Bu İki Kelime Tüm Hayatınızı Değiştirecek!

Hayatta başarıya ulaşmak için neler yapabilirsiniz? Şimdiye kadar neler yaptınız? Başarılı olabilmek için şimdiye kadar yaptıklarınız yeterli olmayabilir. Bazen yeterli ve doğru sandığımız şeylerin aslında yanlış olduğunu ve başarımızı engelleyen bir set haline geldiğini fark etmeyebiliriz. Biz size hayatınızı değiştirecek, farklı düşünmenize yol açacak iki kelimeden söz edeceğiz. Bu iki kelime yerine kullandıklarımız, aslında bizi harekete geçirdiğini sandığımız ancak yerimizde saymamıza neden olabilecek kelimeler olabilir. İşte başlıyoruz!

‘Ama’ Değil ‘Ve’ Kullanın!

‘Arkadaşlarımla zaman geçirmek istiyorum ama halletmem gereken çok fazla iş var’ bu cümleyi bir düşünelim. Aslında herhangi bir hata yokmuş gibi görünüyor. Cümlenin yapısında bir sorun yok. Gelin birde başka bir versiyonuna bakalım. ‘Arkadaşlarımla zaman geçirmek istiyorum ve halletmem gereken çok fazla iş var’ Bu cümlede ne görüyorsunuz?

‘Ama’ kelimesini kullandığınız aman, herhangi olumsuz bir durum olmamasına rağmen hem cümleyi hem de ruh halinizi olumsuz bir hale getirebiliyorsunuz. ‘Ve’ bağlacını kullandığınız zamansa durum değişiyor. Beyin iki cümle arasında istemsiz bir şekilde bir ilgi olduğunu düşünerek hareket ediyor. Olumlu ve birleştirici bir bağlaç olduğu için cümlelerimizde ‘ve’ bağlacını sık sık kullanmakta fayda var. Böylece çok daha olumlu ve etkili bir hava yaratabiliriz. Kurduğumuz cümleler en başta bizi etkileyecek ardından karşı tarafı etkisi altına alacak.

‘Zorundayım’ Değil ‘İstiyorum’

Bazen zorunda olduğumuz şeyler yapmamız gerekebilir. İşin içinde zorunda olduğunuz şeyler olduğunda işler biraz daha zor hale gelebilir kabul ediyoruz. Bu durumu negatif olarak algılamanızı engellemek yerine sihirli sözcükleri kullanın. Zorunda olduğunuz durumlarda ‘zorundayım’ demek yerine ‘istiyorum’ diyebilirsiniz. Cümlenin anlamının bir anda farklı bir boyut kazandığını göreceksin.

Bazen bize zevk vermeyen ve bizi mutlu etmeyen durumları yaşamak zorunda olduğumuz anlar vardır. Böyle anlarda mecburiyet durumunu tercihleriniz doğrultusunda yönlendirmeyi hiç düşündünüz mü? Yüklem üzerinde yapacağınız bir değişiklik aslında tüm hayatınızı değiştirebilir. İşe gitmek zorunda olduğunuzu düşünüp bu doğrultuda cümleler kurduğunuz zaman bu süreç adeta cehenneme dönüşebilir.

Hayatınızı değiştirmek sandığınız kadar zor ya da imkansız değil. Sadece neyi sevdiğinizi ve neyi istediğinizi düşünün. Bitirmek zorunda olduğunuz bir proje, teslim etmek zorunda olduğunuz bir ders teslimi sizin modunuzu kısa sürede yerle bir edebilir. Ancak zorunda olduğunuzu düşünmek yerine istediğinizi göz önünde bulundurarak cümleler kurduğunuz zaman tüm gününüz pozitif geçebilir.

Çalışma hayatında da aynı taktiği uygulamalısınız. Öylece oturduğunuz yerden günün bitmesini bekliyorsanız ve kendiniz için pek bir şey yapmıyorsanız bu son derece üzücü. ‘Bu işi bugün bitirmek zorundayım’ cümlesi ile ‘Bu işi bugün bitirmek istiyorum’ cümlesi arasında ne kadar büyük bir fark olduğunu görebiliyor musunuz? Bu stratejiyi hayatınıza yerleştirip, sadece iki kelime değiştirdiğiniz zaman başarıya giden yolu daha emin adımlarla yürüdüğünüzü göreceksiniz.