Bolu’da Neresi Gezilir? Bolu Gezilecek Yerler

Bolu hem tarihi hem de içerisindeki güzellikleriyle Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Tatillerinizi Bolu’da geçirmeyi düşünüyorsanız, ufak çağlı araştırmalar yapmak ve nereleri gezebileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Bolu’da bulunan Yedigöller’i, müzeleri, turistik yerleri ve eğlence merkezlerini merak ediyorsanız işte sizler için hazırladığımız Bolu seyahat rehberi!

Bolu Yedigöller Milli Parkı

Bolu’nun en meşhur gezi alanı Yedigöller Milli Parkı’dır. Listenin ilk durağında yer alan park, şehir merkezinin 42 kilotmetre uzağındadır. Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada 7 farklı göl manzarasını görebilir ve farklı hikayelere sahip olan göllerin manzarasında büyülenebilirsiniz. Bölge içerisinde 100’ü aşkın kuş türü bulunduğu için kuş sesleri eşliğinde doğanın güzelliğine ve huzuruna varabilirsiniz.

Bolu Müzesi

Bolu’nun tarihi hakkında meraklıysanız Bolu Müzesi tam da ziyaret etmeniz gereken noktalardan biridir. 1981 yılında müze haline getirilen ve ziyarete açılan müzede, kazı çalışmaları sonucunda bulunan eserler sergilenmektedir. Roma, Urartu, Bizans ve eski Bolu zamanlarına ait eserlerin sergilendiği bu müzede Lidyalılara ait birçok eser de bulunuyor.

Zafer Kulesi

Şehir sınırları içerisinde yer alan Zafer Kulesi, Göynük ilçesinde bulunmaktadır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin temsili olan eserlerden biridir. 1960 yılında restore edilmiş ve tekrar kullanıma açılmıştır. Hem il hem de ilçe için Milli Mücadele’nin en önemli sembollerinden birisidir.

İçerisinde pist, tesis ve konaklama için otellerin bulunduğu Kartalkaya Kayak Merkezi, ülkemizde kış turizminin en popüler yaşandığı yerlerden biridir. Birçok turist tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Uludağ’dan sonra kış turizminin en verimli yaşandığı bu yerde sizleri harika bir Bolu manzarası bekliyor olacaktır.

Seben Kaya Evleri

Seben Kaya Evleri, Frigyalılar döneminden kalmadır. Halen daha ziyaret edilebilen bu evler, o zamanın özgünlüğünü korumaktadır. Seben ilçesinde yer alan bu evlere turistlerin ilgisi fazladır. Tamamen kayadan yapılan bu evleri gezdikten sonra Solaklar Köyü’nde mola verebilir ve güzel bir köy çayı içebilirsiniz.

Yıldırım Bayezit Camii

Büyükcami mahallesinde bulunan Bayezit Camii adından da anlaşılabileceği gibi Yıldırım Bayezit tarafından yaptırılmıştır. 1382 yılında inşa edilen camii halen daha ilk günkü gibi ayakta durmakta ve görkemiyle, ihtişamıyla ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Camii içerisinde kütüphane de bulunmaktadır. Her en kadar kütüphanenin bir bölümü zaman içerisinde yıpranmış olsa da zarar görmeyen kısmı halka açıktır.

Akşemseddin Türbesi

Türk tarihinin en önemli alimlerinden biri olan Akşemseddin adına Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Zamanında ünlü alim, Fatih Sultan Mehmet’e hocalık yapmış ve katkıda bulunmuştur. Bunun üzerine 1464 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından bina inşa edilmiştir. Planlamasında altıgen bir yapıdır. Büyük bir kubbesi vardır. Ahşap işçiliğin en popüler olduğu dönemde inşa edildiği için türbe içerisindeki ahşap işçilik ilgi çekmektedir. Türbe içerisinde dua edilebilmekte ve Fatih Sultan Mehmet’e ait eşyalar sergilenmektedir.