Bir Ataç ile Ev Sahibi Olan Adam: Kyle Macdonald

1979 yılında Kanada’da doğan Kyle Macdonald, 2005 yılında yaşamış olduğu işsizlik süreci dolayısıyla kendisini geliştirmenin yollarını ararken masasının üzerinde duran kırmızı bir ataç ile neler yapabileceğini öğrenmek istedi. Bu fikrin sonunda kırmızı atacını 14 kişi ile takas eden ve bu takasların sonucunda bir ev sahibi olan Macdonald, geçtiğimiz TEDx programına katılıp hayat hikayesini anlattı.

2005 yılında işsiz kalan ve bu işsizlik sürecinde en büyük hayalinin bir ev sahibi olmak istediğini söyleyen Kyle, masasında duran küçük kırmızı ataç ile neler yapabileceğini ve bu ataçla nasıl gelir elde edebileceğini düşündü. Bunun üzerine Craiglist üzerinden atacını takas için tekliflere açtı. Kyle Macdonald’a ilk teklifi veren bir kadın oldu. Bu kadın kendisine balık şeklinde bir kalem teklif etti. Kalemi ataçla takas eden Kyle, Craiglist’e bu sefer takas ettiği balık şeklindeki kalemi koydu. Bu kalemi de bir kapı tokmağıyla takas etti.

Kapı tokmağını bu sefer takas için koydu. Bu tokmağı kamp ocağı ile değiştirdi. Kamp ocağından sonra ise Kyle bir sürü takas gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği takaslar arasında jeneratör, bira varili, kamyonet, kar aracı, albüm sözleşmesi gibi pek çok takas eşyası bulundu. Örneğin, albüm sözleşmesinin takasını Phoneix’te yaşayan bir kadınla yaptı. Kadın bu sözleşme karşılığında ona bir yıl boyunca evinde kira vermeden oturabileceğini söyledi ve Kyle bunu kabul etti.

Yapmış olduğu takaslar sayesinde Alice Cooper ile tanışan Kyle, kendisiyle ondan bir akşam takılma sözü aldı. Cooper müzik dünyasında “metalin babası” olarak biliniyordu. Almış olduğu sözü de takasa açan Kyle’a, KISS hayranlığı bulunan biri, üzerinde KISS logosu bulunan bir kar küresini teklif etti. Bu kar küresiyle, Cooper ile bir akşam takılma sözünü takas etti. Pek çok kişi bunun çok kötü bir takas olduğu hakkında yorumlar yaptı fakat Kyle’ın ev sahibi olmasını sağlayan bu kar küresi oldu.

Ünlü yönetmenlerden biri olan Corbin Bernsen, kar küresi koleksiyonculuğu da yapmaktaydı. Kendisine KISS logosu bulunan bir kar küresinin takas edildiğini gören Bernsen, Kyle’a ulaştı. Eğer kar küresini kendisine takas ederse karşılığında bir filminde rol alabileceğini söyledi. Tam bu teklifi kabul edecekken başka bir teklif daha aldı. Kanada’da ünlü bir yönetici, kendisine bu kar küresi karşılığında sahip olduğu evlerden birini takas edebileceğini söyledi ve Kyle, en başından bu yana istediği hayaline kavuşmuş oldu.

Küçük kırmızı bir ataçla Craiglist üzerinden 14 adet takas gerçekleştiren ve bu 14 takasın sonucunda bir ev sahibi olan Kyle Macdonald, hikayesini TEDx programına taşıdı ve orada şu konuşmayı gerçekleştirdi:  “İşte tüm bu olanlar insanların evet demesiyle başladı. Hadi bir şeyler yapalım! Hadi birlikte harekete geçelim ve neler olacağını görelim! İşte tüm bunlar kırmızı minik bir ataç ile başladı.”