Büyük Olmaktan Korkmayın

“Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğe erişir, bazılarınınsa büyüklük başına konar.” der William Shakespeare. İnsanlar, büyük olandan ve büyük olmaya çalışan her şeyden korkar. Büyük paralar kazanmak arzuları tatmin eder fakat korku yaratır, büyük bir aşk yaşamak isteyenler bir gün onu kaybetme korkusu içinde çırpınır. Büyük olmak, korkutucudur. Şüphesiz. Fakat iyi bir yaşam için büyük olmak, büyük hayaller kurmak gerekir.

Genellikle insanlar, “Harika biri olmak istiyorum.”, “Mükemmel olmak isterdim.” cümleleri arasında gidip gelir ve kendilerine ve çevrelerine sürekli olarak “Sence ben mükemmel/harika biri miyim?” diye sorarlar. Akıl aldıkları birileri varsa da “Nasıl öyle biri olabilirim?” derler. Büyük olmak, harika ve mükemmel olmaktan ötedir. Olgunluk ve büyüklük birbirinin ikiz kardeşidir ve büyük olmak için olgun olmak gerekir.

Evrene Güven

Hayatın konusunda neyi, nasıl yapacağın konusunda endişelenmek en büyük hakkındır. Fakat tüm bunlar hakkında açık olabilirsen ve kendine karşı dürüst davranabilirsen, evrenin sonsuz güveni ile karşılaşırsın. Hayatındaki insanlardan çok evrene güvenmelisin. Çünkü evren, diğer tüm insanlardan daha özverilidir. Bizlere daha motive, daha odak noktası yüksek insanlar olmamız için fırsatlar sunar. Tabii olay, bu fırsatları yakalayabilmekten geçer. Evrene güvenmek istiyorsan şunları unutmamalısın:

  • Evren ile aranda yoğun bir ilişki olduğunu fark et. Günlük olarak rutin bir şekilde yaptığın tüm işlerde istemli ya da istemsiz olarak farklılıklar olur. Bu evrenin bir iletişim yönüdür. Farklılıklar keşfet, farkındalığını arttır.
  • Henüz evren hakkında göremediğin şeylere güvenmelisin. Dünya üzerinde ve dışında görmediğin pek çok yer var.
  • Evrene karşı daima şükretmelisin. Tüm aldığın ve alamadığın, sahip olduğun ve olamadığın şeyler hakkında şükret. Minnettarlığını ne kadar ifade edersen, dünya da senin için o kadar güzel bir hale gelir. Olgun ve büyük olmak için gereken şeyler arasında şükretmek ve minnettar olmak listenin başında yer alır.
  • Ne yaptığına ya da yapmak istediğine dair bir niyet belirlemelisin. Buna hedef de denebilir. Niyetinin olmadığı işe girmemelisin. Çünkü o iş bir şekilde bozulacak, yeteri kadar iyi olmayacak ve sonunda seni mutsuz edecektir. Evrenin ilk kanunu niyetli olduğun işi yapmandır.
  • Evrene karışık sinyaller ve mesajlar gönderme. Düz ol. Ne istiyorsun? Zengin olmak mı? O zaman öyle söyle, “Zengin olmak istiyorum”.
  • Evrene gönderdiğin mesajlar ve sinyaller karşısında sabırlı ol ve cevap beklerken açık ol. Neyin, ne şekilde geleceğini bilemezsin. Kötü sandığın şey, hayatının en büyük dönüm noktası olabilir.

Büyük Olmak Bir Hediyedir

Büyük olmak herkese bahşedilmeyen bir hediyedir. Hepimizin içerisinde büyüklük tohumu vardır fakat önemli olan bu tohumları yeşertebilmektir. O tohumu yeşertmek bir yetenek, bir marifettir. İçindeki o tohumları keşfetmek istiyorsan şunları yapmalısın:

  • Seni gerçekten neyin mutlu ettiğini öğren. Sana göre çok basit olan bir şey, seni dünyanın en mutlu insanı yapıyor olabilir. Küçümseme. Bu kendine karşı saygı duymadığını gösterir.
  • Hayatında fazlası ile önemsediğin şeyleri öğren. Ailen, arkadaşların, bilekliğin ya da bisikletin… Hiç fark etmez. Her şeye karşı bir önem derecesi ve kaybedersen ne kadar üzüleceğini belirten 1 ile 10 arasında değer ver. (1 = hiç üzülmem, 10 = çok üzülürüm) Derecesi yüksek olanları kaybettiğini düşün ve kendini bu duruma hazırla.
  • Kendine daima iyi davran. Hem de her konuda!

“Herkes ünlü olamaz ama herkes harika olabilir, çünkü büyüklük hizmet tarafından belirlenir.” –Martin Luther King Jr.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.