Bir Kalbe Kaç Aşk Sığar?

Kimilerine göre aşk, hayat boyu insanın başına bir kez gelir. Kimilerine göre ise aşk her daim hayattadır ve kalbi attıran aşktır. Herkesin kalbi farklı mı işliyor ya da kalbin genişliği mi fazla? Hayır tabi ki! Bu konudaki farklılıkların iki temel sebebi var. Birincisi hepimiz kişiliğimize özel duyguları yaşamaktayız. İkincisi ise aşk tanımı hepimizin beyninde farklı bir şekilde kodlanmış.

Sonuç olarak sizin için aşk neyse ve kişiliğiniz hangi duyguların baskın bir şekilde yaşanmasını mümkün kılıyorsa sizin kalbiniz o kadar aşkı kalbinize sığdıracaktır. Bazılarımız bir aşkı özel bulup, aşkı bir ömür boyunca dolu dolu yaşarken bazılarımız her baharı yeni bir aşk coşkusu ile kutlayacak.

Aşk Her Anlamda Yoğun Sevgi İse Sonsuz Aşk Kalbe Sığar

Aşk sadece karşı cinse duyulan bir duygu değildir. Hatta sadece insanlara da duyulan bir duygu değildir. Doğa, çiçekler, güneşin doğuşu gibi özel ve güzel olan her şey aşkı hak eder. Sizin için aşk kavramı, beyninizde bu inanışlar ile kodlanmış ise sizin için de aşk özeldir ama güzel olan her şey aşk duygusunu hak eder. Bunun için kalbinize sığacak çok fazla aşk vardır. Bu aşklar size hayata bağlar. Allah aşkı ise bunların en yücesidir. Böyle bir aşk yaşayanlar, aşkını gerçek sevgi ile bütünleştirerek çok fazla sayıda aşkı kalplerine sığdırabilmektedirler. En güzeli de bu düşünce kodlaması ile aşkı yaşayanlar, sevgi, saygı ve sadakat duygularına da aşıktır. Dolayısı ile aşık oldukları her şey onlar için özeldir.

Aşk Hayatını Birleştireceğin Özel İnsana Ait İse Bir Kalbe Bir Aşk Sığar

Kimleri için aşk kavramı daha dar bir boyuttadır. Sadece karşı cinsel duyulur ve cinsellik duyguların karmaşası halinde bir duygu yoğunluğu haline gelmiştir. Ancak yine de aşkın kutsallığına inanalar yine bir kalbe sınırlı aşkı sığdırırlar. Çünkü hayatta kutsal denebilecek kadar yüce bir varlığı bulabilmek pek mümkün değildir.

Sizin için aşk; hayatınızı adayabileceğiniz kadar özel bulduğunuz kişiye ait demek ise o zaman sizin de kalbinize sığabilecek aşk sayısı sınırlıdır. Bir ömre bir, iki belki de en fazla üç aşkı sığdırma şansınız var.

Geçici Hevesler Aşkın Tanımı İse Her Gün Yeni Bir Aşk Demektir

Bazılarımız çocukluk çağlarımızda aşkı öğrenirken beynimize yanlış kodlamalar yükleyebiliyoruz. Özellikle de ebeveynleri ayrılmış olan çocuklarda aşk tanımını oturtmak oldukça zordur ve öğrenilen aşk tanımı da ileride anlam karmaşasına sebebiyet verebilmektedir. Çünkü aşk; sevgi, cinsellik, değer verme, aldatma, acı verme duygularının bir harmanlanmış şekli olarak beyne yerleşmişler. Sonuç olarak bu karmaşık duyguların bir araya gelmesi ile oluşan aşk, kişilerin aşkı anlık olarak yaşayabilme sonucunu da birlikte getirir. En ufak bir kıvılcım ve kalbi hızlandıran kişi onların aşkı olmaya başlamıştır. Böyle bir durumda da bir kalbe kaç aşk sığar siz cevap verin.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.