Birinin Size Aşık Olmasının 6 Psikolojik Sebebi Nedir?

Aşk anlaşılması oldukça zor ve bir o kadar da başımıza gelebilecek en güzel deneyimlerden biridir. Birine aşık olduğumuzda ya da biri bize aşık olduğunda ilk etapta büyük bir boşluğun içerisine düşeriz. Aşık olduğunu anlamamız zaman alır. Peki neden biri bize aşık olur? Bizde bizim göremediğimiz ne görür ki bize aşık olur? Bunu hiç düşünmüş müydünüz?

Yapılan araştırmalar sonucunda görüldü ki bir insanın başka bir insana aşık olmasının 6 adet temel psikolojik sebebi bulunuyor. Her ne kadar aşık olmayı tanımlarken kalbimizi ve mantığımızı ortaya koysak da aslında birine karşı yüksek derecede hayranlık duyuyorsak aşık oluyoruz. Yani aşık olmak birini çok sevmekten de öte birine karşı hayranlık duymamızdan ibaret! Şaşırtıcı değil mi? Şimdi gelin hep birlikte aşık olmamızın 6 temel psikolojik sebebi nedir bakalım…

1.      Benzer Noktalarınız Varsa

Aşık olmamızın ilk temel sebebi, bir başka insanın bize fazlası ile benziyor oluşundan kaynaklanıyor. Anlayacağınız yıllardır süregelen “Zıt kutuplar birbirini çeker” lafı hayatımızda bir klişe olarak kalıyor. Yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki iki insan arasında yüzde 65’ten fazla benzer özelliğin bulunması, o insana aşık olmamıza yetiyor.

2007 yılında yapılan bu araştırma birbiriyle flört eden ya da sevgili olan çiftler arasında gerçekleştirilmişti ve araştırmanın sonucunda görüldü ki insanlar kendilerine benzer olan kişileri tercih etmekteydi. Bu özellikleri keşfetmek daha güçlü bağlar kurulmasını sağlamaktaydı. Bu sayede bireyler birbirine aşık olduğunu hissediyordu.

2.      Üç Kuşak Bağlantısı Kuruyorsanız

Dünya çapında oldukça ünlü bir yazar ve psikolog olan Eric Berne, çiftler ya da kişiler arasındaki en başarılı ilişkileri “3 Kuşak Bağlantısı” sayesinde olduğunu söylemektedir. Üç kuşak bağlantısı:

  1. Ebeveyn tarafından sizlere öğretilenler
  2. Çocukluk döneminizden gelen geçmiş deneyimlerinize ait hisleriniz
  3. Yetişkinlik döneminizde öğrendikleriniz

şeklinde tanımlanıyor Berne tarafından. Yani ebeveynleri arkadaş olan, çocukluk dönemini beraber geçirdiğiniz ve yetişkinlik döneminizde yanınızda olan birine aşık olma potansiyeliniz oldukça yüksektir. Bu üç kuşak içerisinde sizinle bağlantı kuran biriyle evlilik hayatı yaşama oranınız da fazladır.

3.      Uzun Süreli Göz Teması Kuruyorsanız

Mass Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir insan ile birbirinizin gözlerinin içerisine uzun süreli olarak bakabiliyorsanız, birbirinize karşı bir bağ kurma içerisinde olduğunuzu ve bu bağın aşk ya da sevgi üzerine kurulduğunu kanıtlanıyor. İkili gruplar halinde yürütülen araştırmada deneklere sorulan sorular doğrultusunda birbirlerine dakikalarca bakabilen kişilerin derin bir bağ hissettiğini söylediği tespit ediliyor.

2014 yılında gerçekleştirilen bir diğer araştırmaya göre kurmuş olduğumuz uzun süreli göz temasları da şehvet ve aşk duygularımızın karşı tarafa yansıtılmasını sağlıyor.

4.      Çevreci Duygular İçerisindeyseniz

Bu madde size aşık olmak için fazla garip gelebilir fakat yüzde 100 doğru bir tespit olarak hayatımızda yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre eğer çevreci davranışlarınız varsa ve çevreyi önemsiyorsanız karşınızdaki kişi sizi “ideal eş” olarak görüyor. Oldukça ilginç değil mi?

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre kadın ve erkeklerin üzerine yürütülen bu çalışmada çevreci bireylerin daha uzun süreli ilişkiler yaşadığını ortaya koymuştur.

5.      Paylaşım İçerisinde Oluyorsanız

Eğer biri size aşık olduysa, bunun temel sebebi onunla “paylaşım” içerisinde olmanız olabilir. Şaşırtıcı bir gerçek olsa da karşınızdaki insana gün içerisinde sürekli olarak yanıt veriyorsanız, sorularını cevapsız bırakmıyorsanız, izlemiş olduğu filmle ya da dinlediği müzikle ilgili yorumlarda ve önerilerde bulunuyorsanız bu durum o kişinin size aşık olmasına yetiyor.

Psikolog John Gottman, aşık olmanın etkileşim üzerine kurulduğunu ifade ediyor. Eğer karşınızdaki kişi ile gününüzün her anını paylaşıyorsanız bu o kişinin size aşık olması için bir fırsat olarak yer alıyor. Daha da basit bir dille ifade etmek gerekirse birinin size aşık olmasını istiyorsanız onunla yapacağınız her türlü iletişime dikkat etmelisiniz. Bu sayede iletişiminizi güçlendirdikçe aranızdaki bağı da güçlendirmiş olursunuz.

6.      Köpek Sahibiyseniz

Aşk ilişkilerinde köpek sahibi olmanız ideal eş olarak görülmenizi sağlıyor. 2008 yılında gerçekleştirilen bir araştırma içerisinde 20 yaşında bir erkek hem köpek ile hem de köpek yokken çevresindeki kadınlardan numaralarını almaya çalışmaktadır. Araştırmanın sonucunda görülmüştür ki erkeğin yanında köpek varken kadınlar numaralarını daha kolay bir şekilde vermiştir. Fakat köpek yokken kadınlar numara vermeyi bırakın, iletişim bile kurmak istememiştir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.