televizyon izlemekten vazgeçmiştir. O dönemlerini Gates şu cümleleriyle anlatmaktadır:

“20’li yaşlarımda televizyon izlemeyi ve müzik dinlemeyi bırakmıştım. Kulağa ilginç geliyor olabilir, ancak televizyonun ve müzik dinlemenin, benim yazılım konusunda düşünmeme engel olduğunu düşünüyordum. Bu kısıtlama süresi yaklaşık 5 yıl sürdü. Şu an Narcos gibi dizilerin; U2 ve the Beatles gibi grupların hayranıyım.”

Gates Gerçekten İstediği Üretkenliğe Ulaştı mı?

Bill Gates, iş hayatında daha verimli ve üretken olmanın, odaklanma ile yakından bir ilişki içerisinde olduğunu kendisine sorulan pek çok soru da dile getirmiştir. O yaşlardayken müzik dinlemekten ve televizyon izlemekten vazgeçmesini insanların bir “meditasyon” olarak değerlendirdiğini de belirtmektedir. Fakat Gates, meditasyonun bir hurafeden ibaret olduğunu düşünmektedir. Bu egzersizin herhangi bir şekilde işe yaramadığını ifade eden Gates, somut ve katı kurallar koyarak hayatta başarılı olunabileceğini ifade etmektedir. Gates,

“Müzik dinlemek ve televizyon izlemekten kaçındığım zamanlarda, birçok insanın benim yaptığım şeye çözüm olarak meditasyon yaptığını biliyordum. Ama ilgimi çekmiyordu. Meditasyonun bir hurafe olduğunu ve işe yarayan bir tarafı olmadığını düşünüyordum. Bu yüzden daha somut ve katı bir kural koydum.” demiştir.

Fakat Gates o yaşlardayken oldukça saçma bulduğu, bir hurafe olarak düşündüğü meditasyonu günümüzde odağını korumak için gerçekleştirmektedir. Her ne kadar müzik dinlemeye ve televizyon izlemeye karşı olsa da meditasyona olan bakış açısını değiştirmiştir.

Hatta bu durumu da Gates şöyle ifade etmektedir:

“Microsoft’un ilk yıllarında, meditasyonun odağımı koruma konusunda işe yaramayacağı fikrine saplantılı bir şekilde bağlıydım. Ancak şimdi evli, 3 çocuklu ve farklı mesleki ve kişisel ilgi alanlarım olduğu için, meditasyon bu kısıtlı zamanda çok büyük yarar sağladı. Geriye yaslanıp, şu anki duygularımı ve düşüncelerimi daha iyi anlamama yardımcı oluyor. Günde 10 dakika beni için ideal.”

Müzik Dinlemek ve Televizyon İzlemek Gerçekten Bir Engel mi?

Bill Gates’in üretkenliğini arttırmak amacıyla televizyondan, müzik dinlemekten ve meditasyondan vazgeçmesi, günümüz şartlarına bakıldığında, verimliliği ve üretkenliği arttırabilecek bir potansiyele sahiptir. Neden mi?

Teknoloji doğru kullanıldığı müddetçe bireye pek çok fayda sağlamaktadır. Örneğin, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre ofis yaşamı içerisinde personellerine müzik dinleten şirketlerin %46 oranında daha yüksek verim elde edildiği görülmüştür. İş yaşamında müzik dinlemek, personellerin meditasyon yapma, kendini motive etme ya da performansını arttırma yöntemlerinden biridir. Öyle olacak ki Microsoft şirketi, personellerinin ofis ortamı içerisinde müzik dinlemesine günümüzde izin vermektedir.

Televizyonda da “Business Channel” gibi kanalların olduğunu hatırlatmak gerekir. İş yaşamına, kariyer hedeflerine yönelik aktarımların yapıldığı Business Channel kanalında, özellikle girişimciler için pek çok yararlı kanal bulunmaktadır.

Bu noktada önemli olan şey, teknolojiyi doğru kullanmaktır. Müzik dinlemekten mahrum kalmak, hiçbir şekilde televizyon izlememek geçmiş zaman içerisinde verimliliği ve üretkenliği arttıracak bir unsur olsa da günümüzde kitle iletişim araçlarını kullanmak aynı zamanda bir potansiyel sahibi olunmasında katkıda bulunur. Bireyin iş yaşamında sektör haberlerini görebilmesi, kendini güncel tutabilmesi için teknolojiye ihtiyacı vardır.