Çağımızın Modern Hastalığı Kalp Yorgunluğu ve Tedavisi

Kalp yorgunluğu hastalığı; kalbin fiziki olarak değil, ruhsal olarak yorgunluk hissetmesine dayanan yönden ele alınacaktır. Kalp yetmezliği ya da kalp yetersizliği olarak ele alınan hastalık ile uzaktan yakından alakası yoktur. Ancak ileriki aşamalarında kalp yetmezliği kadar ciddi boyutlara uzanabilen yan etkilerinin de yaşanmakta olduğunu bildirmek isteriz.

Beyin yorgunluğu ve kalp yorgunluğu; ayak yorgunluğu gibi önce kendini fiziki olarak gösterip sonradan fiziki olumsuz yansımalarını ortaya koyan hastalık gruplarından değildir. Kalp yorgunluğu önce ruhsal ve duygusal çöküşler ile kendini göstermektedir. İçimizdeki bu çöküşün yansıması da dışımıza yani fiziki uzuvlarımıza doğru ilerlemektedir.

Çağımızın modern hastalığı olan kalp yorgunluğu tedavisi için yapabileceğiniz çok şey var. İşte onlardan bazıları:

İyilikleriniz Karşılık Beklemeksizin Olsun

Kalp yorgunluğunu bize yaşatan en büyük nedenlerden bir tanesi ‘ben bunu hak etmedim’ bilincidir. Bu düşünce yapısına girdiğiniz an beyninizin yolladı dalgalar kalbinizin direk kırılmasına sebep olacaktır. Çünkü o frekanslar, beyninizin kalp kırıklığı ile ilgili snapslarının harekete geçerek, kalbin yorgunluk hissetmesinde etkili olan nöronlarını tetikleyecektir. Durduk yere kalbimizi yormaya, kırmaya, inceltmeye ne gerek var?

O zaman ne yapalım? Dışarıdan gelen her etkiyi dikkate alıp kendi içimizde tepki duygusunu yaşatmayalım. İyilik yaptığınız bir kişinin size iyilik ile geri dönüş yapması gerekirken, kötü amaçlar ile yaklaşması sizin suçunuz değildir ve bu sizin kalbinize bindireceğiniz bir yük de değildir. Bunun bedelini kalbinize ödetmeyin.

Çevrenizdekilere Sadece Kendiniz İçin Yardım Edin

Huzurlu ve mutlu olabilmenin en büyük şartlarından bir tanesi yararlı bir insan olabilmemizde saklıdır. Biz çevremize (insanlara, doğaya ve hayvanla kısacası bizden başka tüm varlığa) yardım eli uzattıkça, kendimizi o ölçüde faydalı, değerli ve güçlü hissederiz. Güçlü olma ve değerli hissetme duygularının bize dönüşü ise mutluluk şeklinde olacaktır.

Biz bir canlıya (türü hiç önemli değil) yardım eli uzatıyorsak bunu aslında kendi mutluluğumuz ve huzurumuz için yaptığımızı bilmeliyiz. Aksi halde sürekli her iyilikten beklemekte olduğumuz beklentilerimiz bizim yeni bir hayal kırıklığı yaşamamıza ya da kalbimizin yorulmasına sebebiyet verebilecektir. Bu sebebi ortadan kaldırarak kalbimizin üzerine yüklediğimiz bir yükten daha kurtulabiliriz.

Kalp Yorgunluğu Hissediyorsanız Kalbinizi de Hissedin

Kalp yorgunluğu birden ağır bir şekilde başlayan bir hastalık değildir. Belirtileri çok öncesinden hissedilebilir. Yeter ki siz kalbinizi hissedin ve onu dinlemesini bilin. Ufak kalp kırıklıkları yaşadığınızda onu görmezden gelmeyin. Görün, kabule din ve nasıl o yükü ortadan kaldırıp kalbinizi hafifletebileceğinizin yollarını aramaya başlayın. Kalp kırıklığı yaşamamak için alınması gereken ilk tedbirler, kalbimizi hissetmek, ona kulak vermek ve hak ettiği ilgiyi ona göstererek derdine derman olabilmektir.

Kalbinizi Güzel Duygular ile Besleyin

Fiziki rahatsızlıklarımızın çoğu yanlış beslenme alışkanlığından gelir. Kalbimizin de bir canlı olduğunu ve onun da doyum hissini yaşama ihtiyacının olduğunu unutmamak gerekir. Kalbinizi dinlendirecek ve dingin tutacak olan en güzel besin kaynakları ise güzel duygulardır. Örneğin; sevmeyi kendiniz için ve doyasıya yaşayın. Bencillik bu der dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu bencillik değil. Unutmamak gerekir ki cananı (sevileni) içerisinde taşıyabilecek bir can yoksa o canan (sevilen) da yoktur. Kalbiniz, sevdiklerinizi sığdırabilecek kadar geniş ve güvenli hissedebilecekleri kadar da sağlam olsun.

Küçük Şeylerden Mutlu Olun

Mutlu olmak için çok büyük mucizeleri yaşamayı beklemeyin. Çocukluk yıllarınızı bir hatırlayın. Yeni alınan okul çantanız, üzüldüğünüzde annenizin yanağınıza kondurduğu öpücük, parkta gördüğünüz ve babanızın size satın aldığı o pamuk şeker… Bunlar sizi ne kadar da çok sevindirmişti değil mi?

Sahip olduğunuz araba belki de çok eski ve hiç de hayalinizdeki arabaya benzemiyor olabiliyor. Ama onun size ait olmadığı zamanlarda yaşamış olduğunuz zorlukları düşünün. Bir de o arabaya sahip olabilmek için saatlerce çalışanları düşünün. Bardağın dolu tarafına odaklandığınızda boş kalan kısımlarını neredeyse göremeyeceksiniz.

Sahip olduğunuz ve bundan mutluluk duyacağınız şey maddiyat değil manevi değerlerden de oluşabilir ki aslında manevi değerlerinizin çok daha önemli olması gerekir. Bunlardan en büyük mutluluğu doyasıya ve özgürce yasayarak kalbinizi dinlendirme fırsatını bulabileceğiniz neden sağlığınızdır. Sağlıklı olan her uzvunuz için ne kadar çok şükredip ne kadar çok mutlu olsanız azdır.

Küçük şeylerin hayatımızdan çıkışı ile büyük kalp yorgunluğu yaşamamak için elimizdekilerin değerini elimizde olduğu anlarda anlayalım.

Sosyal İnsan hakkında 1262 makale
Sosyalinsan.com güncel yaşam, kişisel gelişim, sağlık, hobi, seyahat ve eğitim içerikleri sunar. Editörlerimiz tarafından gündeme ilişkin yazılar hazırlanarak değerli okuyucularımıza sunulmaktadır.