Biraz Gurur Hayatınıza Güç Katabilir!

Dışarıdan baktığımız zaman gösterişli hareketler ve yaşamlar hepimizi bir adım uzaklaştıyor. Ancak gururun herkesin doğru dozda, doğru şekilde hayatına alması gereken bir duygu olduğunu söyleyebiliriz. Gurur iki ucu keskin bir kılıçtır. Yaptığınız işlerde yeterince gururlanmadığınız müddetçe başarıyı yakalamanız sandığınız kadar kolay olmayabilir. Gururu hayatınızın merkezine yerleştirirseniz ve her yaptığınız işe gururunuzu karıştırırsanız dışarıdan narsist bir kişi olarak görülebilirsiniz. Ama gururun hayatımıza kattıklarını da inkar edemeyiz.

Hayatımıza almamız ve kullanmamız gereken gururun farklı türlerinin olduğunu bilmelisiniz. Bunun için biz size yardımcı olacağız ve hayatımızda fayda sağlayabilecek anlarını irdeleyeceğiz.

Aşırı Gurur Hayatı Olumsuz Etkiler

Hayatımızda uyguladığımız hiçbir aşırı davranış olumlu bir durum olarak algılanmaz. Gururun aşırı hali olumsuz bir duygu uyandırır. Ego ve benliği ön plana çıkarır. Fazla gururu hayatının merkezine koyan bir kişinin egosu yükseleceği için hayatında sürekli dışarıdan birtakım itici güçlerle harekete geçme ihtiyacı hissedecektir. Bu kişilerin kendi kendilerini motive etmeleri çok zordur. Sürekli övülme alışkanlığı sebebiyle zorluk yaşayabilirler.

Fazla gururlu olan insanlar diğer insanlara göre kendilerini daha üstün görmeye başlarlar. Yardıma ihtiyaçları olduğunda bile bunu gurur meselesi haline getirip daha zor durumlara düşebilirler. Duyguların dozu konusunda ciddi sorunlar yaşandığı aşikar. Ancak gururu olumsuz bir duygu olarak algılayıp hayatımızdan tamamen çıkarmak da son derece tehlikeli. Bu noktada gururun güzel yanlarından ve hayatımıza olan etkilerinden bahsedeceğiz.

Yaptığı işle gurur duyan kişilerin kendilerine olan güvenleri de fazla olduğu için yaptıkları işlerde diğerlerine göre hep bir adım önde oldukları görülmüştür. İşini ve yaptıklarıyla gurur duyan kişilerin daha başarılı çalışmalara imza atma potansiyeli yüksektir.

Bazen olumsuzluklara karşı gururu kullanabilirsiniz. İşler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu durumda işleri yoluna sokmak tamamen sizin elinizde. Ancak kendinize güveniniz yoksa ve başaramayacağınızı hissediyorsanız bunu yapmakta zorluk çekebilirsiniz. Gurur sizi daha yapıcı biri haline getirir. Bunun için kendinizle biraz gurur duymanız son derece önemli.

Kendinize olan güveniniz ve şimdiye kadar yapmış olduğunuz çalışmalarla gurur duymanız liderlik yönünüzü de ortaya çıkaracaktır. Bir toplantıda, bir projede ya da bir topluluk içerisinde, kendisiyle gurur duymayan ve kendisine güvenmeyen bir kişinin sivrilerek ön plana çıkması sizce mümkün mü? Çalışmalarınızda ve özel hayatınızda liderlik yönünüzü ön plana çıkarmak isterseniz biraz kendinizle gurur duymayı deneyin.

Gururu Kendi Gücünüz İçin Pozitif Anlamda Kullanın

Gururunuzun olumlu yönlerini beslemek, olumsuz yanlarının törpülenmesini sağlayacaktır. Bu noktada egonuzu kontrol altında tutmayı başarırsanız durumu gerçekten pozitif gücünüz için kullanabilirsiniz. Gurur, sanılanın aksine narsisizmden kaçınmayı gerektirir. Peki gururunuzu nasıl besleyeceksiniz? Bunun aslında pek çok yolu vardır. Kendinizi doğru insan türleriyle çevreleyebilirsiniz. Uzmanlar en çok zaman geçirdiğiniz insanların toplamı olduğunuzu söylüyorlar.

Gurur duygusunu hayatınızın hangi noktasında hissederseniz hissedin mutlaka mütavazi olmayı elden bırakmayın. Yaptığınız güzel şeyler için iyi şeyler duymayı beklemek sizin hakkınız. Ancak bunun için yoldan çıkmayın. İçinizde yaptıklarınızı takdir edebiliyor ve kendinizi iyi hissediyorsanız bu sizin için yeterli olmalı.