Bobbi Brown: Daha Az Toplantı, Daha Fazla Hareket

Günümüz dünyasının makyaj efsanesi olan Bobbi Brown, kısa zaman içerisinde çok hızlı bir büyüme elde etmesinin sebebini şöyle anlatıyor:

“Daha az toplantıya git ve daha fazla hareket et.”

Hiç kendinizi, kişisel bir marka olarak hayal etmiş miydiniz? Brown, bu hayali gerçekleştiren insanlardan yalnızca biri. Kendini bir kişisel marka haline getirerek dünya çapına yayılan rujlara, kozmetik ve bakım ürünlerine sahip. Peki bunu nasıl başardı?

“Eve git ve sadece yap.”

Günümüz girişimcilerinin pek çoğu Bobbi Brown’dan iş fikirleri ve kısa zamanda büyüme stratejileriyle ilgili olarak tavsiye istiyor. Brown ise onlara, “Tamam, eve git ve sadece yap. Başını eğ, ne olduğunu anla ve sadece yap” diyor. Ona göre insan eğer bir şey yapmak istiyorsa, bunu elinde herhangi bir finansal destek olmadan da başarabilir. Çünkü insan kendi finansal desteğini kendi yaratır. Üstelik internetin hızlı bir şekilde kullanıldığı dünya üzerinde doğru stratejiler ile aklınızdaki iş fikrini ortaya koymanız da oldukça basit!

Brown’u dinlediniz, evinize gittiniz ve iş fikrinizi ortaya koymak adına planlamalar ve başlangıçlar yaptınız. Ya planlarınız işe yaramazsa? Bu konuda da Brown’un şu tavsiyesi bulunuyor:

“İşe yaramazsa, o zaman biraz daha farklı yapın. Herkes yapmak, planlamak ve stratejiler hakkında konuşmak istiyor ama insanlar aslında bunu yapmanız gerektiğini unutuyorlar.”

İlk mücadeleniz başarılı olmamış olabilir. Fakat burada yapmanız gereken şey, yaptığınız planlamaları biraz daha farklı bir şekilde gerçekleştirmek. Her yenilgide kabuğunuza geri çekilirseniz eğer, elde edeceğiniz tek şey kocaman ve büyük bir yenilgi olacaktır. Oysa her yenilgi, bir sonraki başarının habercisidir. Kabuğunuza çekilmeden önce “neyi yapmamanız” gerektiğini yenilgiye uğrayarak öğrenirsiniz ve her girişimcinin bu hayatta tökezlemesi, başarısız olması gereken konular olmalıdır. Eğer bir girişimci hiçbir şekilde tökezlemediğini söylüyorsa ya elde ettiği başarı bir başkasına aittir ya da kendisi doğru yolda değildir.

“Dünyanın buna ihtiyacı yok.”

Yapacağınız girişim, pek çok kişinin sahip olduğu bir iş fikrini konu alabilir. Brown’da kendi kozmetik markasını da göz önüne alarak şu tavsiyede bulunuyor:

“Dünyanın başka bir kozmetik şirketine ihtiyacı yok cümlesi kulağa hoş gelmiyor ama dünyanın daha başka ihtiyaçları karşılayan pek çok kozmetik şirketine ihtiyacı var.”

Bir girişimci, çok farklı şeyler ortaya koyabilir ve yaratabilir. Bu duruma, zamana, sektör içerisindeki fırsatlara göre değişebilir. İnsanların sürekli olarak değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. “Dünyanın buna ihtiyacı yok” şeklinde düşünmek yalnızca insanın körelmesine yol açan bir durumdur. Bir marka yaratacağınıza ve farklı olacağınıza inanıyorsanız, Bobbi Brown’un bu sözleri oldukça aydınlatıcı olacaktır.

Brown’un bir diğer tavsiyesi ise kafanızı bilgisayarlarınızdan, cep telefonlarınızdan kaldırmak ve etrafınıza bakmak. Çünkü insan yalnızca etrafına bakabildiği takdirde daha yaratıcı, daha farklı ve daha başarılı olabilir…

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.