Bordo Pasaport ile Vizesiz Gidilebilecek Avrupa Ülkeleri

Bordo pasaport kullananların en büyük problemi ülkelere giriş çıkış yaparken vize sıkıntısının yaşanmasıdır. Kimi ülkeler turist gezileri için bile olsa bordo pasaport kullanıcılarına vize vermemektedir. Eğer vize problemi yaşamadan seyahat etmek istiyorsanız, bordo pasaportunuzla gidebileceğiniz ülkeleri merak ediyor olabilirsiniz.

Avrupa turuna çıkmayı planladınız ve ilk rotanızda vize istemeyen ülkeler mi bulunuyor? 2019 yılında vizesiz ikamet etme hakkı veren ülkeleri merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bordo pasaporta vize istemeyen Avrupa ülkeleri listesini inceleyebilirsiniz!

Andorra

Tüm pasaport türü sahipleri (Umumi, Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport) 90 günü geçmeyen tüm seyahatlerinde vizesiz olarak ülkeye giriş çıkış yapabilmektedir. Ülkeden transit geçiş yapabilmeniz de mümkündür.

Belarus

Tüm pasaport hamilleri için Belarus ülkesine giriş çıkışlarında 30 günü geçmeyen seyahatleri için vizeden muaftır. Ülkeden transit geçiş yapıldığında da aynı süre geçerlidir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek bordo pasaport kullanıcılarına 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizesiz giriş-çıkış hakkı ve transit geçiş hakkı tanımaktadır.

Gürcistan

Türkiye’den kimliğiniz ile vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz ülkelerden birisi Gürcistan’dır. Pasaport sahipleri ise tüm pasaport türleri için bir yıla kadar uzayan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Karadağ

Tüm pasaport türleri için Karadağ’a seyahat etmek isteyen kişiler 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde ülkeye giriş ve çıkış yapabilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’den seyahat edecekseniz kimlik kartınızı kullanarak da Karadağ’a giriş-çıkış yapabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden birisidir. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimliğinizle birlikte ülkeye giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Makedonya

Tüm bordo pasaportu bulunan Türk vatandaşları Makedonya’da 90 günlük ikamet hakkına sahiptir. Bu süre içerisinde de vizeden muaf tutulmaktadır.

Moldova

Hangi pasaport türünü kullanırsanız kullanın Moldova’ya seyahat edecekseniz 90 günlük sürede vizeden muaf tutulursunuz. Ülkeden transit geçiş yaparken de vize muafiyetiniz bulunmaktadır.

Sırbistan

Tüm pasaport türleri için (geçici pasaport sahibi olan ve seyahat belgesi bulunan kişiler dahil olmak üzere) Sırbistan’a yapılacak seyahatlerde toplam ikamet süresi dikkate alınmaktadır. Toplam ikamet süresi ülkeye giriş yapılan tarihten itibaren geçerlidir. Bu süre 6 ay içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaf tutulmaktadır. Ülkeden transit geçiş yapılıyor olsa bile bu durum geçerlidir.

Ukrayna

Bordo pasaport sahibi kişiler ülke içerisinde 60 güne kadar vizesiz bir şekilde ikamet edebilmektedir. Diplomatik, Yeşil ve Hizmet pasaportu sahipleri ise 90 günlük süre içerisinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Kosova

Tüm pasaport sahipleri ülke içerisinde 180 günü kapsayan dönemde 90 günü aşmayacak şekilde vizeden muaf tutulmaktadır. Ülkeden transit geçişleriniz için de vize muafiyetiniz bulunmaktadır.

Arnavutluk

Türk vatandaşları için Arnavutluk’a seyahat edenlere ayrı bir vize muafiyeti sunulmaktadır. Her 6 ay içerisinde ilk giriş tarihinizden itibaren 90 günlük ikametlerinizde vize almadan ülke içerisinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde transit geçişlerinizde de bu sistem geçerlidir.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.