Bu Alışkanlıklar Hayallerinizi Öldürüyor!

Geleceğinizi hiç düşündünüz mü? Ne tür hayalleriniz var? Ben hayal kurmam demeyin! Herkesin yaşamak istediği hayalleri mutlaka vardır. Kurduğumuz tüm hayaller bir süre sonra gerçeğe dönüşmek için vardır. Başarı ve başarısızlık ise yaptıklarımızın bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman içerisinde hayatımızı ele geçiren alışkanlıklar bir anlamda hayallerimizi ve dolayısıyla geleceğimizi belirler. İçinde bulunduğumuz koşullardan şikayet etmek yerine eylemlerimizi yeniden gözden geçirsek iyi olacak çünkü eylemler koşulların aynası olarak görülebilir.

Bugün sizinle hayallerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak bazı alışkanlıklardan bahsetmek istiyoruz. Eylemlerinizi yeniden güncellediğiniz zaman hayallerinizi gerçekleştirmek için şansınız artabilir. Peki hangi alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve sonsuza kadar hayatınızdan çıkarmalısınız?

Ertelemeyin!

Bazen harekete geçmek ve fikirlerimizi hayata geçirmek için çok uzun süre boyunca bekliyoruz. Başladığımız zaman en çok şikayet ettiğimiz durum ise ‘keşke daha önce başlasaydım’ oluyor. Ertelemek dediğimiz zaman günlük yapılacak işlerin geciktirilmesinden bahsetmiyoruz. Sizi başka bir hayata götürecek olan eylemleri ertelemekten bahsediyoruz. Bir iş kurma fikriniz, spora başlama fikriniz, yeni bir yazıya başlama fikriniz gibi.. Ertelemeye devam ettikçe ve korktukça, hayallerinizin sizden adım adım uzaklaştığınız göreceksiniz.

Suçlamayın!

Cebinizde çok paranızın olmaması ailenizin ya da patronunuzun suçu değil. Bu işi bulmayı ve çalışmayı siz seçtiniz. Kimse sizi zorlamadı. Herkes hayata varlıklı bir aile içerisinde başlamaz. Biraz hayatın sorumluluğunu almayı öğrenmelisin. Sürekli bir suçlama halinde olduğun zaman hayal ettiğin başarıyı yakalamak bir hayalden öteye geçmeyecek.

Dedikoduya Son Verin!

Büyük beyinlerin sadece büyük fikirler üzerinde tartışma yaşadığı bilinir. Küçük fikirli insanlar ise bu süreçte insanları konuşmayı tercih ederler. Başka insanların hayatlarını, yaptıklarını ve söylediklerini konuştukça elinize ne geçecek? Konuşmak ve hayıflanmak yerine harekete geçmiş olsaydınız belki yolu yarılamış olacaktınız. Gerçekten başarılı olabilecek olan insanlar başkalarının kuyusunu kazmak yerine desteklemeyi ve daha büyük başarılara imza atmayı düşünürler.

Bahanelere Son Verin

Geçerli ve çok haklı bir mazeretiniz olabilir ve bu durum çalışmanıza engel olmuş olabilir. Şimdi ne yapacaksınız? Daha ne kadar bahanelerin arkasına saklanacaksınız? Dahası vazgeçecek misiniz? Bahanelerin arkasına saklandığınız müddetçe yarışta geri planda kalacaksınız. Sizin hayatınızı değiştirecek kişi sadece sizsiniz. Başkalarının gelip, sihirli değneği size değdirip hayatınızı değiştirmesini bekleyemezsiniz.

Kendinize Negatif Etiketlemeyin!

Bu hayatta kendinizi etiketleyeceksiniz negatif etiketlerden uzak durmalısınız. ‘Ben çok tembelim’ dediğiniz an o enerjiyi sürekli üzerinizde hissedeceksiniz. Bir süre sonra çalışma isteğiniz de kalmayacak. Daha az zeki biri olduğunuzu düşünerek kendinize eziyet etmeyin. Hep zeki, çalışkan, pozitif, mutlu biri olduğunuzu düşünün. Kendinize karşı acımasız olduğunuz müddetçe başkalarının size saygı duymasını beklemeyin. Başarılı, zeki, mutlu ve pozitif biri gibi davranmaya başladığınız zaman işlerin gerçekten de bu yönde ilerlediğiniz göreceksiniz. Böylece hayatınızdaki değişime yakından şahit olacaksınız. Siz kendinize karşı iyi olduğunda herkes size karşı iyi olacak.