Bir Hayalim Var Diyebilmelisin!

İnsanı ayakta tutan iki şey vardır; biri bacakları, biri de hayalleri… Hayalleri olmayan bir insan, hayatına dair hiçbir gayesi de olmayan insan demektir. “Bir hayalim var” diyebilmek, bu hayalleri gerçekleştirebilmek için mücadele etmek, yaşam içerisinde sorumluluk sahibi olunacak konuları, başarıyı, zevkli bir hayatı da beraberinde getirecektir. Hayali bulunmayan her insan, içsel olarak ölmüş, tükenmiş gibi hissetmeye mahkumdur. Zihnin renklenmesini sağlayan şey hayal kurabilmektir. Çünkü tüm başarılar önce hayalde gerçekleşir.

“İnsan dünyada, hayal ettiği müddetçe yaşar.” – Yahya Kemal Beyatlı

Bir Hayalin Olması İçin Çabalamalısın

Neleri seviyorsun? Nelerden hoşlanıyorsun? Kendini 5 yıl sonrada nerede görmek istiyorsun? Hiç hedefin yok mu? Bu hayatta en azından bir şeyi dört dörtlük şekilde başarmak istemez misin? Hepsi için cevabın “Evet” ise işe öncelikle hayal kurarak adımını atmalısın. Bir hayalin olması için çabalamalısın. Hayalin yoksa yaşamanın da bir anlamı yoktur, çünkü hayattan keyif almıyorsun demektir. Hayat, her anı ile yaşanacak kadar güzel ve özeldir. Bu güzelliği ve özelliği tadabilmenin yolu da düş kurmaktan geçer.

Çoğumuz sanıyoruz ki bizlerden daha zeki, akıllı ya da ünlü olan kişiler sadece “çalışarak” bir yerlere varıyor. Oysa çok yanlış! Hepsi, hayal kurarak yola çıkıyor. Bir hayalin yoksa, bir gün istediğin noktaya ulaşman da zordur. Elon Musk, Steve Jobs, Seth Godin ve daha nice ismi düşün… Hayata şu an ki konumlarında gelmediler. Şu an ki konumlarına sahip olabilmek için denemekten vazgeçmediler. Hep bir hayalin peşinden gittiler. Bu hayalin peşinden giderken, çabalamaktan vazgeçmediler ve başardılar. Eğer bugün isimleri dünya üzerinde biliniyorsa mücadeleci ruhları ve yaratıcılıkları sayesindedir. Çünkü her hayal, yaratıcı bir zihnin eseridir. Bu eseri tanıtmak ise senin görevindir. Ne kadar iyi bir sanatçı olduğuna karar vermelisin.

Hayaller Yıkılmak ve Yeniden Kurmak İçin Vardır

Her hayal gerçekleşecek diye bir kural yoktur. Bu zamana kadar kurduğun hayallerin yüzde 50’si gerçekleşecek, yüzde 50’si gerçekleşmeyecektir. Kurduğun hayalleri geliştirmek, düzenlemek, değiştirmek tamamen senin elinde. Bir hayalin gerçekleşmiyorsa, bir yerde hata yapıyorsun demektir. Önemli olan bu hatayı bulmak ve düzeltmektir. Hatanı düzeltiyorsan, yıkılan hayalini yeniden inşa etmelisin. Bunu tıpkı bir inşaat gibi düşünmelisin. Her inşaat bir gün yıkılabilir korkusu ile yapılmaktadır. Ne kadar sağlam inşa edersen, yıkılma payını da o kadar aza indirirsin. Sen hayallerini ne kadar sağlam inşa ediyorsun? Hayallerini kurarken hangi adımları atman gerektiğini biliyor musun? Bilmiyorsan, kendini tanıyarak ve keşfederek yola çıkmalısın. Kendini tanır ve bilirsen, hayallerin daha sağlam olur. İmkansızın peşinden değil, gerçekleşebilecek şeylerin peşinden koşarsın ve gerçekten istediğinde de hayatında “imkansız” diye bir şey bırakmazsın!

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” – Albert Einstein