Çalışırken Motivasyonunuzu Nasıl Arttırabilirsiniz?

İster ders çalışıyor olun isterseniz de iş hayatınızdaki çalışmaları sürdürüyor olun, tüm çalışmalarınızda motivasyona ihtiyaç duyarsınız. Bir şeye konsantre olabilmek zordur, konsantre olduktan sonra konsantrasyonunuzu sürdürebilmek daha da zordur.

Sizler için motivasyon arttırma teknikleri üzerine araştırma yaparak bu yazımızı hazırladık. Motivasyon arttırma teknikleri ile çalışmalarınızı daha keyifli bir hale getirebilir ve yüksek konsantrasyonunuzla daha büyük başarılara imza atabilirsiniz. Varmak istediğiniz hedefe daha az yorgunlukla ve huzurla birlikte ulaşmanız dileğiyle…

Üzerinizde Çalıştığınız Şeyin Amacını Belirleyin

Eğer bir şey üzerinde çalışıyorsanız o şey her ne olursa olsun bir amacı olmalı. Neden o işi yapıyorsunuz? Bu çalışmanızın amacı ne? Bu soruları çalışmalarınıza başlamadan önce sorun. Kendinize vereceğiniz cevaplar ne kadar tatmin edici ise sizin konsantrasyonunuzda o kadar artacaktır. Amaçsız giden bir geminin kaptanına rüzgarın bile yardım edemeyeceğini unutmayın.

Çalışmalarınızın Size Kazandıracaklarını Düşünün

Çalışmalarınızın sonucunda ne kazanacaksınız? Belirlediğiniz amaca ulaştığınızda elde edecekleriniz neler? Çalışmalarınıza verdiğiniz emeğin size sunacaklarını da çalışmalarınıza başlamadan önce belirlemeniz gerekiyor. Kendinize soracağınız bu soruların cevapları ile işlerinize konsantrasyonunuz ve çalışmalarınızdaki iş verimliliğiniz önemli ölçüde artacaktır.

Müzik Bazı Çalışmalarda Güçlü Bir Motivasyon Kaynağıdır

Müzik eşliğinde çalışma önerimizin herkes için geçerli olmadığını öncelikle belirtmek istiyoruz. Müzik kimi insanlarda yüksek bir motivasyon kaynağı iken kimi insanlarda konsantrasyon dağılmasına sebebiyet verebiliyor.  Müzik eşliğinde çalışmalarınızın nasıl ilerlediğini öğrenmek için hemen bir deneme yapabilirsiniz. Seçeceğiniz müzikleri sözsüz ve sadece enstrüman sesleri ile olacak şekilde seçerseniz aklınız şarkının sözlerine takılmayacak ve siz de çalışmalarınızı daha yüksek motivasyonlu bir şeklinde sürdürme şansını yakalayabileceksiniz.

Her Çalışma Öncesi Mola Saatlerini ve Mola Aralıklarını Belirleyin

Herkesin çalışmakta olduğu konuya motive olabilme süreleri farklıdır. Hatta her çalışma için farklı konsantrasyon sürelerinin olduğunu da bu hesaplamaya dahil etmemiz gerekiyor.

  • Çalışmalarına başlayacağınız iş sizin için ne kadar önemli?
  • Yetiştirmeniz için ne kadar zamanınız var?
  • Hangi aralıklar ile çalışırsanız daha verimli bir şekilde o işi sürdürüp arzu ettiğiniz sonuca ulaşabileceksiniz?

Yukarıdaki soruları çalışırken değil çalışmalarınıza başlamadan önce kendinize sormanız gerekiyor. Çalışma sırasında olası aksilikler yaşanabilir. Örneğin baş ağrısı gibi sağlık sorununuz olabilir. Ekstradan çıkan aksilikler ile planınızda değişiklik yapıp aynı tempoda çalışmalarınızı sürdürdüğünüz taktirde motivasyonunuz yüksek bir şekilde belirlediğiniz hedefe ulaşabilmeniz mümkün olacaktır.

Sizin İçin Zorlu Bir Çalışmaysa Sonuna Büyük Ödül Koyun

Üzerinde çalışmakta olduğunuz iş gerçekten sizin yoğun efor sarf ettirmenizi gerektiriyorsa sonuna büyük bir ödül koymanız gerekiyor. Kendinize vereceğiniz bu büyük ödül motivasyon arttırma konusunda etkili olacağı gibi aynı zamanda başarı şansınızı da beraberinde arttıracaktır. Unutmayın ki sadece çevremizdeki insanlardan hediyeyi ve ödülü hak etmez. Bizler de ödülleri en az onlar kadar hak ediyoruz. Her başardığınız işin sonucunda çevrenizden övgü beklemeyin. Övgüyü hak ettiğinize inandığınız her başarılı işinizin ardından kendi övgünüzü kendinize sunun. Buna sizin de hakkınız var