Büyük Farklar Yaratmak İçin Küçük Değişimler Yapın

Hayatınızda büyük farklar yaratmak istiyorsanız, adımlarınızı küçük atmanız gerekir. Herkesin belli bir günlük rutini vardır ve bu rutin dışına kimse kolay kolay çıkmak istemez. Bu aynı zamanda bizlerin konfor alanını oluşturur. Konfor alanı dışına çıkmak, sıradan günlük işleri tamamlamaktan daha zordur. Çünkü bir risk unsuru yaratır ve bu riski almak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Eğer hayatınızda risk almak ya da aldığınız riski minimum düzeyde tutmak istiyorsanız, küçük değişimler yaparak yaşamınıza yön verebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcut. Yeni alışkanlıklar edinmek sizlere yardımcı olabilir.

1.      Kendinle Kalmayı Öğren

Hayatına fark yaratacak bir aktivite eklemek istiyorsan, kendinle zaman geçirmeyi öğrenmelisiniz. Her gün kendinle 1 saat kadar zaman geçirmek, bakış açılarını değerlendirmeni, kendini keşfetmeni sağlar. Kişisel gelişim açısından faydalı olmasının yanı sıra, hayatına nasıl bir yön vermen gerektiği konusunda kendi kararlarını oluşturmanda yardımcı olur. Aynı zamanda kendinle kaldıkça yaşamın hakkında nelerin doğru ve nelerin yanlış olduğunu da keşfedebilirsin. Kendinle nasıl zaman geçireceğini bilmiyorsan, küçük aktiviteler ile başlangıç da yapabilirsin. Günlük 30 dakika yürüyüş, 30 dakikalık bir kahve molası, kitap okumak için ayıracağın zaman ya da daha nicesi… İnsanlarla iletişim kurmak yerine kendinle iletişim kurabileceğin bir alan yaratırsan, hayatındaki değişimleri de oluşturabilirsin.

2.      Küçük Değişimler Küçük Notlar

Yaşamındaki verimliliği arttırmak ve küçük değişimler yaratarak ilerlemek için her güne ait küçük notlar hazırlayabilirsin. Zihnini aktif bir şekilde tutmak için verimli olman gerekir. Bu verimliliği arttırmanın en iyi yolu, kendine ait yapılacaklar listesi oluşturman ya da sürekli olarak zihnini aktif tutacak notlar hazırlamandır. Ofiste çalışıyorsan masanın üstünde görebileceğin bir yerde, evdeysen en çok kullandığın oda içerisinde küçük notlar hazırlayabilirsin. Bu sayede odak seviyen artacak, verimlilik ve performansın da üst düzey olacaktır.

3.      Mutlu Olmak İçin Bir Şey Arama

Mutluluğun sadece bir ruh hali olduğunu öğrenmen gerekir. Eğer mutlu olmak için bir neden arıyorsan, hiçbir zaman mutluluğu bulamazsın. Pek çok insan hayatındaki değişimleri mutluluk için yapar. Eğer hayatındaki kararları alırken mutlu olmayı hedefliyor ve bir beklenti duyuyorsan, nereye odaklanman gerektiğini kaçırıyorsun demektir. Hayatında öncelikle şikayet etmemeyi öğrenmen gerekir. Daima karşılaşacağın engeller vardır ve bu engeller karşısında mücadele etmeyi bilmen, farklılık yaratmanı sağlar. Stres ve endişe hayatımızın her noktasında vardır. Bu durumlara karşı hazırlıklı olmanız, küçük değişimler yaratmak için bir başlangıç sayılır. Endişe, kaygı, stres ve endişe doğru düşünmenizi engeller. Kararlar alırken de mantığınızdan sizleri uzaklaştırır. Mantığınızdan uzaklaşmak yerine, stresten uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Stres yaşadığınız anlarda sizi rahatlatacak objelere dokunmak, aktiviteler yapmak ya da bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak yapabileceğiniz yöntemlerden birkaçı olarak yer alır.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.