Bu Belirtiler Erken Tükenmişlik Yaşadığınızı Gösteriyor!

Tükenmişlik sendromu hayatımıza birkaç yıl önce girdi. Daha öncesinde yaşadığımız tükenmişlik sendromu belirtilerini, depresyon ya da ruhsal bunalım olarak tanımlıyorduk. Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda Tükenmişlik Sendromunun bir hastalık olduğunu onaylamaları, durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.  Bazı belirtiler ise henüz yolun başında olduğumuzu ve erken müdahale sonucunda işler daha kötüye gitmeden sorunu çözebileceğimizi ifade ediyorlar.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik, herhangi bir şeyin sona ermesiyle oluşan bir durumdan biraz daha farklı aslında. Psikolojik anlamda, ilgisizlik, karamsarlık gibi etkenlerle ortaya çıkan ve ardından fiziksel anlamda kendisini gösteren bir süreç. Fiziksel olarak alırı yorgunluk hissi, baş ağrıları ve hatta küçük ateş atakları sürecin diğer belirtileri arasında yer alıyor.

Uzun vadede ortaya çıktığında hayatı oldukça zor bir hale getirebilir. Bu aslında kendi başımıza atlatabileceğimiz bir durum olarak görülüyor ancak bir uzmana danıştığımız ve hatta ilaç kullandığımızda daha faydalı sonuçlar elde edebiliriz. Aylar boyu müdahale edilmediği için devam etmesi, daha büyük hasarların meydana gelmesine yol açabilir. Bazı belirtileri önceden görebilmek süreç açısından son derece faydalı!

Sebepsiz Negatif Ruh Hali Tükenmişlik Nedeni!

Yaşamdaki olağan ruh halinizde sebepsiz ve ani bir değişim yaşadınız mı hiç? Kendinizi daha negatif bir ruh halinde hissettiniz mi? Kendinizi fiziksel olarak yorgun hissetmeseniz bile ruhsal anlamda yorgun hissedebilirsiniz. Ruhsal yorgunluk, insan hayatı için olağan bir durum ancak bu durumun sebepsiz ve uzun süreli olması tükenmişlik sendromunun en önemli belirtilerinden birisi. Hayatımız boyunca eğlenceden ve mutluluktan kaçmak ciddi bir sorun. Biraz negatif durumları anlamaya çalışmak süreç için oldukça gerekli.

Kurban Yaklaşımı Çok Tehlikeli!

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde en sık rastlanan durumlardan birisi kurban psikolojisidir. Hayatta yolunda gitmeyen ve olumsuz olarak nitelendirilebilecek pek çok olay karşısında şikayet etmek, mağduriyet yaşamak, kurban psikolojisinin belirtileri arasında yer alıyor. Böyle bir durumda kendinizi sürekli rahatsız hissedebilirsiniz. En ufak durumlar bile sizi rahatsız ediyor olabilir. Normalde asla şikayet etmeyeceğiniz ve üstesinden geleceğiniz durumlar size korkutucu gelebilir.

Yaptığınız İşlerde Verim Düşüklüğü Yaşayabilirsiniz

Verimlilik basit tükenmişlik nedenlerinden birisi olarak görülür. Bu durumu normal yaşantımızda da yaşayabiliriz. Ancak bu durumun giderek yükselmesi ve yapılan herhangi bir işten dahi verim alamamak sürecin tehlikeli bir boyuta ulaştığınız ortaya koyabilir. Verim düşüklüğü ile birlikte, basit işlere çok daha fazla enerji harcamaya başlarız. Bu durum psikolojik ve fiziksel olarak bizleri yormaya başlayacaktır.

Motive Olmaya Duyulan İhtiyaçlar Artabilir

Gün içerisinde yaptığımız işler arasındaki molalar ve tekrar işe dönme konusundaki motivasyon ihtiyacımız artıyorsa bazı sorunlar var demektir. Bu süreç rutinlerimizin bozulmasına neden olur. İşlerin kontrolümüzden çıkmasına neden olabileceği için tehlikelidir. Bazen doyum ihtiyacının artması, daha büyük bir mola vermek ve kendimizi dinlemenin gerekli olduğu konusunda bir mola olabilir. Kendimize yaptığımız işler konusunda da bir iki gün boyunca izin verebilirsek, yaşanan motive eksikliği ortaya çıkabilir.

Tüm bu belirtileri yaşadığımız takdirde hafife almak yerine hızlı davranmak ve süreci doğru yönetmek, tükenmişlik sendromunun henüz başındayken ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Hayatta, vücudumuzun bize her daim küçük sinyaller verdiğinizi unutmayın. En ufak bir değişiklik yaşamımızdan bir parçayı bizlere gösterebilir.