Çalışanların Analitik Düşünebilmesinin 4 Pratik Yolu!

Çalışanların özellikleri arasında aranan ve iş hayatının düzenleyicilerinden olan analitik düşünme yeteneği nedir? Analitik düşünme yeteneği geliştirilebilir mi? Nasıl analitik düşünülür? Analitik düşünce yeteneği olan bir çalışanın artıları nelerdir? Yazının devamında iş hayatının en çok sorulan soruları arasında yer alan bu konular ele alınmıştır.

Analitik Düşünme Yeteneği Nedir?

Analitik düşünce aslında bireylere çocukluk çağlarından itibaren edindirilmesi gereken özelliklerden biridir. Kelime anlamı olarak bir problemin ya da bir konunun en ince detaylar halinde ele alınarak incelenmesi, problemin ayrıştırtılarak çözüme ulaştırılması, bu parçaların tek tek çözümlerinin birleştirilerek gerçek problemin çözülmesi demek olan analitik düşünce çocukların okul çağlarından itibaren gereklidir.

İş ilanlarında da sık sık rastlanan ve başvuru yapacak adaylarda aranan özelliklerden olan analitik düşünce yeteneğinin küçük yaşlarda edinilmesi okuldaki başarıyı da etkiler. Ancak çalışanların analitik düşünme yeteneğini sonradan geliştirmeleri de bazı yöntemleri uygulayarak mümkündür. Analitik düşünebilen çalışanların aynı zamanda sorgulama bilinçleri de gelişir. Analitik Düşüncenin Yararları

Konunun çözümü için doğru olanın yere, zamana, duruma göre değişebileceğinin farkında olurlar. Eldeki koşullara en uygun kararları verebilirler. İşle ilgili bir konudaki bilginin ve davranış şekillerinin doğru olup olmadığını anlamak için analitik düşünce yeteneğine sahip olmak gerekir. Bu kişiler eleştirilere ve fikirlere açık oldukları gibi sağlıklı çözümler üretmekte de başarılıdırlar.

Analitik Düşünce Yeteneğini Geliştirme Yolları

Analitik düşünce yeteneğinin gelişimine katkı sağlayacak olan bazı pratik yöntemler ile çalışma hayatındaki başarıya katkı sağlanabilir. İş hayatına atıldıktan sonra da geliştirilebilen analitik düşünce yapısı için bu yöntemlerin neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Roman Seçimleriniz Önemli

Polisiye romanlar okumak konunun içine girerek romanın bitimine kadar okuyucunun kendince çözümler üretmesini, tahminler yürütmesini sağlar. Polisiye romanların bu nedenle analitik düşünce yapısının geliştirilmesinde rolü büyüktür.  Analitik düşünce yeteneğinin geliştirilmesi ve bunun iş hayatındaki olumlu yansımalarının fark edilmesi için bilim – kurgu, polisiye ve politik içerikli filmler izlemekte fayda vardır.

Yaptığınız iş matematikle ilgili bir iş olmasa bile boş vakitlerde sayısal bulmacalar çözmek, matematik problemleri ile ilgilenmek de analitik düşünce yeteneğinin gelişimine katkı sağlar. Çalışanların işten arta kalan zamanlarında online zeka oyunları ile ilgilenmesi hem eğlenceli zaman geçirmesini, hem de analitik düşünebilmelerini sağlar.